پنجمین کنگره ملی بزرگداشت شهدا برگزار می‌شود
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۸
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران از برگزاری پنجمین کنگره ملی بزرگداشت شهدا با حضور جمعی از مسئولین و تقدیر از خانواده 10 شهید شاخص خبر داد.
پنجمین کنگره ملی بزرگداشت شهدا برگزار می‌شود
 
به گزارش «ایثار»، حجت‌الاسلام محمدحسن کاویانی راد روز دوشنبه 21 اسفندماه در گفت‌وگوی زنده با شبکه خبر صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز بزرگداشت شهدا با بیان اینکه در هر کشوری سرمایه‌های اجتماعی با قرار گرفتن در رأس همه سرمایه‌ها به مدیریت دیگر سرمایه‌ها می‌پردازند، گفت: در کشور ما ایثار و شهادت در رأس تمام سرمایه‌های اجتماعی قرار دارد و علاوه بر اهمیت بسیار بالا در فرهنگ دینی، در مکتب انقلاب اسلامی نیز به‌عنوان یک رکن مهم مورد توجه است.
وی با اشاره به تاریخچه تأسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بنیاد به‌عنوان یکی از نخستین نهادهای انقلابی با فرمان امام خمینی (ره) در 22 اسفندماه سال 1358 و با دو هدف اصلی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و خدمات‌رسانی به خانواده‌های معظم شهدا تأسیس شد.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: در آن زمان تعداد شهدا به‌اندازه امروز نبود، اما امروز با توجه به تقدیم حدود 230 هزار شهید گلگون‌کفن در عرصه‌های گوناگون متوجه نگرش عمیق امام خمینی (ره) نسبت به مقوله ایثار و شهادت می‌شویم. ایثار و شهادت به‌عنوان یک موضوع استراتژیک همواره مورد توجه تمام مسئولین نظام بوده و خواهد بود.
حجت‌الاسلام کاویانی راد با تأکید بر مکلف بودن بنیاد برای تحقق هدف کلان ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت گفت: تمام فعالیت‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران در قالب همین موضوع تعریف می‌شوند تا ارزش و جایگاه شهادت در فرهنگ عمومی باقی بماند و نظام دین خود را نسبت به این فداکاری‌ها تا حدی ادا کند.
وی افزود: در بعد فرهنگی، مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران نسبت به حفظ مؤلفه‌های سرمایه اجتماعی شهادت پیرامون 3 مسئله اصلی ارزش‌های مشترک، اعتماد و مشارکت عمومی تلاش می‌کند.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه امروز جامعه ما نیازمند حضور افرادی است که امتحان خود را در عرصه انقلاب پس داده‌اند افزود: این موضوع بهترین عامل برای حفظ انسجام و تقویت انگیزه‌های عمومی است. در مسیر تحقق هدف والای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه مسائل و سختی‌های زیادی وجود دارند، زیرا این فرهنگ مقوله‌های اصلی نظام مادی‌گرا را به چالش می‌کشد.
حجت‌الاسلام کاویانی راد ادامه داد: بنیاد وامدار خون شهداست و نهایت تلاش خود را می‌کند تا بدون هیچ منتی، قدم‌های مناسبی را برای جامعه ایثارگری بردارد.
وی در خصوص برنامه‌های در نظر گرفته شده برای بزرگداشت روز شهدا در سال جاری گفت: این برنامه‌ها با محوریت مردمی بودن تکریم و تجلیل از ایثارگران تدارک دیده شده‌اند. یکی از این برنامه‌ها اجرای طرح سپاس در بازه زمانی 22 بهمن تا 22 اسفند است که در قالب آن دیدارهای منظمی با حضور مسئولین از خانواده‌های معظم شهدا در سراسر کشور انجام می‌شود.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: یکی دیگر از برنامه‌ها برگزاری کنگره‌ها و همایش‌هایی با هدف تقدیر از خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران در سراسر کشور است که مهم‌ترین آن کنگره‌ ملی روز بزرگداشت شهدا در 22 اسفند با حضور جمعی از مسئولین و با تقدیر از خانواده 10 شهید شاخص به نمایندگی از تمام شهدا انجام می‌شود.
حجت‌الاسلام کاویانی راد افزود: از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای این روز برپایی نمایشگاه سرچشمه سرخ، برگزاری همایش‌های گوناگون در سطح استان‌ها، درخت‌کاری به یاد شهدا، برگزاری برنامه‌های قرآنی، برپایی اردوهای گوناگون با حضور ایثارگران، اهتزاز پرچم و عطرافشانی گلزارهای مطهر شهدا و تهیه و توزیع اقلام تبلیغاتی در سطح کشور است که بخشی از آن‌ها تاکنون انجام شده و بخش دیگر در دست اجراست.
انتهای پیام/
کد مطلب: 239628
 


 
 
روز پرستار و همسر جانبازان
 

نرگس جلیلی، مشاور امور بانوان شاهد و ایثارگر ...