داخلی صفحه قم خبر
 
​آرامگاه وادی‌السلام قم وضعیت مطلوبی ندارد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۱
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم گفت: ۳۵۰۰ شهید در گلزار شهدای قم، ۷۵۰ شهید در قبرستان شیخان، ۴۵۰ شهید در شاه جعفر و در قبرستان بقیع ۱۷ شهید وجود دارند که شهرداری‌ قم باید به وضعیت مزارهای شهدا ازجمله آرامگاه وادی‌السلام رسیدگی کند.
​آرامگاه وادی‌السلام قم وضعیت مطلوبی ندارد
 
به گزارش ایثار واحد استان قم به نقل از رسانه های استان،‌ سید جواد هاشمی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم در جلسه شورای ترویج ایثار و شهادت که در استانداری قم برگزار شد ، اظهار داشت: در سطح استان، 72 گلزار شهدا وجود داشته و تعداد قابل‌توجهی از این گلزارها در بخش‌ها هستند و بودجه‌های مربوط به آن، در اختیار بخشداران قرار می‌گیرد.
وی افزود: 3 هزار و 500 شهید در گلزار شهدای قم، 750 شهید در قبرستان شیخان، 450 شهید در شاه جعفر و در قبرستان بقیع 17 شهید وجود دارند و شهرداری‌ قم باید به وضعیت مزارهای شهدا ازجمله قبرستان وادی‌السلام رسیدگی کند.
هاشمی رسیدگی به جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های شهدا را ضروری دانست و گفت: سرکشی به خانواده‌های شهدا، برگزاری اعیاد مربوط به ایثار و شهادت در دستور کار بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار دارد.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم بیان کرد: تهیه و توزیع وصیت‌نامه شهدا یکی دیگر از اهداف بنیاد شهید و امور ایثارگران بوده و در این مسیر آثار ارزشمندی ارائه‌شده، اما با وجود تلاش‌های صورت گرفته، کافی نیست.
هاشمی با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی و اجرای آن‌ها برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در استان، خاطرنشان کرد: برگزاری جلسات شورای فرهنگی ایثار و شهادت به ریاست فرماندار استان در بخش ها و در جهت ترویج این فرهنگ غنی و یادبود شهدا ضروری است.
وی تصریح کرد: عموم تصاویری که از شهیدان در سطح استان نصب می‌شود، به درخواست والدین شهدا بوده، اما در استان قم این‌گونه نیست ، خصوصاً در ورودی‌های شهر قم اهتمام کمتری به این موضوع می‌شود.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم با انتقاد از عدم عزم جدی مسئولان استان برای اجرای برنامه‌های مربوط به شهدا تأکید کرد: مراسم شهدای مدافعان حرم با استقبال پایین مسئولان همراه بوده و برنامه خاصی برای آن وجود ندارد و این امر دل رنجی خانواده‌های شهدا را به همراه دارد.
هاشمی عنوان کرد: نام‌گذاری معابر بر اساس اسامی شهدا و ارزیابی مدیران دستگاه‌ها در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ازجمله برنامه‌های لازم در استان است.
وی ادامه داد: ارتش جمهوری اسلامی و نیروی انتظامی، درخواست برگزاری یادواره‌ها را داشته‌اند که این یادواره‌ها به همت دستگاه‌های مختلف در زمان‌های مناسب برگزار می‌شود.
در بخش دیگری از این جلسه، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمد لطفی نیاسر مدیرکل صداوسیما قم ابراز کرد: برنامه‌های سه تا 60 دقیقه‌ای برای شهدای انقلاب با توجه به چهلمین سال پیروزی انقلاب، در صداوسیمای قم در حال تولید است.
وی ادامه داد: در مرکز صداوسیمای استان قم، اقدامات قابل‌توجهی از قبیل طراحی بازی‌های رایانه‌ای، ساخت فیلم و دیگر آثار برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تولید می‌شود‌، اگر شهرداری قم طرح‌های مربوط به شهدای شاخص را در جلسات مطرح کند، مصوبات قابل‌توجهی طرح می‌شود.
مدیرکل صداوسیما قم تأکید کرد: در مجموعه بقیع، یک بانوی فرانسوی مدفون بوده که تمام ثروت خود را برای حمایت از انقلاب خرج کرده و گرچه ایشان جزو شهدا نبوده، اما نام خدیجه انقلاب لقب گرفته و باید رسیدگی به مزار این بانو را در دستور کار قرار داد.
کد مطلب: 253988