داخلی صفحه اردبیل خبر
 
در آستانه اغاز ایام سوگواری سالار شهیدان
آئین سنتی طشت گذاری در بنیاد اردبیل برگزار شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
در آستانه ماه محرم عزاداری سالار شهیدان با برگزاری آئین سنتی طشت گذاری در بنیاد اردبیل آغاز شد .
 
به گزارش ایثار واحد استان « اردبیل » ، مراسم و برنامه های سوگواری کارکنان بنیاد اردبیل در دهه محرم روز گذشته دوشنبه 19 شهریور 97  پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر با برگزاری آئین سنتی « طشت گذاری » در نمازخانه ستاد بنیاد استان  آغاز شد .  
حجت الاسلام اکبر عباس زاده مشاور مدیرکل بنیاد استان در ابتدای مراسم به  فلسفه قیام  حضرت اباعبدالحسین علیه السلام اشاره و به  بیان احایث و روایات از منابع مختلف در  توضیح آیه « لَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى » پرداخت و گفت : مـراد از مـودت بـه قـربـى، دوسـتـى خـويـشـاونـدان رسـول خـدا صـلّى اللّه عـليـه و آله وسـلّم  كـه هـمـان عـتـرت او از اهـل بـيـتـش بـاشـنـد، اسـت و بـر طـبـق ايـن تـفـسـيـر روايـاتـى هـم از طـرق اهل سنت، و اخبار بسيار زيادى از طرق شيعه وارد شده كه همه آنها آيه را به مودت عترت و دوسـتـى بـا آن حضرات عليهم السلام  تفسير كرده، اخبار متواترى هم كه از طرق دو طائفه بر وجوب مودت اهل بيت و محبت آن حضرات رسيده، اين تفسير را تاييد مى كند.
عباس زاده در  ادامه به ذکر مصائب واقعه کربلا و جور و ستمی که مردم بی بصیرت آن زمان در حق  فرزند رسول خدا  روا داشتند که عاقبت به شهادت حضرت امام  حسین علیه السلام و تمام یار و انصارش و به اسیری رفتن خواهر و  اهل بیت اش انجامید ، پرداخت و روضه خوانی کرد .
در ادامه کارکنان با مداحی طه فتحی از همکاران بنیاد استان به  سینه زنی پرداخته و طشت عزای سالار شهیدان را بر پا کردند و با ریختن آب بر طشت به یاد تشنه لبان دشت خونین کربلا و ساقی  تشنه لب حضرت قمر منیر بنی هاشم اشک ماتم ریختند .
طشت گذاری ، نماد بیعت با سقای کربلا / آئین 600 ساله عزاداری در اردبیل
آئین «طشت گذاری» منسوب به شهر اردبیل است . در این آیین، «طشت» نماد مشک سقای کربلا و آب نماد رود فراتی است که به روی امام  حسین علیه السلام و یارانش بسته شد .این آئین با شکوه از سه روز مانده به محرم در مسجد جامع، مسجد اعظم و سپس در مساجد دیگر اجرا می‌‏شود.
آئین طشت گذاری مسجد جامع اردبیل که در فهرست میراث معنوی کشور نیز به ثبت رسیده است، با عظمت و با شکوه ترین مراسم عزاداری در آن به وقوع می پیوندد و همه ساله عاشقان و  شیفتگان مکتب حریت و آزادگی از اقصی نکات میهن اسلامی و حتی برخی از کشورهای دیگر خود را به این مراسم می رسانند تا در مصیبت یاران با وفای  حضرت امام حسین  علیه السلام و سقای تشنه لب کربلا و سرور و سالار شهیدان عاشقانه اشک ماتم  بریزند و درد های دل و حوائج خود را از این بارگاه طلب کنند .
انتهای پیام ./
  
 
 
کد مطلب: 258716
 


 
 
نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا
 

سیدمحمدعلی شهیدی؛ نماینده ولی فقیه، معاون رییس ...