داخلی صفحه قزوین خبر
 
در مراسم گرامی‌داشت روز عفاف و حجاب مطرح شد،
حرف مشترک شهدا عمل به عفاف و حجاب است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۱
اگر وصایای شهدا را مطالعه کنید متوجه می‌شوید که حرف مشترک همه شهیدان عمل به عفاف و حجاب است.
 
به گزارش ایثار واحد قزوین، مراسم گرامیداشت روز عفاف و حجاب با حضور غلامرضا حقایق پور مدیرکل و کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین در نمازخانه این اداره کل برگزار شد.
حجت‌الاسلام محمد محمدحسینی در این مراسم با بیان اینکه حجاب مسئله‌ای انسانی است نه اسلامی، گفت: عفاف و حجاب فقط مربوط به اسلام یا دین خاصی نیست و از نظر دینی یکی از ضروریات است.
وی افزود: حجاب جنسیت خاصی را شامل نمی‌شود، اگر چه در حد و حدودش تفاوت‌هایی وجود دارد که آن هم به خاطر تفاوت‌های موجود در زن و مرد است.
این کارشناس دینی با اشاره به حق مربوط به حجاب از منظر علما، گفت: حق حجاب مربوط به خود شخص، همسر یا خانواده‌ی وی و حتی مردم جامعه نیست که با رضایت آنها بتوان حجاب را رعایت نکرد، بلکه حقی آسمانی و الهی است و عصمت انسان در اصل حق الله است.
محمدحسینی با بیان اینکه هر کشوری پرچمی دارد، افزود: بدن انسان نیز یک کشور پهناور و گسترده است که لباس انسان پرچم آن کشور است.
وی با اشاره به علل بدحجابی و بی‌حجابی افراد، گفت: اولین علت بدحجابی در جامعه ما، علل تربیتی و خانوادگی است و بزرگترین ایرادی که به خانواده‌ها به ویژه خانواده‌های مذهبی وارد است این است که نتوانستند باورهای اعتقادی را به فرزندان خود انتقال دهند.
این کارشناس دینی با بیان اینکه انتقال باورهای اعتقادی با تحمیل امکان‌پذیر نیست، افزود: باید به جای تحمیل اعتقادات و دادن اطلاعات مذهبی، حس مذهبی و باورهای اعتقادی را در فرزندان پرورش دهیم.
محمدحسینی اخلاق دینی را یکی از عوامل اصلی پرورش حس دینی عنوان کرد و گفت: احکام دینی را باید با اخلاق دینی به فرزندان آموزش دهیم چرا که کودکان عروسک‌های بی‌حجاب خودشان را به مادر با حجاب بی‌‌اخلاق ترجیح می‌دهند و از آنان الگو برداری می‌کنند.
وی افزود: یکی دیگر از ریشه‌های ضعف باورهای دینی، اعتراض و شکایت به وضعیت زندگی توسط پدر و مادر در مقابل فرزندان است.
این کارشناس دینی با بیان اینکه عفاف فقط مربوط به پوشش نیست، گفت: عفت در صحبت کردن، عفت در راه رفتن، عفت در نگاه کردن، عفت در خندیدن و ... از موارد بسیار مهم عفاف است که بایستی همه‌ی آنها توسط مردم رعایت شوند.
محمدحسینی با اشاره به تاکید اسلام بر رعایت پوشش، افزود: اگر اسلام بر رعایت پوشش در جامعه تاکید فراوانی دارد برای این است که آدم‌ها در جامعه به عنوان انسان دیده شوند و نگاه به یکدیگر یک نگاه جنسیتی نباشد، این یک عزت نفس بزرگی است که خالق برای آدم‌ها در نظر گرفته است.
وی با اشاره به عوامل اجتماعی بدحجابی، گفت: تبلیغات گسترده کشورهای غربی، بد عمل کردن ما در مقابل آنها و سستی در امر به معروف و نهی از منکر از مهمترین عوامل اجتماعی گسترش بدحجابی در جامعه‌ی امروز است.
این کارشناس دینی در پایان با تاکید بر قرائت وصیت نامه شهدا، گفت: اگر وصایای شهدا را مطالعه کنید متوجه می‌شوید که حرف مشترک همه شهیدان عمل به عفاف و حجاب است که این امر نشان می‌دهد حجاب یک دغدغه اجتماعی است.
 
کد مطلب: 251625