رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور:
کنگره شهدای دانشجو حرکتی ملی است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۴
رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور گفت: کنگرهشهدای دانشجو منشا اثرات بسیار در فضای دانشگاه‌ها است و خیل مشتاقان و مخاطبان برنامه‌های کنگره در طی سال‌های گذشته گواه این مدعا هستند که خط سرخ شهادت همچنان در دل‌های جوانان این مرز و بوم زنده است و زنده خواهد ماند.
کنگره شهدای دانشجو حرکتی ملی است
 
کد خبر:  972-10985-5 || تاریخ: ۲۵ اردیبهشت 1397
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، محمدجواد نیک‌روش در اجلاسیه مرکزی دومین کنگره ملی شهدای دانشجو در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار کرد: چند سالی است همایش‌هایی برای گرامیداشت یاد، نام و سیره شهدای دانشجو در دانشگاه‌های مختلف کشور در حال برگزاری است.
وی افزود: نشست امروز، اجلاسیه مرکزی دوسالانه‌ای است که طی آن برنامه‌های متعدد در دانشگاه‌ها و در سطح استان‌ها برگزار و در قالب‌های مختلف تلاش شده تا از ظرفیت‌های دانشگاهی برای گرامیداشت یاد شهداو ترویج فرهنگ شهادت در دانشگاه‌ها استفاده شود. 
رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور بیان کرد: آثار متعدد هنری طی این دو سال در قالب برنامه‌های جنبی همایش‌ها در حوزه تولید فیلم، مستند، کلیپ، نمایش‌های هنری، قطعات موسیقی، سرود و تولید کتاب‌های متعدد تهیه شده است. این برنامه تنها گوشه‌ای از تلاش‌هایی است که دو سال اخیر جامعه دانشگاهی فارغ از فعالیت و نوع دانشگاه و حتی فارغ از نوع مسئولیتی که در دانشگاه برعهده دارند همه در مجموعه دانشگاه به طور یکپارچه پای کار آمدند و زحمات زیادی کشیدند.
نیک‌روش ادامه داد: امیدواریم این تلاش‌ها مصداق فرمایش مقام معظم رهبری که بیان می‌کنند، زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا کم‌تر از شهادت نیست، در پرونده اعمال همه ثبت شود. تمام این تلاش‌ها در قبال فداکاری شهدا و خانواده‌هایشان و رنج و سختی‌هایی که خانواده‌های ایثارگران تحمل می‌کنند، قطره‌ای در مقابل دریایی بیکران است.
وی با بیان اینکه  قدرت امروز ایران وامدار جانبازی‌های پهلوانانی است که نام و نشان در آسمان‌ها جستند، عنوان کرد: اگر امروز نام ایران بر تارک تاریخ می‌درخشد، اگر هیبت نظام مقدس جمهوری اسلامی لرزه بر تن هر ابرقدرتی انداخته، اگر امروز ۱+۵ یا ۱-۵ را قدرت پنجه در پنجه شدن با ملت قدرتمند ایران نیست و اگر دشمن دون هرچه بر طبل عداوت و کینه‌توزی می‌کوبد جز بدنامی و سیه‌رویی کسب نمی‌کند، همه را مدیون خون پرجوش و خروش پاکترین جوانان این خانواده‌ها هستیم.
نیک‌روش اضافه کرد: این فرزندان شهید روح‌الله و خلف صالح او امام خامنه‌ای هستند که هنوز پیشگام مقاوت و ایستادگی در برابر دشمن هوس‌باز و طمع‌کار هستند البته که باید مرام و تفکر شهدا را برای نسل‌های آینده بیان کرد و تربیت این نسل را چنان نمود که کشور و این امت قهرمان که به امامت همه ملت‌های مستضعف جهان مبعوث شده تا در برابر ظلم و زور بایستد تا ابد بیمه شهدا شود و سرافراز بماند.
رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور با اشاره به اینکه در این راه وظیفه اصلی بر دوش کانون‌های اساسی تربیت و پرورش نسل‌ها یعنی دانشگاه‌ها است، تصریح کرد: دانشگاه‌هایی که حضرت امام بارها فرمودند مبدا تحولات است. دانشگاه باید در برابر هجوم فراگیر باورهای سرکوبگر شبه روشنفکری غرب بایستد و شهد شهادتطلبی، استقامت و سرافرازی را در کام آیندگان شیرین کند.
نیک‌روش با بیان اینکه کنگره شهدای دانشجو حرکتی ملی است، عنوان کرد: این کنگره کار خود را با حضور و همراهی دستگاه‌های عالی کشور از سال ۱۳۹۳آغاز نمود .این حرکت امروز منشا اثرات بسیار در فضای دانشگاه‌ها است و خیل مشتاقان و مخاطبان برنامه‌های کنگره در طی سال‌های گذشته گواه این مدعا هستند که خط سرخ شهادت همچنان در دل‌های جوانان این مرز و بوم زنده است و زنده خواهد ماند.
وی افزود: دومین کنگره شهدای دانشجو از سال ۱۳۹۵در سه سطح دانشگاهی، استانی و ملی آغاز به کار نمود و کارها در خلال اجرای دومین کنگره شهدای دانشجو با محوریت محتوایی دانشجویان شهید مدافع حرم به شرح زیر بوده است.
رئیس سازمان بسیج دانشجویان کشور ادامه داد: برگزاری بیش از ۷۵۰ یادواره دانشگاهی، برگزاری  ۲۲ کنگرهاستانی، تولید ۹۴ مستند، ۵۳ قطعه موسیقی، ۷۷عنوان کتاب، ۱۳۳ نمایش یا تئاتر، برگزاری ۱۴۵ دوره مسابقات ورزشی در محیط‌های دانشجویی و برگزاری ۴۱۵ شب خاطره دفاع مقدس، دیدار با ۱۳۷۱ خانواده شهید نه تنها توسط دانشگاه‌ها بلکه با مشارکت همه اعضای دانشگاه اعم از اساتید، اعضای هیئت علمی، دانشجویان و مسئولین دانشگاه و نیز تولید ۳۸ نرم افزار از جمله این برنامه‌ها است. 
نیک‌روش خاطرنشان کرد: این موارد بخشی از تلاش‌هایی است که با هدف بیان سیره و زندگی دانشجویانشهید که در واقع دانشجویان دیروز دانشگاه جبهه بودند و دانشجویان امروز که در جبهه دانشگاه حضور دارند انجام شده البته راه درازی باقی است تا ادای دین به افرادی که دنیا و اهلش را رها کردند و دیدار یار را برگزیدند. 
وی بیان کرد:این موارد قدمی ابتدائی در راه تحقق دانشگاه‌های چمران پرور است که مقام معظم رهبری تصریح فرمودند که خروجی دانشگاه باید امثال شهید چمران باشد. اینها قدمی ابتدایی در راه تحقق دانشگاه‌های چمران پرور است تا تفکرات شهدا در متن مواد علمی و آموزشی درسی و رشته‌های دانشگاهی وارد شده و مورد تعلیم و تعلم قرار گیرد و ما در بسیج دانشجویی در پی تحقق همین ماموریت هستیم.
انتهای پیام/
 


کد مطلب: 246152
 


 
 
نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا
 

سیدمحمدعلی شهیدی؛ نماینده ولی فقیه، معاون رییس ...