داخلی صفحه تهران خبر
 
کتاب تازه علیرضا کمری درباره ادبیات پایداری منتشر شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۰
تازه‌ترین اثر علیرضا کمری با عنوان «پویه پایداری» در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می‌شود.
کتاب تازه علیرضا کمری درباره ادبیات پایداری منتشر شد
 
به گزارش ایثار تهران به نقل از خبرگزاری مهر، کتاب «پویه پایداری»، مشتمل بر ۴۰ کوته‌نوشت، گفت‌وگو، خطابه و مقاله درباره ادبیات پایداری، ادبیات مقاومت، ادبیات انقلاب اسلامی، ادبیات جنگ و ادبیات دفاع مقدس به کوشش علیرضا کمری، پژوهشگر، از سوی انتشارت سوره مهر روانه بازار کتاب شد.
در مقدمه این اثر در توضیح بیشتر راجع به محتوای کتاب حاضر آمده است: «این کتاب مجموعه‌ای است منتخب از مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها، کوته‌نوشته‌ها، گفتارنوشت‌ها و مقالات سه‌تن از پویندگان ادب پایداری که طی سه دهه اخیر از منظر و موضع خود درباره  ادبیات انقلاب (اسلامی)، ادبیات جنگ/ دفاع مقدس اظهارنظر کرده‌اند. پایه و مایه  این گفتارها و نوشتارها یکسان نیست و البته فرق و فاصله است میان اظهارنظر تا طراحی و دستیابی به نظریه و بوطیقای ادبیات پایداری. اساسِ اندیشه‌ای که موجب تألیف مجموعه  حاضر شد به عزم فراهم‌آورنده  این کتاب به‌منظور پژوهش در نظریه  ادبیات پایداری و مباحث موضوعه  آن بازمی‌گردد. این ماجرا به سال‌های دور مربوط می‌شود، روزگاری که موجودیّت ادبیات انقلاب و جنگ/ دفاع مقدس جز نزد عده‌ای اندک‌شمار چندان شناخته نبود، بلکه موجه و مقبول نمی‌نمود و نهادهای مطالعاتی/ دانشگاهی روی خوشی به این مولود نوظهور نشان نمی‌دادند.
مدت‌ها گذشت تا به‌موازات نشر رو به تزاید آثار ادبی انقلاب، جنگ/ دفاع مقدس، آن احتیاط و پرهیز سابق به شوق و شیفتگیِ حاضر و لاحق رسید. هم اکنون در بیش از سی دانشگاه و مؤسسه  آموزش‌عالی دولتی و غیردولتی، رشته  ادبیات پایداری بر پا شده و تدریس می‌شود. معمولاً در برابر تفریط و پرهیز، افراط و تبذیر اتفاق می‌افتد، یا بالعکس...».
با وجود انتشار آثار متعدد در حوزه ادبیات پایداری، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هنوز پرسش‌های متعددی در این حوزه برای پژوهشگران و منتقدان وجود دارد. هرچند برخی از کتاب‌های منتشر شده در سال‌های گذشته توانسته‌اند در میان عامه مقبولیت یافته و همچنین توجه پژوهشگران و جامعه دانشگاهی را به سمت خود جلب کنند، اما زوایای بررسی نشده در حوزه نظریه‌پردازی در این رابطه وجود دارد که کار تحقیق و بررسی را برای اهل علم دشوار می‌سازد. با این توضیح، کتاب «پویه پایداری» تلاشی است در جهت پاسخ دادن به برخی از ابهامات و پرسش‌های موجود در این زمینه.
انتشارات سوره مهر کتاب جدید کمری را برای نخستین‌بار در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران عرضه می‌کند.
انتهای پیام/


کد مطلب: 242440
 


 
 
نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا
 

سیدمحمدعلی شهیدی؛ نماینده ولی فقیه، معاون رییس ...