برگزاری نخستین نشست هم‌اندیشی دیپلماسی ایثار
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۹
نخستین نشست هم‌اندیشی دیپلماسی ایثار با حضور مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر، جمعی از دبیران کل تشکل‌های شاهد و ایثارگر و اعضای کمسیون حقوقی و روابط بین‌الملل تشکل‌ها برگزار شد.
برگزاری نخستین نشست هم‌اندیشی دیپلماسی ایثار
 
به گزارش «ایثار»، اسلام کریمی مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر روز شنبه 26 اسفندماه در نخستین نشست هم‌اندیشی دیپلماسی ایثار که در سالن جلسات دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر برگزار شد با بیان اینکه با برنامه‌ریزی صحیح و هدفمند مفهوم «دیپلماسی ایثار» به‌صورت یک حرکت ملی و بین‌المللی تجلی می‌یابد، خاطرنشان کرد: این جنبش فرهنگی توسط پیکره جامعه اسلامی و با هدف‌گذاری درست صورت می‌پذیرد که خود نوآوری جدیدی در ترویج و اعتلای فرهنگ غنی ایثار و شهادت است.
وی مفهوم دیپلماسی ایثار را از نیازهای اساسی جامعه دانست و افزود: «ایثار» در تمام جنبه‌های جامعه و زندگی روزمره ما جاری و ساری است و در بین تمام مردم نهادینه شده و این امر باعث پیشرفت جامعه و کشور در برابر هجمه بزرگ استکبار جهانی و کشورهای حامی آن شده است.
مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر خاطرنشان کرد: حضور تشکل‌ها و NGO ها در برنامه‌ها، مراسم و نمایشگاه‌های بین‌المللی در کشورهای مختلف دنیا با هدف ترویج دیپلماسی ایثار و تلاش آن‌ها برای حضور فعال و مثمر ثمر در این رویداد خارق‌العاده و شگفت‌انگیز است. این رویداد، یک جنبش جهانی و ارزشمند است زیرا یک زبانِ بین‌المللی است.
وی تأکید کرد: باید زمینه ترویج دیپلماسی ایثار را در تمام ابعاد جامعه و در سطح جهانی فراهم کنیم و این امر مستلزم کار و تلاش مضاعف است.
کریمی با اشاره به حضور فعال و گسترده تشکل‌ها در سازمان ملل و فعالیت‌های بین‌المللی افزود: باید تشکل‌هایی که صاحب کرسی مشورتی در مجامع بین‌المللی هستند را افزایش دهیم تا در عرصه‌های مختلف بین‌المللی فعالیت داشته باشند و به این دلیل که تشکل‌ها دولتی نیستند، می‌توانند سرمایه خوبی در موضوعات متفاوت از جمله بحث حقوق بشر ایجاد کنند.
وی با بیان اینکه باید در کشور نگاه ویژه‌ای به انجمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد انجام شود، اظهار کرد: موضوعاتی وجود دارد که از طریق دیپلماسی عمومی بهتر و سریع‌تر به نتیجه می‌رسند و از این حیث تشکل‌ها می‌توانند در خصوص موضوعاتی مثل قربانیان ترور، صلح، حقوق جانبازان و سلاح‌های شیمیایی نقش‌آفرینی کند، هرچند که برای تأثیرگذاری در این رابطه نیازمند تقویت تشکل‌ها برای نقش‌آفرینی در عرصه‌های بین‌المللی هستیم.
گفتنی است در این نشست حاضرین به بیان مطالبی در خصوص استفاده بهینه از ظرفیت‌های انجمن‌های دارای کرسی مشورتی در سازمان ملل، جایگزینی موضوع تعامل با تقابل در جهانی، اجرایی کردن مفهوم دیپلماسی ایثار در سطح جهانی، حمایت قانونی و بهره‌گیری از تسهیلات سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی برای جامعه شاهد و ایثارگر را مطرح کردند و توجه ویژه به ایثار اجتماعی مورد تأکید قرار گرفت تا زمینه ترویج دیپلماسی ایثار در تمام ابعاد جامعه و در سطح جهانی فراهم شود و همچنین در خصوص تبیین مفاهیم دیپلماسی ایثار برنامه‌ریزی صورت گیرد.
همچنین در این جلسه پس از بحث و تبادل‌نظر پیرامون مطالب مطروحه مقرر شد ضمن تشکیل جلساتی با حضور اساتید، صاحب‌نظران و مسئولان امر، جلسه بعدی در روز فروردین‌ماه 97 برگزار شود و در کمیسیون حقوقی و بین‌الملل تشکل‌های شاهد و ایثارگر، سلسله نشست‌هایی با صاحب‌نظران حوزه دیپلماسی ایثار و بحث تعامل با انجمن‌های بین‌المللی برگزار شود.
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 240707
 


 
 
نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا
 

سیدمحمدعلی شهیدی؛ نماینده ولی فقیه، معاون رییس ...