سردار شهيد «جمشيد براتپور»
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۵
شهید جمشید برات پور در سال 1341 در شهر فرخشهر از توابع شهرستان شهرکرد متولد و فرمانده مرکز آموزش سپاه در استان بود و در 23 اسفند 1366 با سمت فرمانده گردان امام سجاد (ع) به آرزوی دیرینه خود یعنی شهادت نائل شد
 
به گزارش «ایثار» واحد چهارمحال و بختیاری: شهید جمشید برات پور در سال 1341 در شهر فرخشهر از توابع شهرستان شهرکرد در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. مشکلات و سختی‌های زندگی او را مثل فولاد آب‌دیده، محکم و باصلابت کرد. چهار سالش بود که به یک بیماری سخت مبتلا شد و تنها لطف خدا و توجهات ائمه اطهار (ع) بود که او را از مرگ حتمی نجات داد.
دوران تحصیل راهنمایی را که شروع کرد هم‌زمان در کنار درس خواندن به کارهای اجتماعی و به‌خصوص مذهبی بیشتر می‌پرداخت، شرکت در نماز جماعت، مجالس سوگواری امام حسین (ع) و جلسات تلاوت قرآن ازجمله فعالیت‌های شهید در دوران متوسطه بود.
وارد دبیرستان که شد، فعالیت‌های انقلابی‌اش را شدت بیشتری داد.
انقلاب که پیروز شد شهید براتپور کمتر در خانه دیده می‌شد. شب‌ها در فعالیت‌های بسیج حضور داشت و روزها نیز درس می‌خواند. دیپلمش را که گرفت، علیرغم استعداد بالا و امکان شرکت در آزمون سراسری و ورود به دانشگاه، این کار را نکرد و تمام وجودش را در خدمت جنگ قرارداد.
ابتدا به یکی از مراکز آموزشی سپاه در اهواز رفت و یک دوره سه‌ماهه آموزشی را گذراند و به عضویت سپاه درآمد، پس‌ازآن به دوره عالی و تخصصی آموزش سپاه رفت و این دوره را نیز با موفقیت در مرکز آموزش امام علی (ع) به پایان رساند و به استان چهارمحال و بختیاری برگشت و فرماندهی مرکز آموزش امام حسن (ع) را به عهده گرفت. هنوز هم رزمندگانی که در این پادگان آموزش‌دیده‌اند، خاطرات آن دوره را به یاد دارند. هر آموزشی که شهید براتپور به نیروهای آموزشی می‌داد، خودش هم همراه آن‌ها آن را انجام می‌داد، حتی آموزش‌هایی که باید پوتین‌ها را از پا درمی‌آوردند و آن را انجام می‌دادند.
او در مواقع عملیات که حملات ایران علیه عراق انجام می‌شد، به جبهه می‌رفت تا در عملیات شرکت کند و در مواقعی که جبهه‌ها در آرامش بودند به آموزش نیروها در پادگان امام حسن (ع) می‌پرداخت. بااینکه شهید براتپور فرمانده تنها مرکز آموزش سپاه در استان چهارمحال و بختیاری بود، ولی وقتی وارد جبهه می‌شد که در عملیات شرکت کند به‌عنوان آرپی‌جی زن به شکار تانک‌های عراقی می‌پرداخت. که در این زمینه بسیار موفق بود.
او در تمام حملاتی که با نیروهای تحت امرش به جبهه دشمن انجام می‌داد در پیشاپیش نیروها بود و با برخورداری از شرایط و آمادگی جسمی خیلی خوب، روحیه عالی و همت والایش، هم در افزایش روحیه رزم و دشمن‌ستیزی نیروهای خود نقش به سزایی داشت و هم رعب و وحشت را در جبهه دشمن ایجاد می‌کرد.
شهید براتپور با اقتدا به مولایش، حضرت علی (ع) در تمام شئون زندگی‌اش انسانی کامل و چندبعدی بود. در جنگ، نمونه کامل یک رزمنده بود که غرش تکبیرهایش لرزه به جان دشمن می‌انداخت. در عبادات و انجام فرایض، چنان با تواضع و خاشعانه به عبادت می‌پرداخت که اگر کسی او را در دو حالت جنگ و عبادت دیده بود، باور چنین تواضع و خشوعی از او برایش غیرقابل‌باور بود.
 سرداری که در جبهه‌های جنگ، دشمن با برخورداری از انواع سلاح‌های مدرن یارای ایستادگی در مقابل او را نداشت، وقتی به زادگاهش می‌آمد در برخورد با مردم چنان ملایمت و مهربانی را از او مشاهده می‌کردند که تنها از اولیاء و بندگان خاص خدا می‌شود چنین انتظاری را داشت.
در سلام کردن به همه، حتی کوچک‌ترها و بچه‌ها همیشه پیش‌دستی می‌کرد، خیلی مقید به شب‌زنده‌داری بود و در رفتار و گفتارش از قیامت و روز حسابرسی خیلی یاد می‌کرد. وی به اسلام و امام خمینی (ره) اعتقاد راسخی داشت. در رسیدگی به فقرا و یتیمان جدیت داشت و در انجام فرایض و مراسم مذهبی، افطاری دادن و …کوشا بود.
این شهید بزرگوار سرانجام در 23 اسفند 1366 با سمت فرمانده گردان امام سجاد (ع) توسط نیروهای عراقی براثر اصابت ترکش به آرزوی دیرینه خود یعنی شهادت نائل شد. برادر وی، ایرج نیز به شهادت رسیده است.
فرازی از وصیت‌نامه شهید: خدایا بهترین لحظات زندگی‌ام را که دوران جوانیم است وقف اسلام عزیز تو کردم، نکند از من نپذیری. خدایا به‌حق مقربان درگاهت قسمت می‌دهم از من حقیر کوچک بپذیر. خدایا نکند در روز قیامت بین من و ائمه (ع) فاصله‌ای باشد.
پروردگارا اگر لحظه‌ای کمکت را قطع نمایی به اسفل‌السافلین درخواهم افتاد. از تو می‌خواهم مرا از لغزش‌های دنیایی حفظ نمایی.
پروردگارا تو ما را برای امتحان خلق کردی و هستی را که می‌بینم، همه بوی این مطلب را می‌دهند، از تو می‌خواهم مرا موفق از امتحانات بیرون آوری. آمین
انتهای پیام/
کد مطلب: 245339
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور