داخلی صفحه گلستان خبر
 
معاون بنیاد شهید و امور ایثارگران گلستان مطرح کرد
وصایا و کلمات قصار شهدا، فاخرترین محصول ملی ایران‌زمین
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۸
معاون فرهنگی، اجتماعی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گلستان گفت: در وصیت‌نامه شهدا جملات و کلمات قصار وجود دارد که در زمره فاخرترین محصول ملی ایران‌زمین می‌توان از آن نام برد، این دستاورد فرهنگی باید برای جامعه خصوصاً نسل جوان تبیین شود.
وصایا و کلمات قصار شهدا، فاخرترین محصول ملی ایران‌زمین
 
به گزارش ایثار واحد گلستان، در سالی که به فرموده رهبر معظم انقلاب به‌عنوان «حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری شده است، هرکدام از افراد جامعه وظیفه‌داریم در هر جایگاه و مسئولیتی که قرار داریم نسبت به‌فرمان ولایت اطاعت‌پذیری داشته باشیم، در این میان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و می‌توان از واژگان، جملات و کلمات قصار شهدا و وصایای آنان به‌عنوان فاخرترین محصول ملی ایران‌زمین یادکرد و در راستای تبیین این وصایا بیش‌ازپیش تلاش شود.
محصول فرهنگی یا کالای فرهنگی از نیازهای اساسی جامعه اسلامی است که می‌تواند شیوه زندگی افراد را تحت‌الشعاع قرار دهد و در هویت و فرهنگ جامعه نقش‌آفرین باشد این مهم حتی در فعالیت‌های فرهنگی اثرگذار هستند، یکی از کالاهای ملی که باید از آن حمایت کرد تولیدات صنایع فرهنگی، رسانه‌ای و بازتاب اندیشه‌های تولیدکننده و مصرف‌کننده است که به‌نوعی می‌تواند در تقویت هویت فرهنگی ایفای نقش کند.
در شرایطی که آسیب‌های اجتماعی بزرگ‌ترین معضل جامعه خصوصاً استان گلستان است باید سعی کنیم از گنجینه‌های فرهنگی که جزو دستاوردهای نظام اسلامی هستند به‌خوبی استفاده کنیم و نگذاریم این گنج پربها به فراموشی سپرده شود، نباید اجازه دهیم فرهنگ غنی اسلامی به انزوا کشیده شود و فرهنگ غربی در جوامع اسلامی غالب شود.
در سال جاری که مقام معظم رهبری به نام «حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری فرمودند حاکی از دغدغه خاطر ایشان با توجه به نیازهای روز جامعه دارد؛ رسانه‌ها برای اینکه در تحقق فرامین ولایت گام بردارند باید با مطالبه گری، پرسشگری و پیگیری شعار سال در تحقق این مهم بکوشند، در این راستا خبرگزاری فارس از گرگان مصاحبه‌ای با محمدعلی طالع زاری معاون فرهنگی، اجتماعی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گلستان ترتیب داد تا از ایده‌هایی که قرار است در سال حمایت از کالای ایرانی نهادینه شود مطلع شویم.
 
