داخلی صفحه کرمانشاه خبر
 
شهید کرمانشاهی که با ۱۸ گلوله منافقین به شهادت رسید
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۳
آیت‌الله محمدجعفر عراقی در سال ۱۳۶۰ در هنگام بازگشت از مسجد با ۱۸ گلوله منافقین به شهادت رسید.
شهید کرمانشاهی که با ۱۸ گلوله منافقین به شهادت رسید
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، آیت‌الله محمدجعفر عراقی معروف به «حاج آقا بهاء» در 20 مرداد سال 1360 هنگامی که پس از اقامه نماز مغرب و عشا در حال بازگشت به خانه بود مورد ترور منافقین  قرار گرفت که به مناسبت سالروز شهادت وی یادواره شهدای ترور استان کرمانشاه  (21 مرداد ماه) در مسجدالنبی برگزار می‌شود.
این شهید در زمان حیات پر بارش منشأ خدمات بسیاری به مردم مسلمان و متدین استان کرمانشاه بود که به مناسبت سالروز شهادت وی و یادواره شهدای ترور با آیت‌الله محمود محمدی عراقی فرزند این شهید که عهده‌دار نمایندگی مردم استان کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری است گفت‌وگو کرده‌ایم.
آیت‌الله محمود محمدی عراقی با اشاره به وجود 17 هزار شهید ترور در ایران اسلامی اظهار داشت: 34 شهید در استان کرمانشاه توسط گروه تروریستی منافقان به شهادت رسیده‌اند.
وی با بیان اینکه شهدا در دل مردم این مرز و بوم جا دارند گفت: شهید عراقی نسبت به جوانان علاقه خاصی داشت و هنوز مدت کوتاهی از حضور او در کرمانشاه نگذشته بود که مسجد اعتمادی، پاتوق جوانان منطقه شد؛ به طوری که اگر چند دقیقه دیر به مسجد می‌رسیدی دیگر جایی برای نماز یافت نمی‌شد در حالی که بسیاری از حاضران یا اغلب نمازگذاران را جوانان تشکیل می‌دادند.
نماینده مردم استان کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه بسیاری از مسئولان انقلابی این شاگردان شهید عراقی بوده‌اند، عنوان کرد: دکتر پاپ‌زن یکی از افتخارات علمی استان کرمانشاه، دکتر خدایی رئیس اسبق دانشگاه رازی، حجت‌الاسلام سید مصطفی حسینی از مسئولان استان کرمانشاه و آیت‌الله معصومی لاری از شاگردان مکتب وی بودند.
وی با بیان اینکه شهید عراقی خود نیز شاگرد مکتب امام خمینی(ره) بود، گفت: شهید عراقی شیفته محضر درس امام خمینی(ره) و از شاگردان ثابت، جدی و پابرجای ایشان بود و از میان همه درس‌ها و اساتید آن روز حوزه، همه جا حتی در بین دوستان و خانواده خود از درس امام راحل(ره) به عنوان درس مورد عشق و علاقه خود یاد می‌کرد.
وی با اشاره به اینکه این شهید به دستور امام خمینی(ره) در کرمانشاه مستقر شد و خودش را وقف ترویج مکتب امام کرد، بیان کرد: زمانی که وی به در جه رفیع شهادت نائل شد، انتخابات مجلس شورای اسلامی فرا رسیده بود و درخواست مردم و احساس مسئولیت او را به نامزدی در انتخابات مجلس واداشت و منافقان که بارها به خاطر فعالیت‌های مؤثر او را تهدید کرده بودند در این زمان نقشه ترور را اجرا کردند.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری افزود: در حالی که انتخابات به دور دوم کشیده شده بود و ورود وی به مجلس شورای اسلامی قطعی به نظر می‌رسید، پس از نماز مغرب و عشا و هنگام بازگشت از مسجد این شهید را به گلوله بستند که در این فاجعه ایشان پس از عمری خدمت صادقانه در لباس سربازی ولیعصر امام زمان(عج)  در 20 مرداد 60 با اصابت 18 گلوله به شهادت رسید.
آیت الله عراقی با بیان اینکه شهید بزرگوار در اخلاق مداری زبان‌زد عام و خاص بود، گفت: اخلاق اسلامی مقدمه‌ای است که انسان می‌تواند با آن به لباس مجاهدت ملبس شود. 
وی با بیان اینکه امروز میدان جنگ نظامی به لطف خدا در کشور وجود ندارد، عنوان کرد: امروز اگر امنیت، آرامش و اقتدار در ایران اسلامی وجود دارد به برکت خون شهیدانی است که با ایثار و از خودگذشتگی برابر دشمن ایستادند و جهان را متحیر کردند.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری گفت: یک روز مبارزه با اسلحه آهنین و در میدان جنگ تن به تن بود اما امروز مبارزه در مقوله فرهنگی و اقتصادی است که پیکر جامعه و وحدت را آغشته به افتراق و اختلاف کرده و اگر مراقبت نشود پیکر جامعه دینی را خراش می‌دهد.
آیت‌الله عراقی خاطرنشان کرد: جنگ فرهنگی یعنی بی‌بهره شدن از اندیشه، تفکر و عدالت که فرد در این مرحله مأموریت انسانی را درک نمی‌کند و پس باید همه مسئولان با جدیت پای کار بیایند و نگذارند دشمن به اهداف شوم خود دست یابد.
وی با بیان اینکه امنیت مثال‌زدنی در کشور را مدیون و مرهون شهدا هستیم، گفت: حفظ این امنیت، مجاهدت وظیفه ما است و با وجود آن که مشکلات و نابسامانی در جامعه ما بسیار زیاد است اما این مملکت صاحب دارد و خون هزاران شهیدی که در این راه ریخته شده هرگز پایمال نخواهد شد.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مشکلات اقتصادی به مردم فشار آورده است، عنوان کرد: مشکلات اقتصادی باعث نشود که ما فکر کنیم انقلاب با اهداف خود زاویه پیدا کرد و فرهنگ دیانت و شهادت از بین رفته است، دشمن دارد به ما فشار می‌آورد و از هر طریق تلاش می‌کند تا بتواند ما را تهدید کند اما در کنار همه این تهدیدهای میلیاردی می‌بینیم در یک روز مردم نقشه دشمنان را نقش بر آب می‌کنند.
آیت الله عراقی گفت: نخبگان و دانشجویان باید بصیرت افزایی را در خود پرورش داده و در مقابل خون شهدا احساس وظیفه کنند و دغدغه‌های زندگی آنها را از مسیر اصلی منحرف نکنند و علاوه بر افزایش بصیرت در خود این بصیرت را در مردم جامعه تزریق کنند که خدای نکرده دشمن با افکار پلید خودش به اهدافش دست پیدا نکند.
انتهای پیام / ع
کد مطلب: 254974
 


 
 
روز دانشجو، سیره شهدا، تعالی دانشگاه
 

دکتر عبدالله ارژندی- اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی...