داخلی صفحه اصفهان خبر
 
بهشتی چگونه در برابر جریان سازش‌کار ایستاد؟
تاریخ انتشار : جمعه ۸ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۹
شهید بهشتی نه تنها یک انسان متفکر، انقلابی، آگاه و شجاع بود بلکه نماد جریان شناسی انقلاب نیز بود، نسل هر عصر می‌توانند آرمان‌های مقدس خود را از کتاب تاریخ انقلاب دریابند و مصلح را از مفسد و مخلص را از فرصت طلب بازشناسد.
بهشتی چگونه در برابر جریان سازش‌کار ایستاد؟
 
به گزارش ایثار اصفهان به نقل از تسنیم، هر سال و با فرا رسیدن هفتم تیر، سالروز شهادت شهید آیت‌الله بهشتی و 72 تن از بهترین و کارآمدترین نیروهای انقلابی فرصتی برای مرور و بازخوانی نمایان‌ترین برگ از برگ‌های انقلاب اسلامی فراهم می‌شود. واقعه‌ای که به بیان رهبر معظم انقلاب اسلامی ابعادی تلخ و شیرین دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این باره می‌فرمایند: «وقتى به حادثه‏ هفتم تیر نگاه مى‏کنیم، معناى بزرگى در این واقعه‏ تلخ وجود دارد که با همه‏ تلخى، آن معنا شیرین است و آن عبارت است از زنده بودن، پویا بودن، بالنده بودن انقلاب اسلامى و نظام جمهورى اسلامى.»
رهبر معظم انقلاب این واقعه را به آیه شریفه «ألم تر کیف ضرب اللَّه مثلا کلمة طیّبة کشجرة طیّبة اصلها ثابت و فرعها فى السماء تؤتى اکلها کلّ حین بأذن ربها» تعبیر کرده و بیان می‌کنند: این یک مثال قرآنىِ الهى است که مصداق آن در زمان ما، انقلاب، نظام اسلامى و رهبرى است و تجسمِ آن، امام بزرگوار ماست که اینها زنده‏اند؛ درخت بالنده‌اى هستند که ریشه‏هاى آن سالم است، در معرض امتحان‌هاى گوناگون قرار مى‏گیرد، دچار مشکلات متعدد و گوناگونى مى‏شود؛ اما بعد از برگ‏ریزان و بعد از یک خزان، باز طراوت بهارانه‏ دیگرى به سراغش مى‏آید و میوه مى‏دهد و برگ و بار نشان مى‏دهد و زنده بودن خودش را به همه ثابت مى‏کند.»
اما آنچه که در بررسی ابعاد شخصیتی و زندگی سیاسی شهید بهشتی همواره به عنوان نقطه ویژه از آن یاد شده است تلاقی مظلومیت و اقتدار این شهید بزرگوار بوده است.
از دیدگاه مقام معظم رهبری شهادت شهید بهشتی و یارانش در حادثه هفتم تیر ماه 1360 علاوه بر سندیت مظلومیت ایشان که درستی راهشان را نیز تایید کرد، برای نظام اسلامی هم همین نتیجه را در پی داشت. ایشان در این زمینه می‌فرمایند: « این حادثه از سویى حقیقتاً سند مظلومیت ملت ایران و جمهورى اسلامى بود و از سوى دیگر نشانه‏ اقتدار و استحکام این نظام. جمهورى اسلامى هنوز هم سند مظلومیت است؛ زیرا کسانى که امروز پرچم مبارزه با تروریسم را سر دست گرفته‏اند، اما به‏ دنبال جهان‏گشایى و کشورگشایى و دنباله‏ گیرى مقاصد مادى و سیاسى خود هستند، با تروریست‌هاى جرارِ پدیدآورنده‏ حادثه‏ هفتم تیر مثل دوست و برادر و خویشاوند رفتار مى‏کنند؛ از آنها حمایت مى‏کنند؛ با آنها همکارى مى‏کنند و با یکدیگر توطئه مى‏کنند؛ همدلى به هم نشان مى‏دهند، در حالى‏که اینها خودشان اقرار و بلکه افتخار کردند که چنین حرکت تروریستى فجیعى را در کشور ما به‏وجود آوردند؛ این است مظلومیت ملت ایران.»
در گفت‌وگو با چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و دانشگاهی نیز آنچه بیش از همه مورد تأکید قرار می‌گیرد مظلومیت شهید بهشتی در اوج اقتدار است و پاسخ اینکه بهشتی که بود و چرا دشمنان سعی در خاموش کردن فریاد او داشتند روشن می‌شود.
نظام و انقلاب وابسته به شهید بهشتی بود
عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با کم‌نظیر خواندن شخصیت آیت‌الله شهید دکتر بهشتی، می‌گوید: ایشان در زمان حیاتشان پس از امام بزرگوارمان دومین شخصیت کشور بودند و نظام و انقلاب هم وابسته به شخص ایشان بود.
آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی به شهادت رساندن شهید بهشتی را ننگی ابدی برای منافقان و دشمنان عنوان و تأکید کرد: نام این شهید گران‌قدر تا ابد سربلند و سرافراز خواهد بود و افتخاری برای همه ایرانیان و جهان اسلام شد.
بهشتی؛ مجتهد مجاهد
علی اکبر اژه‌ای از نزدیکان شهید بهشتی به خبرنگار تسنیم می‌گوید: شهید بهشتی اندیشه ورزی بود که هم و غمش یافتن پاسخ‌های دین به سئوالات اساسی علم انسانی روز دنیا بود، نه تغییر دین برای سازگاری آن با علم روز به عنوان خدمت به دین.
وی ادامه می‌دهد: او مجتهد مجاهدی بود که یافتن نسخه‌های دینی برای درمان دردهای بشریت را انتهای راه نمی‌دانست بلکه هدف اصلی‌اش پیاده‌سازی سبک زندگی اسلامی در متن اجتماع بود. دغدغه مندی بود که نگاهش به دیگرانی که دغدغه اسلام داشتند ولی مشابه او فکر نمی‌کردند، نگاه هدایت بود نه نگاه اتمام حجت.
بهشتی؛ ولایت‌مدار، دشمن شناس، کارآمد و شیفته خدمت
حجت‌الاسلام علیرضا باطنی جانشین مدیر حوزه علمیه اصفهان با اشاره به خصوصیات برجسته مدیریتی شهید بهشتی به عملکرد روحانی تراز انقلاب در دیدگاه این شهید بزرگوار می‌پردازد و می‌گوید: یک روحانی در تراز انقلاب اسلامی با معیارهای شهید مظلوم دکتر بهشتی، فردی ولایت‌مدار، دشمن شناس، کارآمد و شیفته خدمت است.
تعبیر امام (ره) از شخصیت شهید بهشتی
حجت الاسلام بهشتی نژاد عضو شورای عالی مجمع اصولگرایان اصفهان نیز می‌گوید: امام خمینی (ره) قبل از انقلاب فرمودند "من به عقل و علم بهشتی ایمان دارم"، بعد از شهادت ایشان نیز فرمودند "بهشتی یک نهضت برای ملت ما بود". این یک تعبیر قرآنی است که خداوند برای حضرت ابراهیم ذکر کرده است.
سکوت، سکوت الهام بخش وحدت
محسن نصری از چهره‌های فرهنگی و استاد دانشگاه اصفهان پیرامون ویژگی‌های شخصیتی شهید بهشتی می‌گوید: شهید بهشتی عالم مجاهد و انقلابی بود که بنابر فرموده امام راحل مظلوم زیست و مظلوم به شهادت رسید.
این استاد دانشگاه به اخلاص و اخلاق شهید بهشتی اشاره کرد و گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، وی در مقابل جریان سازش‌کار که در نهایت ایشان را به شهادت رساندند همواره اخلاق را رعایت می‌کرد، سکوت، سکوت الهام بخش وحدت نیز توسط شهید بهشتی و در همین راستا مطرح شد.
وی با بیان اینکه شهید بهشتی همواره در تلاش بود تا فضای جامعه به هم ریخته نشود و امنیت مردم حفظ گردد، اظهار داشت: وی در این زمینه همیشه اخلاص خود را نشان می‌داد و از حرف افراد مختلف و ضد انقلاب وحشت و هراسی نداشت.
بهشتی با آگاهی و بینش در برابر جریان سازش‌کار دولت بنی‌صدر ایستاد
این مولف و استاد دانشگاه با اشاره به بصیرت سیاسی شهید بهشتی گفت: او دوست و دشمن را به خوبی تشخیص می‌داد، یکی از نخستین کسانی که در مخالفت جریان سازش‌کار در دولت بنی صدر ایستاد شهید بهشتی بود، نه به خاطر رقابت سیاسی بلکه با آگاهی و بینش.
این استاد دانشگاه با اشاره به نقش شهید بهشتی در دفاع مقدس گفت: در ماه‌های ابتدایی جنگ چندین نوبت در جبهه‌های جنگ حضور پیدا کرد، در زمانی که بنی صدر حمایتی از رزمندگان نداشت او از رزمندگان حمایت کرد، حضور وی در ارتفاعات "بازی دراز" به گونه‌ای تاثیرگذار بود که خود گفت: بازی دراز محل کسب عرفان حقیقی است.
وی ادامه داد: جایی دیگر که شهید بهشتی یک هفته قبل از شهادت در آنجا حضور پیدا کرد جبهه دارخوین بود، امثال شهید خرازی، ردانی پور، قوچانی و.. در آن جبهه حضور داشتند که بین جاده آبادان- اهواز است، بچه‌های رزمنده اصفهانی آنجا مثل یک نگین شهید بهشتی را در حلقه خود قرار دادند و با روحیه‌ای که به آنها داد یک هفته بعد عملیات فرمانده کل قوا را انجام دادند.
