مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان‌شرقی:
94 درصد از گلزارهای مطهر شهدای استان ساماندهی شده است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۷
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان‌شرقی از برنامه بنیاد استان برای اتمام ساماندهی 10 گلزار و بیش از یک ‌هزار و 900 مزار مطهر شهدا در سال جاری خبر داد.
 
به گزارش ایثار آذربایجان‌شرقی، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان‌شرقی در نشست کارگروه ایثار و شهادت شهرستان میانه گفت: نباید در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامی ایران ، که نشان از بلوغ نظام دارد ، مزار کسانی که نماد ایستادگی بوده و خود را به دل آتش زدند و از جان خود گذشتند ، فراموش شده و ساماندهی نشود.
صمدیان از برنامه بنیاد استان برای ساماندهی 10 گلزار و بیش از یک‌‌‌هزار و 900 مزار مطهر شهدا سال جاری تا رسیدن فصل سرما خبر داد و گفت: در شهرستان میانه نیز با 1 میلیارد ریال از محل اعتبارات بنیاد شهید و امور ایثارگران و مابقی از طریق مشارکت شهرداری و دهیاری‌ها شاهد، ساماندهی گلزار  و مزار مطهر شهدا خواهیم بود.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران به ساماندهی 94 درصدی گلزار شهدای استان اشاره کرده، عدم تخصیص اعتبار برای گلزارها و عدم همکاری دستگاه‌ها را از جمله مشکلات عنوان کرد.
وی در ادامه موضوع ایجاد اشتغال را از فتح خاکریز دشمن سخت‌تر بیان کرد و گفت: در این خصوص باید به مسئله اشتغال فرزندان شهدا، جانبازان، ایثارگران و آزادگان رسیدگی کرد، زیرا اکثر فرزندان آنان با تحصیلات بالا بیکار هستند.
صمدیان با بیان اینکه باید با ضوابط و شرایط در راستای ایجاد اشتغال فرزندان این خانواده‌ها از هیچ کوششی دریغ نکرد، افزود: کسی از مردم فهیم ایران از این نیت خالص ، ناراحت نمی‌شوند‌ چرا که می‌دانند خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران و جانبازان ، بر گردن همه مردم ، دین دارند و به این امر پی برده‌‌اند که شهدا افضل انسان‌ها بوده و خدمت به آنها و خانواده‌های آنها افتخار است .
محمدرضا مشایخی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان میانه پیش از سخنان مدیرکل بنیاد گفت: ساماندهی مزار شهدا و تحویل آنها به متولیان امر در شهرها و روستاها ، قدم مهمی برای حفظ شأن و جایگاه شهدا و زنده نگهداشتن یاد و خاطر آنهاست.
وی در جلسه کارگروه ساماندهی مزار شهدای شهرستان اضافه کرد: ما شهدا را به خاک نسپرده‌ایم تا از یادمان برود بلکه خدمت به شأن و منزلت شهدا و خانواده‌های آنها را وظیفه و تکلیف خود می‌دانیم زیرا امنیت عمومی مملکت را مدیون ایثار و از خود گذشتگی شهدای نظام در مقاطع انقلاب، دفاع مقدس، مدافعین حرم و ... هستیم.
وی اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و مذهبی، در مورد شهدا و شهادت را ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه خوانده و گفت: ساماندهی گلزار شهدا زیرمجموعه‌ای از برنامه‌های توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.
مشایخی اضافه کرد: انجام امور کالبدی و عمرانی برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا، انتقال ارزش‌هایی است که شهدا خلق نموده‌اند تا به نسل نوجوان و جوان امروزی به‌عنوان آینده‌سازان مملکت انتقال یابد و باید گفت، انجام این امور حداقل کاری است که می‌توان در مقابل مجاهدت‌ها، رشادت‌ها و جانفشانی‌های این عزیزان انجام داد.
فرماندار ویژه میانه با تقدیر از دکتر شیویاری نماینده مجلس که مبلغ قابل توجهی را به طور ویژه برای ساماندهی گلزارشهدای میانه و ترکمانچای جذب کرده اند افزود: قسمتی از ساماندهی باقی‌مانده که از سوی مسئولین شهرستانی و استانی به مرحله اجرا خواهد رسید.
مشایخی با اشاره به ساماندهی 90 درصدی مزار و گلزار شهدا در شهرستان، خواستار تسریع در ساماندهی مابقی عملیات ساماندهی شده افزود: تأمین روشنایی، مسقف‌سازی برخی نقاط و دیوارکشی از عمده نیازهای گلزار و مزار شهدا می‌باشد که باید بر اساس اولویت‌بندی انجام شود.
یعقوب شیویاری نماینده مردم میانه در مجلس شورای از پیگیری جدی برای ساماندهی گلزار شهدای میانه خبر داده افزود: باید قبل از فصل سرما، عملیات ساماندهی به جد آغاز شود.
یعقوب شیویاری با تأکید بر نظارت هر چه بیشتر برای اختصاص اعتبارات ساماندهی و تخصیص اعتبارات برای نگهداری از گلزار شهدا، ضرورت ساماندهی مزار شهدای گمنام را خواستار شده و افزود: وضعیت کنونی مزار شهدای گمنام شهرستان قابل قبول نیست.
وی با اشاره به سعی و تلاش دشمن در تضعیف فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه اضافه کرد: باید برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برنامه‌ریزی شود .
شیویاری با بیان اینکه شهید متعلق به یک شخص و گروه خاصی نبوده بلکه متعلق به کل ملت است ، گفت: باید به خانواده‌های معظم این عزیزان همواره به دیده احترام نگریست تا جایگاه شهدا و خانواده‌های آنها حفظ شود.
یادآوری می‌شود، کارگروه توسعه و تریوج ایثار و شهادت شهرستان میانه، با حور مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان‌شرقی، نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی، فرماندار ویژه این شهرستان و اعضا شورا، شنبه 10 شهریور 1397 تشکیل جلسه داد.
گفتنی است، مدیرکل بنیاد آذربایجان‌شرقی به اتقاف هیئت همراه، با حضور در منزل جانباز متوفی و پدر شهیدان «خلیل محمودی» درگذشت این پدر بزرگوار را به بازماندگان این خانواده تسلیت گفت.
 انتهای پیام/

پیکر جانباز و پدر شهیدان محمودی در میانه تشییع شد 
 
کلمات کليدی: ایثار، آذربایجان، شرقی، گلزار شهدا، کارگروه، شهادت، ترویج، فرهنگ، شهید. بنیاد شهید و امور ایثارگران، میانه.
کد مطلب: 257766