عمل به آموزه های قرآنی محور وصیتنامه های شهدا است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۲
مدیرکل بنیاد گیلان انس با قرآن و عمل به آموزه های قرآنی را محور وصیتنامه های شهدا دانست و عنوان کرد: ایام بزرگداشت مقام شهدا فرصتی برای ما است تا ببینیم برای شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت چه کاری انجام داده ایم.
عمل به آموزه های قرآنی محور وصیتنامه های شهدا است
 
به گزارش «ایثار»، عبدالله پاکاری در نخستین همایش «سوره های سرخ»، نکوداشت شهدای قرآنی استان گیلان که در بقعه حضرت فاطمه اخری(س) رشت برگزار شد، اظهار کرد: استان گیلان ۱۸۸ شهید قرآنی دارد و برای نخستین بار این مراسم معنوی در استان برگزار می شود.
وی با بیان اینکه تمسک به قرآن و آموزه های قرآنی بیش از هر زمان دیگری در جامعه احساس می شود، تصریح کرد: انس با قرآن می تواند ضامن پیشرفت، تعالی، آرامش و نشاط جامعه اسلامی باشد.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان افزود: با توجه به نقش تربیتی قرآن و تاثیرات معنوی و روحانی که می تواند بر سلامت فرد و اجتماع داشته باشد، پرداختن به فعالیت های قرآنی در دستور کار بنیاد قرار گرفته است.
وی انس با قرآن و عمل به آموزه های قرآنی را محور وصیتنامه های شهدا دانست و عنوان کرد: ایام بزرگداشت مقام شهدا فرصتی برای ما است تا ببینیم برای شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت چه کاری انجام داده ایم.
پاکاری با بیان اینکه بنیاد شهید با فرمان تاریخی امام در ۲۲ اسفند سال ۵۸ تاسیس شد، گفت: تاکید امام خمینی(ره) درخصوص جایگاه و شانیت شهدا، خانواده های مکرم شاهد و ایثارگر و همچنین ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در زمانی که هنوز دفاع مقدس و فتنه های دشمنان در چهار دهه عمر انقلاب اتفاق نیفتاده بود، نشان  دهنده تدبیر درست و دوراندیشی ژرف ایشان است، معمار کبیر انقلاب همواره به بزرگداشت مقام شهدا و خانواده های آنان توصیه می کرد.
وی با اشاره به نامگذاری ۲۲ اسفند تحت عنوان «روز بزرگداشت شهدا» توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۸۳، خاطرنشان کرد: امروز وقتی اثرات فرهنگ ایثار و شهادت را در صحنه های مختلف نظام می بینیم، درایت امام را در صدور فرمان تاسیس بنیاد شهید تحسین می کنیم، لذا طی پنج سال اخیر با تشکیل ستاد بزرگداشت روز شهدا برنامه های منظم و منسجمی در سطح کشور برگزار می شود.
مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان فرهنگ ایثار و شهادت را ضامن بقای اسلام، انقلاب و نظام اسلامی دانست و متذکر شد: برای ما روشن و آشکار است که ادامه حیات انقلاب و ارزش ها و آرمان های اسلامی در گرو زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا است.
وی گام برداشتن در راستای احیا، حفظ، ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت را وظیفه همه آحاد مردم دانست و یادآور شد: مقام معظم رهبری فرمودند «زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا اجرش کمتر از شهادت نیست»؛ لذا افتخار می کنیم خادم این فرهنگ غنی و ارزشمند هستیم.
پاکاری با بیان اینکه تعداد فعالان قرآنی جامعه شاهد و ایثارگر استان از یک هزار و ۷۰۰ نفر در سال ۹۵ به ۴ هزار و پانصد نفر در سال جاری رسیده است، خاطرنشان کرد: بعد از ۱۵ سال فعالیت های قرآنی بنیاد شهید و امور ایثارگران، استان گیلان امسال حائز رتبه سوم کشوری در مسابقات قرآن شد.
گفتنی است، مسابقات قرآنی سال ۹۷ نیز از اردیبهشت ماه به صورت منطقه ای آغاز و مرحله کشوری آن در شهریورماه برگزار خواهد شد.

