داخلی صفحه مرکزی خبر
 
بنیاد ساوه:
"رضا چراغی” نخستین فرمانده ی لشکر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از شهرستان ساوه بود
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۱
"رضا چراغی” نخستین فرمانده ی لشکر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که خرقه شهادت پوشید و راه دیگر سرلشکران سپاه را به سوی آسمان گشودو پس از شهادت وی، «حاج همت» مجددا سکان لشکر را به دست گرفت.
 
به گزارش ایثارواحد"استان مرکزی " رزاق چراغی به تاریخ پنجشنبه، اول فروردین ۱۳۳۶ شمسی (۱۹ شعبان المعظم ۱۳۷۶ قمری) در روستای «ستق» واقع در دهستان «بیات» از توابع بخش «نوبران» شهرستان «ساوه» در استان مرکزی متولد شد وی در سال های دفاع مقدس، با نام «رضا چراغی» شناخته می شد. رضا ، در سال 1357،مانند بسیاری از هم سن و سالانش ، سربازی بود در خیل میلیون ها سرباز نهضت  امام خمینی.
وی مدت کوتاهی پس از پیروزی «انقلاب اسلامی»، به «سپاه پاسداران پیوست و عازم نبرد با ضد انقلاب در جبهه های غرب کشور شد. دست سرنوشت ، به سال ۱۳۵۸ شمسی ، «رضا چراغی» را به محفلِ جهادی یکی از سردارانِ صاحب مکتب انقلاب اسلامی هدایت کرد و او به جمع شاگردان «حاج احمد متوسلیان» پیوست. از آن زمان ، در تمام جبهه های غرب و جنوب ، برادر «چراغی» ، یکی از بازوان توانمند «احمد متوسلیان» بود. پس از اسارت «حاج احمد در لبنان» ، فرماندهی «لشکر 27 محمد رسول الله(صلوات الله علیه)» به «حاج محمد ابراهیم همت» سپرده شد و «رضا چراغی» فرماندهی «گردان حمزه سیدالشهدا» را بر عهده گرفت. در عملیات «الی بیت المقدس»  نیز ، فرماندهی یکی از  محورهای  لشکر ۲۷ را بر دوش می کشید.
پس از تغییر ساختار یگان های سپاه و تشکیل «سپاه ۱۱ قدر»، «حاج محمد ابراهیم همت» به فرماندهی این سپاه برگزیده شد و «رضا چراغی» ، علمدار «لشکر ۲۷ محمد رسول الله(صلوات الله علیه)» گردید و سرانجام در همین مسئولیت، مزد جهاد اصغر و اکبر خود را گرفت و در «عملیات والفجر ۱ » به تاریخ ۲۷اردیبهشت ۱۳۶۲ شمسی، پنجه بر بام عرش گرفت و جسمش را در دریای خون رها کرد.
در سی وپنجمین سالگرد شهید یادوخاطره این عزیز را گرامی می داریم.
انتهای پیام/

 
 
 
کد مطلب: 246438