*فارس: در راستای عملیاتی کردن شعار سال اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گلستان چه اولویت‌هایی را مدنظر دارد؟
طالع زاریابتدا لازم می‌دانم سال نو را به شما، همکارانتان و مردم ولایتمدار و شهیدپرور استان گلستان تبریک بگویم و در سرآغاز سؤالی که اشاره داشتید باید این نکته را تأکید و یادآوری کنم که «خواستن توانستن است»؛ بر اساس تحقیقات کارشناسان فرهنگی امروزه انواع مختلفی از کالاهای فرهنگی که هرکدام کارکردهای پیچیده‌ای دارند به‌راحتی در دسترس همگان قرار دارد که شبکه‌های مجازی نمونه‌ای از آن است.
فراموش نکنیم این نکات مبین این قضیه است که ارزش‌های مختلف، باورها و اندیشه‌ها خود تأکید بر کالا بودن این مفاهیم است و تعاریف یادشده نیز به‌درستی این موضوع را بیان می‌کنند.
از مهم‌ترین ویژگی‌های کالا و خدمات فرهنگی می‌توان به ارزش زیبایی‌شناختی، ارزش معنوی، ارزش اجتماعی، ارزش تاریخی، ارزش نمادین و ارزش اصالت اشاره کرد که هرکدام در جایگاه خود می‌توانند ارزش فرهنگی را نشان دهند.
تأکید مقام معظم رهبری در خصوص توجه به توان داخلی و نامیدن سال 1397 به نام حمایت از کالای ایرانی و توجه همگان به این موضوع، ما را بر آن داشت با توجه به مقوله فرهنگی و نگاه تخصصی به این مهم به‌صورت ویژه بپردازیم.
امروزه بیش از آنکه نیازمند دانش باشیم، نیازمند روش و منش مناسب هستیم، طراحی روش‌های نو، شیوه‌های جذاب، ساده و قابل انطباق با دوران کنونی، ضرورت کار با نسل نوشکفته امروز است. نکته مهم دیگر این‌که شیوه‌های ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در مراحل مختلف سنی، راهکارهای مبتنی بر ویژگی‌های خود را می‌طلبد.
اگر راهکارها مبتنی بر ویژگی‎‌های شناختی و عاطفی افراد باشد، تأثیر خواهد گذاشت و نتیجه لازم به معنای ایجاد رفتار مطلوب و نگرش مثبت نسبت به فرهنگ ایثار و شهادت به دنبال خواهد داشت و این فرهنگ نهادینه خواهد شد.
*فارس: چه راهکارهایی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به‌ویژه در نسل جوان دارید تا این کالای فرهنگی در یک جامعه ایمانی تقویت شود؟
طالع زاری: فرهنگ شهید بیشتر از آنکه چگونه مردن را به ما بیاموزد الگویی برای چگونه زیستن است، جوهره و صفات شهید فرهنگی را ترویج می‌کند که در آن باید ایثار و ازخودگذشتگی در تاروپود زندگی نمایان شود، بنابراین لازم است جامعه به سویی سوق داده شود که گمنامی و فراغت از منیت‌ها و در نظر گرفتن منافع جمع در راستای ایمان دینی به یک وظیفه تبدیل شود.
فرهنگ شهادت با خودخواهی و خودکامگی سر ستیز و با حریت و آزادمنشی سر وفاق دارد، ازجمله راهکارهای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه می‌توان به تبیین فلسفه جهاد، شناسایی احساس خودباوری مذهبی و ملی ناشی از فرهنگ ایثار و شهادت، معرفی و شناساندن اسوه‌های ایثار و شهادت به نسل جوان عنوان کرد.
همچنین تشریح و توضیح نقش فرهنگی ایثار و شهادت، تشویق و دعوت دانش آموزان به تحقیق و بررسی در کتب و مقالات مربوط به فرهنگ ایثار و شهادت، مواجه کردن دانش آموزان با فرماندهان و افراد مؤثر در دفاع مقدس به‌عنوان نمادهای فرهنگ ایثار و شهادت، بازدید و حضور در مناطق جنگی ازنظر بعد مکانی فرهنگ ایثار و شهادت، ارائه الگوی علمی و آثار و پیامدهای کنونی و تأثیرگذاری در عرصه‌های مختلف، استفاده از هنرهای تجسمی و نمایشی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و .... جزو راهکارها و گام‌هایی هرچند کوچک در نهادینه‌سازی فرهنگ ایثار و شهادت است.
*فارس: چطور می‌توان وصایای شهدا را تبدیل به کالای فرهنگی کرد تا جامعه بیش‌ازپیش با ادبیات ایثار و شهادت انس و الفت بگیرد؟
طالع زاری: از نگاه من که به لحاظ تخصصی و شغلی در حوزه فرهنگی ایثار و شهادت فعالیت دارم قصدم توجه ملت شریف به مقوله ایرانی‌ترین محصول و کالای فرهنگی یعنی وصیت‌نامه‌ها و دست‌نوشته‌ها و جملات و کلمات قصار سربازان و مرزداران و نگهبانان واقعی این مرزوبوم است که با ادبیات خاص خود که نشأت‌گرفته در ریشه و باطن ایرانی و اسلامی بودن خود است، افکار خود را بر روی کاغذ آورده‌اند.
و بر ماست به‌عنوان متولیان فرهنگی، این محصولات ناب و اصیل ایرانی را تبدیل به کالاهای فرهنگی کنیم تا در این عرصه پررقابت عرضه و تقاضا بتوان به‌عنوان یک محصول فرهنگی، قدرت رقابت در بین سایر محصولات و کالاها داشته باشد، کالای ایرانی و لزوم توجه به آن را می‌توان در کلمات و جملات قصار شهدا جستجو کرد.
امروزه صنعت فیلم‌سازی بزرگ دنیا و هنرمندان در سراسر جهان یکی از بارزترین مقوله‌های موردتوجه آنان به مفاهیم پایه‌ای ارزش‌آفرین در حوزه جنگ و دفاع مربوط به کشورهای خود است.
صنعت پول‌ساز هالیوود با الهام گرفتن از داستان‌ها و خاطرات سربازان جنگ خود، توانسته‌اند این‌چنین فیلم‌هایی را بسازند که دنیا را به تسخیر خود درآورده است، میلیون‌ها و بلکه میلیاردها چشم در سراسر جهان چشم به پرده سفید سینما دوخته‌اند تا قهرمان‌های هالیوودی برای آنان زندگی روزمره‌شان را قدم بزند.
*فارس: امروزه توجه به سوژه‌ها، یعنی کلید موفقیت و پیروزی؛ نظر و ارزیابی‌تان دراین‌باره چیست؟
طالع زاریدر ایران اسلامی هم به این‌گونه است، وصیت‌نامه‌ها و دست‌نوشته‌های شهدا را می‌توان به‌عنوان گنجینه‌ای از معدن دل‌های عاشق شهدا در قالب کلیدواژه‌ها و جملات قصار استخراج کرد و سپس در قالب اطلاعات مفید به‌صورت کتاب و نظایر آن تبدیل کرد و آنگاه در اختیار پدیدآورندگان محصولات فرهنگی قرارداد.
این محصولات فرهنگی تبدیل به کالا خواهد شد و به‌صورت فیلم، موسیقی، هنر، شعر و ... و ده‌ها اثر فاخر دیگر تبدیل خواهد شد و می‌تواند اثرات مثبت خود را در جامعه بگذارد و مانایی آن بسیار زیاد است.
انتهای پیام/
کد مطلب: 241098
 


 
 
نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا
 

سیدمحمدعلی شهیدی؛ نماینده ولی فقیه، معاون رییس ...