فرهنگ ایثار و شهادت امانت ارزشمند شهدا نزد ما است
پاکاری همچنین روز دوشنبه ۲۱ اسفند در آیین اختتامیه نخستین جشنواره فرهنگی و هنری ایثار که در مجتمع خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار شد، اظهار کرد: شهدا جان خودشان را در راه حفظ آرمان ها و ارزش های دین و انقلاب و برای اعتلای عزت و اقتدار کشور فدا کردند.
وی با اشاره به فرارسیدن ۲۲ اسفند، روز بزرگداشت شهدا، گفت: نامگذاری ۲۲ اسفند تحت عنوان «روز بزرگداشت شهدا» توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۸۳ صورت گرفت، اما طی پنج سال اخیر با تشکیل ستاد بزرگداشت روز شهدا برنامه های منظم و منسجمی در سطح کشور برگزار می شود.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان بیان کرد: فرهنگ ایثار و شهادت امانت ارزشمند شهدا نزد ما است و به همین دلیل وظیفه داریم از آرمان ها و ارزش های شهدا صیانت و پاسداری کنیم و این فرهنگ غنی را به آیندگان بسپاریم.
وی با بیان اینکه بزرگداشت مقام شهید معطوف به یک روز نیست و لحظه لحظه های ما باید متعلق به شهدا و یاد و خاطره آنان باشد، خاطرنشان کرد: مگر می شود دوران پرافتخار تاریخ کشور و نقش آفرینان اصلی آن دوران را فراموش کنیم؟!
وی با اشاره به اثرگذاری هنر با توجه به حجم و گستره مخاطبانش، یادآور شد: امسال ویژه برنامه های ایام بزرگداشت مقام شهید با رویکرد فرهنگی و هنری برگزار شده است، زیرا هنر می تواند بیشترین تاثیر را در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت داشته باشد.
پاکاری، استان گیلان را جزو استان های برتر در حوزه برگزاری یادواره ها و نصب المان های شهدا معرفی کرد و ابراز داشت: سال گذشته بیش از ۹۴۰ یادواره و طی یازده ماهه امسال بیش از ۸۰۰ یادواره در گیلان برگزار شده است. البته در تلاشیم به محتوای یادواره ها بیشتر بپردازیم تا مطابق با نیازهای روز جامعه بوده و اثرگذاری بیشتری بر مخاطب داشته باشد.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان از برگزاری نخستین یادواره ۱۸۸ شهید قرآنی استان خبر داد و عنوان کرد: تعداد فعالان قرآنی جامعه شاهد و ایثارگر استان از یک هزار و ۷۰۰ نفر در سال ۹۵ به ۴ هزار و ۱۰۰ نفر در سال جاری رسیده است. همچنین بعد از ۱۵ سال فعالیت های قرآنی، بنیاد شهید استان گیلان امسال حائز رتبه سوم کشوری در مسابقات قرآن شد.
پاکاری، «ایثار اجتماعی» را دومین رویکرد ویژه برنامه های ۲۲ اسفند امسال دانست و اظهار کرد: امروزه مقوله ایثار اجتماعی و کمک به همنوعان می تواند بسیاری از مسائل و مشکلات جامعه را حل کند.
در این مراسم از رحمت الله ولی زاده، معلم فداکار، سعید حقگو، امدادگر، شاهد وزیری و محمدرضا محبی، فعالان فرهنگی و رسانه ای و محمدعلی صولتی، آتش نشان به عنوان ایثارگران اجتماعی گیلان تجلیل به عمل آمد.
گفتنی است، از پنج جلد کتاب تحت عنوان «الفبای معرفت ۱ و ۲»، «تالیان قرآن ۲ و ۳» و «فرهنگ اعلام شهدای منا» رونمایی شد.
انتهای پیام/
کد مطلب: 239827
 


 
 
روز پرستار و همسر جانبازان
 

نرگس جلیلی، مشاور امور بانوان شاهد و ایثارگر ...