نصب٣٠ قاب‌تازه از چهره مفاخر‌در‌مشهد؛ در ادامه اجرای طرح اکران تصاویر بزرگان فرهنگی و شهیدان انجام شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۳
اکران قاب‌هایی مزین به چهره شهیدان در سطح شهر مشهد، اقدام شایسته‌ای بود که از شهرداری دوره قبل آغاز شد اما از اسفندماه ١٣٩۶ و . . .
 
کد خبر: 2523 || تاریخ:26  فروردین 1397
شهرآرا: اکران قاب‌هایی مزین به چهره شهیدان در سطح شهر مشهد، اقدام شایسته‌ای بود که از شهرداری دوره قبل آغاز شد اما از اسفندماه ١٣٩۶ و در زمان مدیریت شهری جدید، به شکلی تازه ظهور کرد. این‌بار مفاخر ادب و فرهنگ نیز به شهدا افزوده شدند تا این حرکت فرهنگی هیئتی جامع‌تر از خود به نمایش بگذارد. علامه دهخدا و پروین اعتصامی و اخوان ثالث و ... بزرگانی بودند که شهروندان مشهدی تصویر آن‌ها را در آخرین ماه سال گذشته در نقاطی از شهر دیدند. این روند امسال نیز دنبال شده است چنانکه جمعه ٢۴ فروردین حدود ٣٠ قاب تازه رونمایی شد. پنج قاب از این تصاویر به اندیشمندان اسلامی مشهد و خراسان و حدود٢۵ مورد نیز به شهیدان ارتش جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافت.

اولویت با مشهدی‌هاست
معاون فرهنگی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد با اشاره به رونمایی تعدادی دیگر از قاب‌های چهره‌های مفاخر فرهنگی مشهد و خراسان همراه با تصاویر شهیدان ارتش اظهارکرد: جمعه شب گذشته، پنج قاب مزین به چهره مفاخر فرهنگی مشهد و خراسان، همراه با قاب‌های تصاویر شهیدان ارتش جمهوری اسلامی ایران در سطح شهر مشهد جانمایی شدند. آیت‌ا... میلانی، آیت‌ا... زنجانی، آیت‌ا...‌نجفی قوچانی، آیت‌ا... صالحی و محمدرضا حکیمی مفاخر یادشده‌اند که مانند شهیدانی چون شهید ولی‌ا...‌چراغچی، شهیدمنصور ستاری، شهید عباس دوران، شهید ابراهیم شریفی و شهید جواد فکوری، تصویرشان در سطح شهراکران شد.  مهدی ندایی نقاط گوناگون و متنوع سطح شهر مانند چهارراه دکترا، میدان سعدآباد، میدانشهدا، میدان راه‌آهن، میدان فلسطین، چهارراه لشکر، چهارراه پروین‌اعتصامی، میدان ١۵خرداد و میدان سعدی را ازجمله محل‌های نصب قاب‌ها خواند.
وی‌ تصریح کرد: به مناسبت درپیش بودن روز ارتش جمهوری اسلامی و نیروی زمینی، حدود ٢۵ تابلو از چهره‌شهدای ارتش نیز در سطح شهر اکران شد.
ندایی با اشاره به مبنای انتخاب اشخاص برای اکران تصاویر آن‌ها گفت: مبنای ما مطابق روالی که از آغاز درپیش گرفته‌ایم همچنان ماه تولد مفاخر و درباره شهدا روز شهادتشان است. اولویت نیز با مفاخر و شهیدانمشهدی و سپس خراسانی‌هاست. دراین‌میان بخشی از قاب‌ها به فراخور مناسبت‌ها به نمایش درمی‌آیند مانند همین مناسبت روز ارتش یا روز پاسدار که تصاویر به شهیدان ارتشی و شهدای پاسدار اختصاص می‌یابد.

