داخلی صفحه مرکزی خبر
 
پیشگیری از آسیب های اجتماعی با ترویج فرهنگ ایثار و شهادت آسان تر می شود
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۲
سرپرست بنياد اراك در جلسه آموزش خانواده گفت : پیشگیری از آسیب های اجتماعی با ترویج فرهنگ ایثار و شهادت آسان تر می شود.
 
به گزارش ايثار واحد "استان مركزي" ،مصطفي دادوند صبح امروز در جلسه آموزش خانواده پیشگیری از آسیب های اجتماعی گفت: خانواده در پیشگیری از آسیب های اجتماعی نقش محوری دارد لذا آشنایی خانواده هاي  شاهد و ايثارگر با تکنیک های فرزند پروری در جامعه ضرورت دارد.
وی اظهار کرد: زمانی که والدین برخلاف مسئولیت خود عمل کرده و در تربیت کودک سهل انگاری کنند، آن زمان کودک پرورش یافته در این نوع خانواده به سهولت در معرض بزهکاری و سایر رفتارهای پر خطر قرار می گیرد.
سرپرست بنياد با اشاره به اینکه برای تصحیح بسیاری از روش ها و همچنین الگو ریزی درست ارزشی در جامعه می بایست خانواده مبنا و محور قرار گیرد خاطر نشان شد: طی سال های اخیر به وضوح دیده می شود که برخی خانواده ها دچار آسیب ها شده اند ، افزایش طلاق ، گسترش بی بند و باری و فحشا ، بد پوششی، افزایش فاصله میان والدین و فرزندان و ... همه از جمله چالش هایی است که هم اکنون در پیش روی خانواده ها خودنمایی می کنند.
دادوند یادآور شد: بررسی و پیمایش ها توسط کارشناسان نشان می دهد که ارتباط مستقیم رابطه فیزیکی و روانی والدین بویژه پدر با خانواده با موضوع تعدیل و کاهش انحرافات و آسیب‌های اجتماعی خانواده و سایر اعضا از جمله نوجوانان ارتباط تناتنگی دارد.
استاد دانشگاه تصریح کرد: اعطاء آزادی های بی حد و حصر برخی خانواده ها به فرزندان، اعتماد به جامعه برای جامعه پذیری نسل های نوپا، دور کردن فرزندان از محیط خانواده به خاطر اشتغال والدین و رها کردن کودکان و خردسالان در مهد کودک ها و مراکز آموزشی از جمله مشکلاتی است که کارکرد خانواده ها را با چالش جدی مواجه کرده است.
واثق اضافه کرد: این قبیل معضلات، فرزندان را نیز با مشکلات روحی - روانی، سست شدن پیوندهای عاطفی و ارتباطات کلامی و سرانجام کم رنگ کردن نقش والدین در تربیت فرزندان، بحران های روحی و عاطفی آنان و فاصله میان نسل ها روبه رو کرده است.
وي ادامه داد: بسیاری از خانواده هایی که فرزندان آنها دچار ناهنجاری های رفتاری می شوند سعی دارند ریشه این ناهنجاری را در درون اجتماع جستجو کنند و در این خصوص توجهی به نقش خود و خانواده در بروز ناهنجاری ها نمی کنند.
استاددانشگاه خانواده مستحکم و قاعده مند را مهمترین عامل رشد و پرورش فرزندان مستحکم در جامعه دانست و خاطر نشان شد:اگر خانواده دارای ارکان قدرتمند نباشد و پایه های آن سست باشد یا اینکه فرد دارای خانواده ای از هم گسیخته باشد ،فرزند می‌تواند پس از رسیدن به سن بلوغ در معرض آسیب هایی ملموس قرار گیرد.
وي اظهار کرد: پدر و مادر ایده آل والدینی هستند که شیوه‌های تربیتی و قانونی را برای بچه‌های خود در نظر بگیرند و با آن سبک تربیتی خاص که می‌تواند متناسب با اعتقادها، طبقه اجتماعی، اقتصادی وفرهنگی زن و شوهر باشد او را پرورش دهند، در این شیوه‌های تربیتی نباید افراط و تفریط باشد، گاهی آن قدر به بچه‌ها سخت می‌گیرید که بعد به دلیل قوانین سخت دلتان می‌سوزد و مدتی او را رها می‌کنید تا هر آنچه می‌خواهد بکند که این اشتباه‌ترین اقدام و روش در زمینه تربیت بچه‌ها است.
واثق در پايان تاکید کرد: هم مسئولان و هم والدین باید توجه جدی به جایگاه روابط خانوادگی در سلامت روحی و شخصیتی افراد داشته باشند، بدون شک، سلامت افراد به سلامت خانواده ها وابسته است و اجتماع نیز از شادابی و سلامت خانواده ها پویا و پرنشاط می گرددلذا باید به نیازهای فرزندان در خانواده و آگاهی بخشی به آنان در دوره های مختلف سنی توجه ویژه ای داشت.
گفتني است صبح امروز شنبه 23 تيرماه 97 كلاس آموزش خانواده با حضور سرپرست بنياد اراك و معاونت تعاون و فرزندان شاهد و ايثارگردر كانون فرهنگي شاهد با حضور استاد دانشگاه واثق  با موضوع پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي در حال برگزاری است .
انتهاي پيام/
 
 
 
 
 
 
 
کد مطلب: 251706