داخلی صفحه فارس خبر
 
رونمایی از نرم افزار شهدای انقلاب استان فارس
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۲
همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی در مراسمی از برنامه کاربردی تلفن همراه شهدای انقلاب استان فارس با عنوان با ستارگان رونمایی شد.
 
به گزارش «ایثار از فارس» برنامه کاربردی تلفن همراه شهدای انقلاب فارس با عنوان «با ستارگان» به همت معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ساخته و همزمان با دهه فجر در مراسمی از این برنامه رونمایی شد.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس در این مراسم اظهار داشت: این برنامه یک آرشیو غنی از اطلاعات شهدای انقلاب استان شامل وصیت نامه، عکس، زندگینامه و خاطرات درخصوص این شهدا است.
سیدعلی محمدی گفت: این برنامه کاربردی از 22 بهمن ماه، بر روی پایگاه نوید شاهد استان فارس قابل دانلود و نصب بر روی گوشی های تلفن همراه است.

در این مراسم همچنین کتاب ادبیات اسارت نوشته دکتر علیمحمد روانستان، جانباز ۶۵ درصد و آزاده ۸۶ ماه اسارت دوران دفاع مقدس توسط نویسندگان، اساتید دانشگاه و منتقدین، نقد و بررسی شد.
کتاب ادبیات اسارت، یکی از کتب حوزه دفاع مقدس است که با رویکرد علمی و پژوهشی به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می پردازد. نویسنده در این کتاب به صورت مستند فعالیت های علمی و فرهنگی آزادگان در دوران دفاع مقدس و عملکردشان در دوران اسارت در اردوگاه های رژیم بعثی عراق را تحلیل و بررسی کرده است.
کتاب ادبیات اسارت ۳۷۴ صفحه دارد و در قطع وزیری به چاپ رسیده است.

یکی از منتقدین در این جلسه اظهار داشت: نویسنده در این کتاب، ادبیات اسارت را به دو بخش کتبی و شفاهی تقسیم کرده و از مطالبی چون اصطلاحات، شعر، نوحه، سرود، طنز و موضوعاتی دیگر بهره گرفته است.
دکتر محمد مرادی بیان کرد: از نکات قابل توجه این کتاب می توان به دقیق بودن فصل بندی ها و داشتن ساختار و محتوای مناسب و مطلوب آن اشاره کرد.

یکی دیگر از منتقدین نیز عنوان کرد: کتاب ادبیات اسارت از لحاظ داشتن پژوهشی نو، پربار و جذاب، از جمله کتب پیشگام در عرصه ادبیات حوزه آزادگان و اسارت محسوب می شود.
دکتر سیدحبیب الله حسینی میرآبادی ادامه داد: این کتاب برای هنرمندانی که در حوزه اسارت قصد دارند به خلق آثار هنری بپردازند می تواند به عنوان یک مرجع و منبع غنی محسوب شود.
 
دکتر علیمحمد روانستان در این مراسم بیان کرد: تاکنون درخصوص اسرای ایرانی در دوران دفاع مقدس و دوران اسارت شان کتاب های متعددی نوشته و چاپ شده است که عمده ان ها در قالب داستان، خاطره نویسی و یا زندگینامه این افراد به چاپ رسیده است و از آن جایی که تاکنون در این خصوص به شکل مستند و علمی تحقیقی صورت نگرفته است به جرات میتوان گفت کتاب ادبیات اسارت از آنجا که موضوعی تحلیلی و مستند دارد برای نخستین بار در کشور به این سبک و با این موضوع نوشته و به چاپ رسیده است.

نویسنده کتاب ادبیات اسارت افزود: من به عنوان یک آزاده دفاع مقدس که معتقد است فرصت و توان نویسندگی و تحقیق و پژوهش را در اختیار دارد احساس مسئولیت کرده و در زمینه ثبت و ضبط حماسه هایی که در دوران اسارت بر ما گذشته و تاکنون به صورت علمی کار نشده است وارد شدم و با جمع آوری مطالب و پژوهش در این موضوع این کتاب را در مدت دوسال به رشته تحریر دراوردم و برای جمع اوری اطلاعات این کتاب از ۷۰ کتاب، پایان نامه و چندین سایت اینترنتی معتبر و بیش از شش هزار نامه اسرای ایرانی بهره گرفته ام.
کد مطلب: 235336