سعی کردیم به ارتشی‌ها بیشتر بپردازیم
این مسئول فرهنگی خاطرنشان کرد: ارتش چهار نیروی اصلی دارد که عبارت‌است از نیروی زمینی، نیروی دریایی، نیروی هوایی و پدافند. ما در معاونت فرهنگی سعی کردیم شهدای مشهدی هریک از این نیروها در اولویتمان باشد و همچنین صرفا به سرداران شهید بسنده نکنیم و به لایه‌های بعدی یعنی همه شهدا در برنامه خود توجه داشته باشیم؛ یعنی بسیجی یا سربازی هم که به شهادت رسیده‌است، تصویرش اکران شود.
وی افزود: ما در کل سال دو روز بیشتر نداریم که به برادران ارتشی می‌پردازد؛ روز نیروی هوایی در ٢٢ بهمن و روز ارتش در ٢٩ فروردین. ازاین‌روست که سعی می‌کنیم بیشتر به ایشان توجه کنیم.

هدفمان بالابردن عزت نفس شهروندان است
ندایی با اشاره به چراییِ طرح اکران قاب تصویر مفاخر اظهار کرد: در راستای یک هدف کلی یعنی تقویت هویت و حفظ تعلق خاطر به شهر و منطقه زندگی‌ما که معاونت فرهنگی دنبال می‌کرد، طرح اکران تصاویر مفاخر پیشنهاد شد و در دست اجرا قرار گرفت. طرح اکران به‌عنوان بخشی از پازل آن هدف کلی، به معرفی مفاخر می‌پردازد. این کار عزت نفس را در شهروندان بالا می‌برد و باعث ایجاد احساس افتخار در آن‌ها می‌شود.
وی تأکید کرد: برای ما مهم بود که شهروندان بدانند در شهر و کشورمان بزرگانی بوده‌اند که در فرهنگ و تاریخ سرزمینمان تأثیر گذاشته‌اند، این امر سبب تقویت حس امید و تلاش بیشتر در جوان‌های ما می‌شود. معاون فرهنگی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد همچنین از دیگر برنامه‌های هویتی که این معاونت در دست اقدام دارد، خبر داد و گفت: ما برنامه دیگری را هم در دست آماده‌سازی داریم که در آن قرار است محله‌های قدیمی مشهد و خانه‌های قدیمی و محل زندگی و درس خواندن مفاخر مشهد و نشست‌ها و حلقه‌هایی را که در آن گرد هم می‌آمده‌اند معرفی کنیم. همچنین درصورت امکان، تحقق طرح برگزاری ١٢ شب تاریخ و هویت را درنظر داریم.

اکران قاب‌ها بدون اظهارنظر باشد
برای اینکه از نظر فرهیختگان شهر نیز درباره اقدام شهرداری در نمایش قاب‌هایی با تصویر بزرگان آگاه شویم، به سراغ یکی از استادان حوزه فرهنگ رفته‌ایم. دکتر محمود مهدوی دامغانی، اندیشمند و مترجم تاریخ اسلام، با انتقاد از برخی اغراق‌ها و تبلیغات عوام‌زده در ارائه محتواهای فرهنگی، می‌گوید: در این‌گونه موارد اگر امور چنان‌که هست معرفی بشود و مطالب ارائه‌شده بزرگ‌نمایی نشده باشد، کار، کار پسندیده‌ای است.
وی به عنوان ارائه شاهدمثالی بر عوام‌زدگی بیان‌می‌کند: برای نمونه می‌بینیم که گاهی عوام حضرت سیدالشهدا(ع) را حتی مقدم بر پیغمبر(ص) می‌دانند.
مهدوی دامغانی با بیان اینکه روزنامه شهرآرا شأنش این نیست که مطابق میل هرکسی که تمایل به مطرح شدن دارد عمل کند، دقت‌نظر این رسانه را به عنوان نشریه‌ای که مخاطبش مردم مشهد و تا اندازه‌ای خراسان هستند، خواستار شد.این مترجم فرهیخته اکران قاب‌ها را در حد معرفی و بدون اظهارنظرهایی که به سوءاستفاده بینجامد مطلوب دانست.
انتهای پیام /
 
کد مطلب: 242471
 


 
 
نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا
 

سیدمحمدعلی شهیدی؛ نماینده ولی فقیه، معاون رییس ...