نصری با اشاره به ولایت پذیری شهید بهشتی اظهار داشت: او در عمل ولایت مدار بود نه در زبان. او همچنین عبد مخلص و خالص خدا با روحیه انقلابی و جهادی بود، هم عالم بود، هم دشمن را می‌شناخت، هم اهل جبهه بود. منظم بود و مدیریت جهادی داشت علاوه بر این شرایط جامه را تشخیص داده و اجازه نمی‌داد عده‌ای امنیت مردم را به هم بزنند.
وی با بیان اینکه شهید بهشتی با شهادت خود جریان نفاق و غرب زده را در کشور ما افشا کرد، گفت: کار بزرگی که شهید بهشتی در اداره شورای عالی قضایی انجام داد افشا کننده جریان نفاق بود، چون با جنگ روانی و فریب‌کاری، در سال‌های ابتدایی انقلاب عده‌ای به بنی صدر گرایش داشتند اما با شهادت شهید بهشتی این جریان شناخته شد، بهشتی هم در حیات خود به مردم و انقلاب خدمت کرد هم با شهادتش.
چرا بهشتی مظلوم بود؟
حجت‌الاسلام والمسلمین علی رهبر استاد اخلاق و مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان بیان می‌کند: در تعبیر امام (ره) گاهی واژه‌هایی در ارتباط با شخصیت‌ها می‌آمد که ویژگی ممتاز آن شخصیت بود، به عنوان مثال بهشتی یک ملت بود برای ملت ما. معنی این جمله را بسیاری افراد متوجه نشدند، شهید بهشتی یک ملت بود یعنی جامعیت فوق العاده‌ای داشت، وقتی فرد جامعیت دارد خود به یک ملت تبدیل می‌شود، همان طور که یک ملت جامعیت دارد در آن تفکر، ایمان، مجاهدت و تیزبینی هست.
وی افزود: ویژگی دوم شهید بهشتی مظلومیت بود، او در اوج اقتدار در پیشگاه خداوند و در پیش مردم مظلوم بود، مظلومیت به معنای اینکه از جایگاه خودش او را کنار زدند، چون ظلم ضد عدل است. عدل یعنی هرچیزی را در جایگاه خود قرار دادن؛ بنابراین درباره امام حسین (ع) و ائمه اطهار (س) نیز در زیارت عاشورا می‌خوانیم «وَ لَعَنَ اللَّهُ اُمَّةً دَفَعَتْکُمْ عَنْ مَقامِکُمْ و َاَزالَتْکُمْ عَنْ مَراتِبِکُمُ الَّتى رَتَّبَکُمُ اللَّهُ» و این یکی از معانی مظلوم است، زیرا گاهی کسی در راه مبارزه و اعتلای کلمه الله مورد قدرناشناسی واقع می‌شود و آن فرد مظلوم است.
این استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان اینکه قدرت طراحی لایحه قصاص و عرضه آن به امام و امضای دربست آن توسط امام راحل بهترین نکته درباره مدیریت ایشان است، افزود: در قانون اساسی جمهوری اسلامی یا خبرگان اول ایشان خنثی کننده توطئه کش‌دار شدن جلسات خبرگان بود.
عده‌ای به دنبال این بودند که چند ماهی سر ایشان را گرم کنند و برخی موارد را تصویب کنند اما وی مانند یک قوه عاقله و قاهره به عنوان نایب رئیس مجلس خبرگان وارد مدیریت مجلس شد و قانون اساسی را جمع کرد.
وی تصریح کرد: شهید بهشتی تئوریسین بزرگ حزب جمهوری اسلامی بود. زمانی که دشمن، ایشان، شهید مطهری و آیت الله صدر را ترور کرد آیت الله مشکینی فرمودند "اگر صدسال حوزه فعالیت داشته باشد شاید نتواند مثل این 3 نفر را تربیت کند"، ایشان در اوج عزت و آخرین لحظه‌ها با استشمام عطر حضور امام زمان (عج) به سرچشمه رسید و جان به جان آفرین تسلیم کرد و تمام تهمت‌ها را همان نخستین قطره خون پاکش پاک کرد.
به گزارش تسنیم، نقش متعالی و شاخص شهید بهشتی به عنوان مغز متفکر انقلاب اسلامی و بازوی اندیشمند و مقتدر امام راحل سبب شد تا جریان نفاق، حذف او از نظام اسلامی را راهی برای دست‌یابی به اهداف کینه توزانه و منافقانه خود بدانند، در نهایت شهادت مظلومانه آیت‌الله بهشتی و 72 تن از بزرگان و چهره‌های موثر انقلاب اسلامی در هفتم تیر سال 1360 رقم خورد تا انقلاب اسلامی دچار ثلمه‌ای شود که با گذشت 37 سال همچنان احساس می‌شود.   
انتهای پیام/
کد مطلب: 250394