داخلی صفحه قم خبر
 
قیام 15 خرداد آغاز تحولات شگفت آور شد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۴
قیام 15 خرداد سال 42 نقطه عطفی در کارنامه انقلاب اسلامی ایران به شمار می رود. اکنون نیم قرن از آن قیام بزرگ می گذرد، قیامی که سر آغاز تحوّلات و دگرگونی های شگفت آوری شد که به حق می توان از آن به عنوان «یوم اللّه» نام برد.
قیام 15 خرداد آغاز تحولات شگفت آور شد
 
 
پس از انتشار خبر دستگيری امام (ره ) در پانزدهم خرداد 1342، بسياری از مردم قم، به منزل ايشان رفتند و به اتفاق فرزندشان، حاج آقا مصطفی ، در حدود ساعت شش بامداد، به سمت حرم مطهر حضرت معصومه (س) حرکت کردند. پس از مدتی، صحن مطهر و خيابان های اطراف، لبريز از جمعيتي شد که شعار "يامرگ يا خمينی" را با هيجان شديدی تکرار می کردند. در همان زمان، علما و مراجع وقت هم با صدور بيانيه هايی، خواستار آزادی فوری حضرت امام (ره )شدند.
قیام در کلام رهبری
نقش های موثر و ماندگاری را مردم قم به وجود آوردند،‌یکی مقطع عاشورای سال 42 و 15خرداد که دو روز بعد از عاشورا بود. روز عاشورا در همین مدرسه ی فیضیه بعداز عاشورا بود. روز عاشورا در همین مدرسه ی فیضیه مردم قم جمع شدند، فریاد و غریو امام را شنیدند. جانهاشان را لبریز کردند و دو روز بعد که خبر دستگیری امام بزرگوار را شنیدند،‌ در صحن مطهر اجتماع کردند. این حرکت عظیم آنها موجب شد که نهضت روحانیت به رهبری امام بزرگوارمان در حصار حوزه محبوس و محصور نماند،‌ باید وارد جامعه شود. پیشرو این کار،‌قمی ها بودند و این کار بزرگ را انجام دادند.
شهدای قیام
پیوند مردم با ولایت از همان قیام آغاز شد، در حدود ساعت ده صبح، با ورود نيروهای مسلّح برای تقويت نيروهای شهربانی قم، تيراندازی و رگبار مسلسل ها شروع شد و تعداد زيادی از مردم زخمی شده يا به شهادت رسيدند. شدّت تيراندازی به حدّی بود که امکان انتقال زخمی ها و اجساد شهيدان  نبود و اين کشتار، تا ساعت پنج عصر ادامه يافت.
تعداد شهدای به ثبت رسیده قیام 15خرداد در قم به 17 نفر می رسد، علی استاد هاشمی،‌ عبداله اشعری،‌ محمود اعرابی جوشقانی،‌ حسین افسر،‌ عباس اقلیمی،‌ احمد پاره دوز، محمدحسين تشکری،‌ محمد خوش لهجه،‌ علی زارعی،‌ غلام حسين شاه قلندري، علي اكبر شيرخدا، محمد صفايي،‌ محمدعلي عباسی،‌ محمود عباسي زاده،‌ مصطفي علي عسگري، حسن کلهر و‌ قاسم مکاری که نامشان در این قیام جاودان شد.
 تلاش رژيم برای تغيير واقعيت
قيام پانزدهم خرداد، جوششی از طرف مردم بود برای درهم کوبيدن رژيم سلطنت و گرچه به سرعت نتيجه قطعی نداد، آثار بسيار باقی گذاشت.
پس از واقعه پانزدهم خرداد 1342، با وجود سانسورهای شديد دستگاه شاه، خبرهای دستگيری امام خمينی(ره) و قيام 15 خرداد؛ در مدت کوتاهی، تنها در سراسر کشور، که به فراتر از مرزها گسترش يافت و موجی از نفرت و خشم بر ضد شاه به راه افتاد. حوزه های علميه نجف، کربلا و کاظمين، به حمايت از امام خمينی (ره)، تلگراف هايی به سران کشورهای اسلامی و سازمان های بين المللی مخابره و کشتار پانزدهم خرداد رژيم را به شدٌت محکوم کردند. 
آثار قیام 15 خرداد
از آثار قیام 15 خرداد این بود که رهبری حرکت‌های مخالف رژیم را به مذهبی‌ها منتقل کرد. 
کشتار مردم در قیام 15 خرداد، چهره مزدورانه شاه را که تا آن زمان تقصیرها را به گردن نخست وزیران می‌انداخت افشا نمود و انقلابیون پس از آن به راه‌های اصلاح طلبانه پشت کرده؛ سرنگونی نظام سلطنتی را خواستار شدند.
 از آن پس طرد همه قدرت‌های بیگانه از ایران مورد توجه قرار گرفت و سرانجام قیام 15 خرداد و نقطه آغاز نهضت بازگشت به خویشتن در کشور شد. از آن پس انجمن‌های اسلامی در نقاط مختلف پدید آ‌مدند و جو غیر اسلامی در دانشگاه‌ها و دیگر مجامع به آرامی شکسته شد.
 
 
کد مطلب: 248171
 


 
 
نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا
 

سیدمحمدعلی شهیدی؛ نماینده ولی فقیه، معاون رییس ...