​نشست تخصصی کارگروه حقوقی نخبگان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر برگزار شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۸
دومین نشست تخصصی کارگروه حقوقی نخبگان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر با حضور قضات دیوان عدالت اداری به‌منظور بررسی موانع واجرایی کردن قوانین و مقررات مربوط به ایثارگران و چگونگی وضعیت مطالبات قانونی جامعه ایثارگری برگزار شد.
​نشست تخصصی کارگروه حقوقی نخبگان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر برگزار شد
 
به گزارش «ایثار»، در این نشست اسلام کریمی مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر گفت: نکته حائز اهمیت، بیان چالش‌ها و اولویت‌بندی و تقسیم وظایف است تا بتوانیم اقداماتی در این زمینه انجام دهیم، بهتر است در این کارگروه بیشتر به بخش عملیاتی این کارگروه و مشکلاتی که ایثارگران با آن مواجه شده‌اند در دستگاه‌ها پرداخته شود.
علی‌اکبر باصری دبیر کارگروه حقوقی و از نخبگان شاهد و ایثارگر نیز در این نشست عنوان داشت: یکی از کارگروه‌هایی که در حالت بنیادین و در اهداف و سیاست‌های توسعه‌ای سازمان می‌تواند مؤثر باشد کارگروه حقوقی و استخدامی است، اولویت‌های این کارگروه احصا شده و کمیسیون ماده 16 درگذشته به این نتیجه رسیده بعضی موانع، مانع اجرایی است که نیازمند تعامل بین مجموعه بنیاد و راهکارهای تدوینی است.
وی افزود: ما در زمینهٔ نارسایی قوانین ضعف داریم و درحالی‌که مطالعات تطبیقی، نیازسنجی‌ها و امکان‌سنجی را انجام نداده‌ایم دست به تدوین قوانین می‌زنیم که ازلحاظ اجرایی به مشکل برمی‌خوریم، یکی از دردهای جامعه ایثارگری مشکل استخدامی و استفاده از سهمیه‌های لازم است و ایثارگران در استفاده از سهمیه و هیات علمی به حقوق خود نمی‌رسند.
در ادامه این نشست محمد عرفان قاضی دیوان عدالت اداری نیز به چالش‌های موجود در کمیسیون ماده 16 اشاره کرد و گفت: مراجع قضایی هرکدام در حوزه‌های کیفری، اداری و حقوقی، آیین دادرسی مشخصی دارند، این کمیسیون شبه قضایی است و هیچ شیوه‌نامه‌ای برای آن در نظر نگرفته‌اند، بنابراین این کمیسیون نیازمند تدوین یک شیوه‌نامه برای پیگیری امور است تا به‌این‌ترتیب بتواند ضمانت اجرایی پیدا کند.
فریدونی یکی دیگر از قضات دیوان عدالت اداری نیز به پراکندگی قوانین در حوزه ایثارگران اشاره کرد و گفت: قوانین موجود در حوزه ایثارگران جامع نیست بنابراین باید قوانین مربوط به ایثارگران پالایش شود و بهترین کار تدوین آیین‌نامه و راهکار لازم برای شفاف‌سازی و تسهیل در امور است تا ایثارگران راحت‌تر به حقوق خود برسند.
لازم به ذکر است کارشناسان بررسی مباحث معاضدت قضایی، حمایت از ایثارگران در دادگاه‌ها و حمایت‌های قضایی از قربانیان ترور و سلاح‌های شیمیایی را یکی از اقدامات کارگروه‌های نخبگان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر عنوان کردند، همچنین در این نشست اعضای کارگروه به بیان نظرات خود در خصوص شرایط فعلی و قوانین کمیسیون ماده 16 پرداخته و پیشنهادات خود را در جهت تقویت و اصلاحات قوانین مرتبط با این کمیسیون ارائه دادند.
گفتنی است در این نشست اسلام کریمی مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر، محمد عرفان قاضی دیوان عدالت اداری دادسرای انتظامی قضات، علی‌اکبر باصری دبیر کارگروه حقوقی و از نخبگان شاهد و ایثارگر، ایرج مرادی مدیرعامل انجمن حمایت از قربانیان ترور و اسدالله ترکاشوند مدیرعامل جمعیت حفظ و ترویج فرهنگ ایثار، حسن گل پرور قاضی دادگاه انقلاب و دیگر کارشناسان حضور داشتند.
انتهای پیام/
کد مطلب: 245711