داخلی صفحه قم خبر
 
​چهل و هشتمین سالگرد شهادت آیت الله سعیدی در قم برگزار شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۸
چهل و هشتمین سالگرد شهادت آیت الله سعیدی اول شهید نهضت حضرت امام خمینی (ره) عصر گذشته با حضور استاندار قم، ‌نماینده قم در مجلس شورای اسلامی،‌ ائمه جمعه، نمایندگان بیوت مراجع عظام تقلید،‌ مدیرکل بنیاد و امور ایثارگران،‌ دیگر مسئولان استان،‌ علما و فضلای حوزه،‌ نیروهای نظامی و انتظامی،مردم قم و خادمان به شهدا برگزار شد.
​چهل و هشتمین سالگرد شهادت آیت الله سعیدی در قم برگزار شد
 
به گزارش ایثار واحد استان قم،‌ این مراسم به منظور بزرگداشت مقام شامخ شهید آیت الله سعیدی که تمام عمر گرانمایه خویش را در مسیر خدمت به اسلام و مبارزه با رژیم فاسد پهلوی صرف کرد و معرفی این شهید والامقام به نسل های انقلاب در آرامستان وادی السلام بر سر مزار شهید برگزار شد.
در این مراسم فرزند شهید حجت الاسلام و المسلمین محسن سعیدی به ایراد سخنرانی پرداخت و در خصوص شخصیت شهید آیت الله سعیدی و شکل گیری نهضت انقلاب اسلامی سخنرانی کرد.
 در ادامه مداح اهل بیت (ع)،‌ مالکی نژاد به مداحی پرداخت، در پایان نیز مراسم غبار روبی و عطرافشانی مزار مطهر این شهید با حضور بیت این شهید والامقام آیت الله سید محمد سعیدی نماینده ولی فقیه،‌ امام جمعه و تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) و سایر مسئولان و مردم و خادمان به شهدا برگزار شد.  
شهید آیت الله سید محمد رضا سعیدی تحصیلات حوزوی را ابتدا در حوزه مشهد شروع و سپس به قم رفت. وی در این دوران در کلاس‌های درس مرحوم سید حسین طباطبایی بروجردی و امام راحل شرکت می‌کرد. و در علوم حوزوی به درجه اجتهاد رسید.
مدت زمانی جهت تبلیغ مذهب شیعه به کویت رفت. اما در ۱۳۴۱ و همزمان با شروع نهضت روحانیت به رهبری امام، به قم بازگشت. وی از فعالین مبارزاتی بر ضد حکومت پهلوی بود،‌به همین دلیل ممنوع المنبر شد، با این وجود در محله‌های دوردست و روستاهای اطراف تهران به فعالیت سیاسی ادامه می‌داد.
 وی در سال ۱۳۴۵، به دنبال ایراد یک سخنرانی درباره اسراییل دستگیر و به مدت ۶۱ روز زندانی شد. پس از آن در اردیبهشت ۱۳۴۹ و در قضیه ورود سرمایه‌گذاران آمریکایی به ایران، اقدام به انتشار اعلامیه‌ای به زبان عربی، خطاب به علمای کشورهای اسلامی زد و از آن‌ها دعوت به اعتراض و مخالفت نمود.
 به‌دنبال این اقدام مجدداً دستگیر و در  زندان قزل قلعه زندانی شد. در آخرین دستگیری به شدت توسط ساواک مورد شکنجه قرار گرفت و در نهایت به درجه شهادت نایل گردید.
اتمام پیام/
کد مطلب: 248585
 


 
 
نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا
 

سیدمحمدعلی شهیدی؛ نماینده ولی فقیه، معاون رییس ...