داخلی صفحه فارس خبر
 
برادر شهیدم آگاهانه راهش را انتخاب کرد
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۶
محمدجواد قهرمانی برادر شهید علیمحمد قهرمانی از شهدای انقلاب فارس می گوید: برادر شهیدم آگاهانه راهش را انتخاب کرد و در مسیر مبارزات ضدرژیم طاغوت گام برداشت.
 
به گزارش «ایثار از فارس» دهه مبارک فجر بهانه ای شد تا با برخی از خانواده های معظم شهدا و ایثارگران دوران انقلاب دیدار و گفتگو کنیم. آن چه در ادامه می خوانید گفتگوی ما با برادر شهید قهرمانی از شهدای انقلاب استان فارس است.
 
لطفا خودتان را در قالب چند سطر معرفی کنید.
محمدجواد قهرمانی هستم برادر شهید علیمحمد قهرمانی از شهدای انقلاب فارس.
 
برادرتان از چند سالگی وارد مبارزات علیه حکومت ستم شاهی شد؟
سال 56 برادرم حدود 13 سال داشت و دانش آموز بود که از طریق خانواده با مبارزات انقلابی آشنا شد.
 
برادرتان چگونه در مبارزات انقلابی شرکت داشت؟
شهیدعلیمحمد با چندتن از دبیران مدرسه شان ارتباط خوبی داشت و با همراهی آن ها در زمینه توزیع اعلامیه در مدرسه اقدام می کرد. اوقات فراغت را نیز به شرکت در مراسم مذهبی و گروه های فرهنگی مساجد اختصاص داده بود و از این طریق در مبارزات ضدرژیم طاغوت شرکت داشت.
 
خانواده شما با مبارزات انقلابی برادرتان مخالفتی نداشت؟
از آن جا که پدرم کارمند و مادرم معلم بود افراد خانواده ما، روحیاتی انقلابی داشتند و در این محیط، ما برای انجام مبارزات ضد رژیم ستم شاهی تربیت و تشویق می شدیم و هیچ گونه مخالفتی از طرف خانواده با این موضوع نداشتیم.
 
برادرتان تا چه اندازه با مبارزات انقلابی و اهداف آن آشنایی داشت؟
با اینکه برادرم 14 سال بیشتر نداشت اما با اهداف انقلاب و مبارزات کاملا آشنا بود و عشق و ارادت خاصی نیز به امام خمینی(ره) داشت. با اینکه هنوز به سن تکلیف نرسیده بود اما از مادرم می خواست خواندن نماز شب را یاد بگیرد تا برای سلامتی امام خمینی(ره) و پیروزی انقلاب دعا کند.
قبل از شهادت نیز به مادرم می گفت: خون من که رنگین تر از این جوانان و شهدا نیست؛ اگر شهید شدم برای من گریه و عزاداری نکنید.
این موضوع نشان می داد شهیدعلیمحمد آگاهانه راه و مسیرش را انتخاب کرده بود.
 
برادرتان چگونه و کجا به شهادت رسید؟
بعداز ظهر روز 22 بهمن درگیری های مردم با ماموران حکومت در شیراز به اوج خود رسیده بود و در نقاط مرکزی شهر مثل خیابان لطفعلی خان زند و محوطه ارگ کریم خانی درگیری بسیار شدیدتر بود. عده زیادی به شهادت رسیده و یا زخمی شده بودند برادرم برای جابه جایی مجروحان و نجات جان آن ها رفته بود که هدف گلوله ماموران ساواک قرار گرفته و به شهادت رسید.
انتهای پیام/
کد مطلب: 235740