در نشست کارگروه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مطرح شد:
یادواره شهدا، انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل آینده است/جوانان دچار چند الگویی شده اند/پیشنهاد برگزاری نشست های شورای اداری در گلزار شهدا
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۸
برگزاری نشست شورای اداری و همچنین جشن فارغالتحصیلی دانشجویان از جمله پیشنهادهای جالب مطرح شده در نشست کارگروه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کهگیلویه و بویراحمد بود.
 
گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس جلسه کارگروه تخصصصی شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت کهگیلویه و بویراحمد به ریاست معاون سیاسی امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.
مدیرکل بنیاد شهید در این نشست گفت:اسناد و خاطرات والدین شهدا از اولویت کار بنیاد شهید و امور ایثارگران است که چگونه این اسناد را ثبت و نگهداری کند، 40 درصد والدین شهدا این بحث برایشان تصویب شده ، این گردش کار را به استاندار تقدیم کرده ایم. گلزارهای شهدا و مراکز فرهنگی که میتوان آنان را به عنوان امامزادگان تلقی نمود باید طبق مصوبه برنامه ششم توسعه ساماندهی نمود.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: در گلزار شهدا یاسوج این ظرفیت و فضای فیزیکی وجود دارد که کلاسهای آموزشی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برگزار شود، که البته در بسیاری از گلزارهای شهدا  این کار صورت گرفته ، برای برگزاری مراسمات مذهبی و فرهنگی در گلزار شهدای یاسوج باید یک فضای مناسبی در گلزار شهدا ایجاد کنیم که هرکس برای ورود به گلزار می آید بتواند بخشی از اثار و وسایل جامانده از شهدا مانند نامه ها، لباس، دست نوشته و خاطراتی که والدین این شهدا از فرزندانشان دارند را ببینند.
وی در ادامه گفت: سپاه و بنیاد شهید و ستاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس از متولیان یادواره ها هستند، در این یادواره ایثارگران باید توانمند شوند، بحث سبک زندگی شهدا چه بوده و الان میخواهیم چه کنیم، ما بایستی این مسایل را راهبری کنیم که از راهبردها دور نشویم. در یادواره ها نباید سیاسی کاری و طایفه گری باشد چرا که در این یادواره ها از همه قشر جامعه شهید داریم .
معاون سیاسی امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمدگفت: لیست دستگاهایی که مشمول برنامه ششم توسعه میشوند شامل همه دستگاه های خدمات رسان به خانواده های شهدا و مردم است، سازمان مدیریت میزان اعتباراتی را برای این خدمات رسانی مشخص کند.
نظری بیان کرد: در بحث گلزار هایی که تنها یک قبر دارند میتوان کلاس هایی را داشته باشیم اما برنامه اثار شهدا و فیلم و دیگر اثار شهدا  را باید در گلزارهایی ک فضای فیزیکی دارند را داشته باشیم، که حتی این آثار میتواند در قالب یک مستند از زندگی شهید یا نمایش فیلم از خاطرات این شهید بزرگوار از زبان والدین یا همسنگران انان باشد، نمایش کلیپ های حماسی و جذابیت در رابطه با اهداف انقلاب و سبک زندگی شهدا را می توانیم به نمایش بگذاریم.
وی افزود: کلیپ ها و فیلم هایی در رابطه با شهدا باید ساخته شود تا تاثیرگذاری مطلوب را در بین گروه های مختلف مردم  داشته باشد، برگزاری یادواره ها به صورت جذاب همراه با برنامه های گوناگون مثل درست کردن کلیپ در مورد زندگی شهدا و لحظاتی که در جنگ حضور داشتند را داشته باشیم تا  با پخش کردن ان در بین مردم تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد.
معاون سیاسی امنیتی در رابطه با برگزاری یادواره ها تصریح کرد:هیج دستگاهی بدون اجازه سپاه پاسداران و بنیاد شهید و امور ایثارگران اجرای چنین یادواره هایی را ندارد و توصیه میکنیم برای هر روستایی سالی یک بار یادواره برگزار شود، یادواره ها را باید برای شهدایی که در یک منطقه هستند برگزار شود مثلا به ازای هر ده شهید در یک منطقه یک یادواره برگزار شود و برگزاری این یادواره ها باید به دور از فضای جناحی و سیاسی و به صورت تخصصی باشد و خیلی تکراری نباشد.
باقریان از اساتید دانشگاه در این نشست گفت: در بحث پژوهش در مجموع باید اعتبارات پژوهشی را دسته بندی کنیم، فاصله نسل جوان با فرهنگ ایثار و شهادت زیاد شده است و کار فرهنگی زیادی صورت نگرفته  است، در بحث کارهای فرهنگی ادارات باید بودجه ای برای این کارها در نظر گرفته شود.
وی افزود: ما در استان شهدای بسیاری داریم که از قشرهای مختلفی از جمله جامعه روحانیت، کارگر ، معلم ،پزشک و دیگر قشرها داریم که آثار به جامانده از شهدا را با همکاری خانواده های آنان جمع اوری کرده ایم در این اثار مطالبی وجود دارد که میتوان آن ها را هفته ای یک بار در هر مدرسه ای که میرویم بخوانند و اشنا شوند.
باقریان ادامه داد:متاسفانه جوانان ما دارای چند الگویی شده اند و  الگو و فرهنگ ایثار و شهادت نیز کم رنگ شده است. برگزاری کلاس های آموزشی و فرهنگی میتواند تاثیر گذار باشد ، مجموعه محافل انس با قرآن میتواند تاثیر روانی خوبی داشته باشد.دانش آموزان و دانشجویان را به گلزار شهدا دعوت کنیم ،که حتی میتوان جشن فارغ التحصیلی دانشجویان را  در گلزار شهدا اجرا کنیم و آن ها را  به انجا کشاند به رغم اینکه جشن فارغ التحصیلی یک جشن شادی است.حتی میتوان شورای اداری  را در گلزار شهدا برگزار کنیم شهدایی که ما مدیون آنها هستیم و ما باید از شعار دادن بپرهیزیم.
وی گفت: مادر شهیدی در دانشگاه حاضر شد و از فرزند شهیدش خاطره ای تعریف نمود که بسیاری  از دانشجویان در این جریان دچار تحول شدند.
باقریان در بحث برگزاری یادواره ها گفت : یادواره ها انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل آینده است.ما باید در یادواره ها منتقل کننده تفکر شهید و شهادت به نسل امروز و آینده باشیم
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/ ب
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کد مطلب: 248820