استاندار آذربایجان‌شرقی:
مجاهدین فی‌سبیل‌الله شکنجه‌های مخوف طاغوت را تحمل کردند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۷
استاندار آذربایجان‌شرقی در جمع آزادگان سیاسی قبل از انقلاب با اشاره به ازجان‌گذشتگی و رشادت‌های خانواده‌های شاهد و ایثارگر در مبارزات علیه رژیم ستم‌شاهی گفت: مجاهدین فی سبیل الله شکنجه‌های مخوف طاغوت را برای پیروزی انقلاب اسلامی ایران تحمل کردند.
 
به گزارش ایثار آذربایجان‌شرقی، مجید خدابخش بابیان اینکه سال‌های 1356 و 1357 توسط رژیم شاهنشاهی بسیاری از مبارزان انقلاب دستگیر شدند، گفت: قیام‌ها و راهپیمایی‌های آن زمان شاید اکنون برای نسل جوان ما ملموس نباشد، اما این را باید همگان بدانند که در تمام راهپیمایی‌ها وحدت زبانی و قومی در یک‌شکل واحد انجام می‌گرفت.
خدابخش استاندار آذربایجان‌شرقی با تأکید بر اینکه در سالهای 56 و 57 تمام مردم آذربایجان بدون توجه به قومیت و مذهب در قالب آذری در راهپیمایی‌ها شرکت می‌کردند گفت: قیام 29 بهمن مهم‌ترین قیام زمان خود بود، آن‌چنان‌که وحدت در قیام مردم آذری‌زبان رژیم شاهنشاهی را متعجب و تسلیم کرد.
وی در ادامه افزود: این قیام در مقابل یک حکومت 2500 ساله شاهنشاهی شکل‌گرفته بود. رژیمی که فقط شعارش خدا، شاه، میهن بود. افراد آگاه آن زمان بسیار اندک‌شمار بوده و شعار پذیرفته‌شده حاکم شده بود که شاه را سایه خداوند در زمین و اختیاردار جان و مال و ثروت مردم می‌دانستند.
خدابخش با اشاره به وقایع سال‌های 1332 و 28 مرداد را روز تاریخ‌ساز برشمرد و گفت: کودتا علیه دکتر مصدق تمام وابستگی‌های شاه به آمریکا را بر همگان عیان کرد.
استاندار آذربایجان‌شرقی مجاهدین فی سبیل الله در زمان شاه را انسان‌های وارسته‌ای دانست که قیام‌های تاریخی بسیاری را شکل دادند. انسان‌های فعال و با بصیرتی که شکنجه‌های مخوفی را برای به اثبات رساندن اهداف انقلابی خود تحمل کردند.
وی افزود: مبارزه و افکار انقلابی مجاهدین برای ما بسیار ارزشمند است. چراکه به برکت خون شهدا و تلاش و اعتقاد و اخلاص، تاریخ استبداد شاهنشاهی 2500 ساله را فرونشاندند و اکنون جشن‌های دهه مبارک فجر برای ارزش نهادن به فداکاری این عزیزان بسیار ستودنی است.
خدابخش ثبت مکتوب و مصور خاطرات تاریخ انقلاب از زبان آزادگان سیاسی قبل از انقلاب را خواستار شد و گفت: این خاطرات و افتخارات نظام باید با ثبت و ضبط به آیندگان انتقال یابد و ماندگار شود.
انتهای پیام/
کلمات کليدی: دیدار، زندانیان سیاسی قبل از انقلاب، استاندار، بنیاد شهید و امورایثارگران ،آذربایجان شرقی
کد مطلب: 235749