داخلی صفحه زنجان خبر
 
هر روز یک صفحه با کتاب/ پشت تپه‌های ماهور(11)
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۸
جلوتر از ما بچه‌های پیاده و زرهی در خط مقدم درگیر شدند. متقابلاً پشت‌سر ما توپ‌خانه هم خم‌پاره‌های 120 مایلی شلیک می‌کرد.....
 
به گزارش ایثار واحد زنجان، در کتاب پشت تپه‌های ماهور نوشته مریم بیات تبار حاوی خاطرات اسیر آزاد شدهی ایرانی فتاح کریمی می‌خوانیم؛
 
   جلوتر از ما بچه‌های پیاده و زرهی در خط مقدم درگیر شدند. متقابلاً پشت‌سر ما توپ‌خانه هم خم‌پاره‌های 120 مایلی شلیک می‌کرد. با وجود این‌که توپ‌خانه حسابی بمباران شده بود و مهمات داخلش می‌سوخت؛ بازهم مقابله می‌کرد. چنان دود غلیظی به هوا بلند می‌شد که معلوم بود خیلی از ادوات و تجهیزات نیروهای خودی سوخته و از بین رفته‌اند.
    یگان ما وسط توپ‌خانه و خط‌مقدم بود. ما خم‌پاره و موشک و سلاح سنگین نداشتیم تا مقابل دشمن بایستیم. با یک کلاشینکف توی حفره روباه‌ها مخفی شده بودیم تا گلوله و ترکش‌هایی که از بالای سرمان رد می‌شد؛ بهمان برخورد نکند.
   معلوم بود عراقی‌ها از خیلی وقت پیش منطقه را جزء به جزء شناسایی کرده و با دقت نقشه‌ی حمله را کشیده‌اند. چون دقیقاً می‌دانستند آتش‌شان را کدام سمتی بریزند که تلفات بیش‌تری داشته باشد.
   خود من چندباری در شناسایی‌های مهندسی متوجه حضور عراقی‌ها در منطقه شده بودم. حتی یک‌بار نیروهای خودی، من و فرمانده یکی از گروهان‌ها را که شبانه از شناسایی برمی‌گشتیم با عراقی‌ها اشتباه گرفته و به طرف‌مان شلیک می‌کردند.
    حدود دو کیلومتر با عراقی‌ها فاصله داشتیم و این فضای خالی و منطقه‌ی کوهستانی باعث می‌شد تا گشتی‌ها به راحتی در منطقه رفت و آمد کنند. عراق چندباری برای به‌دست آوردن ارتفاعات 402 عملیات کرده بود اما هربار شکست بدی خورده و عقب نشینی کرده بود(در دو و نیم سالی که آن جا بودم، هر سال یک‌بار عملیات می‌شد. اولین عملیات، کربلای 6 بود که از طرف ایرانی‌ها برای بازپس گرفتن نفت‌شهر انجام شد. البته هدف دیگر این عملیات، سرگرم کردن دشمن در منطقه‌ی غرب بود تا عملیات کربلای 5 با موفقیت انجام شود. دو عملیات دیگر از طرف دشمن انجام شد که برای گرفتن ارتفاعات 402 بود.).
 
 
 
ادامه دارد..........
 
کد مطلب: 248308