داخلی صفحه تهران خبر
 
مروری بر نخستین عملیات برون‌مرزی ایران در دوران دفاع مقدس
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۷
عملیات رمضان در تاریخ ۲۳ خرداد ماه ۶۱ ساعت ۲۱:۳۰ با رمز یا صاحب‌الزمان ادرکنی در منطقه جنوب غربی کشور در دو مرحله به منظور دور کردن آتش دشمن از شهر‌های کشورمان و انهدام تجهیزات و نیرو‌های دشمن صورت گرفت. این عملیات در پنج مرحله به اجرا درآمد و تا ۲۷ مرداد ادامه داشت.
مروری بر نخستین عملیات برون‌مرزی ایران در دوران دفاع مقدس
 
به گزارش «ایثار تهران» به نقل از دفاع پرس: سوم خرداد ۱۳۶۱ خرمشهر آزاد شد. در پی شکست رژیم بعثی در خرمشهر، صدام و حامیانش درصدد مقابله با رزمندگان برآمدند.
رژیم بعث در روز‌های چهارم و پنجم خرداد ۱۳۶۱ شدیدترین ضدحمله‌ها را در شلمچه به اجرا درآورد تا بار دیگر خرمشهر را اشغال کند. در این ایام ارتش عراق خاکریز‌ها را از بین برد و طرح مثلث‌ها را در شرق بصره اجرا شد. در دوران بازسازی میادین، هیچ گلوله‌ای از سوی دشمن شلیک نشد و در تمام نقاط آسیب پذیر همچون سومار، فکه، چذابه و... عقب نشینی کرد.  
کمیته مهندسی عراق یک کانال آب در منطقه پرورش ماهی احداث کرده بود و آنجا را پر از آب کرد. این مانع برای حفاظت از بصره تدارک دیده شده بود.
در پی تحرکات دشمن، عملیات رمضان در شب ۲۱ رمضان در چهار محور و پنج مرحله از سوی قرارگاه کربلا طراحی و اجرا شد تا با عبور از خط مرز بین المللی، یک زمین مثلثی شکل به وضعیت هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع آزاد شود. این منطقه از شرق به شلمچه، جاده اهواز خرمشهر، از شمال به کوشک و طلاییه و پاسگاه‌های مرزی در جنوب هویزه و حاشیه جنوبی هورالهویزه و از جنوب به رودخانه اروند تا شلمچه در شرق بصره، منتهی می‌شد. عملیات رمضان همزمان با سالروز شهادت امام علی (ع) در ساعت ۲۱:۳۰ با رمز یا صاحب الزمان ادرکنی در منطقه عملیاتی شرق بصره آغاز شد. در این حمله ۸ لشکر پیاده از سپاه و دو لشکر زرهی از ارتش به عنوان نیروی اصلی و همچنین یک تیپ پیاده از سپاه و یک لشکر زرهی از ارتش به عنوان نیروی ذخیره حضور داشتند که تحت امر چهار قرارگاه عملیاتی کار می‌کردند.
انهدام سازمان نیرو‌های دشمن
در این عملیات چند گردان و تیپ رژیم بعث منهدم شد و حدود هزار و ۴۰۰ نفر از نیرو‌های بعثی به اسارت درآمدند. همچنین در این عملیات حدود پنج هزار تن از نیرو‌های دشمن کشته و زخمی شدند.
انهدام تجهیزات دشمن
پنج فروند هواپیما، حدود هزار و ۱۰۰ تانک و نفربر پی‌ام پی، صد‌ها خودرو، انبار‌های مهمات و چندین قبضه توپ و خمپاره و سلاح‌های سنگین و نیمه‌سنگین از جمله تجهیزاتی بود که به دست رزمندگان اسلام منهدم شد.
علاوه بر این رزمندگان اسلام توانستند از دشمن بعثی تجهیزات و ادواتی را به غنیمت بگیرند که از جمله نزدیک به ۱۰۰ دستگاه تانک و نفربر، ده‌ها خودرو و صد‌ها قبضه سلاح نیمه‌سنگین و سبک و چندین قبضه سلاح سنگین و... بود.
انتهای پیام/
کد مطلب: 251794