فرهنگ عاشورا، سرمشق معنویت شهدا
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۳
دکتر بهروز بزرگی، مدیرکل ارتباطات و مراجعات بنیاد
 
پسربچه با دستان کوچکش پرچم را برداشت، چند بار آن را در هوا چرخاند و دوباره سر جایش گذاشت و پیش دوستانش دوید. فوراً جارو را برداشت و با آبپاش خاک های جلوی تکیه را جارو زد. کمی بعد به سمت جایگاه دوید و سینی خرما را دست گرفت و کنار تکیه ایستاد. بی آنکه کسی از او بخواهد با انظباط خاصی کارها را انجام داد. این کار هر روز او در محرم بود.
رویدادها در تاریخ، هر چه از زمان وقوع و ولادت خویش فاصله می گیرند، کم رنگ تر و بی فروغ تر می شوند و سرانجام به سایه روشنی از یک خاطره یا حادثه در ذهن ها بدل می گردند، اما تنها یک حادثه را می شناسیم که در روزی داغ، در سرزمینی کوچک و گمنام به نام کربلا رخ داد و امروز پس از قرن ها و روزگاران دراز، تاثیرگذار و حرکت آفرین به سمت فردایی درخشان تر راه می سپارد.
این ویژگی، این سخن پیامبر اعظم(ص) را به یاد می آورد:
إنّ لِقَتلِ الحُسينِ حَرارَةً في‌ قُلوبِ المُؤمِنينَ لاتَبرُدُ اَبَداً
از شهادت حسین (ع)، آتشی در قلب مومنان افروخته شود که هرگز سردی و خاموشی نمی پذیرد.
کربلا، اساسنامه ایمان، فهرست همه خوبی ها، فرهنگنامه، قبیله معرفت و عشق است. جامعه ای که با فرهنگ عاشورا پیوند و آشنایی بیابد سرشار پویایی و توانایی خواهد شد. خون شهیدان انقلاب اسلامی در زلال کربلا ریشه دارد و انقلاب ما بارقه و شماعی از آتش ستم سوزی است که در سال 61 هجری در ساحل فرات شعله کشید.
رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) می فرمایند:
شما ببینید این نصف روز حادثه (کربلا)، چقدر در تاریخ ما برکت کرده و تا امروز هم زنده و الهام بخش است... این در انقلاب و جنگ و گذشته تاریخ ما محسوس بوده است. ما اگر بخواهیم هشت سال جنگ خودمان را با آن هشت –نه ساعت عاشورای امام حسین (ع) مقایسه کنیم یا آن‌را خیلی درخشان تر بدانیم، که واقعاً هم همین است، یعنی من حادثه ای در تاریخ نمی شناسم که با فداکاری آن نصف روز قابل مقایسه باشد؛ همه چیز کوچک تر از آن است.
هزاران آیه و نشانه در دفاع مقدس، به عاشورا پیوند می زند و بوی کربلا را به شامه ها می رساند. درنگ و تاملی اندک در شعارها و وصیت نامه ها، عملیاتها - نامه ها – مزار شهدا، رهبر انقلاب و امام عزیز(رضوان الله تعالی علیه)، همه مظاهر و جلوه های جبهه ها را نشان می دهد. بررسی مظاهر و شواهد عاشورایی در دفاع مقدس، وجوه اشتراک این نهضت را باز می یابیم. حضور این ویژگیها را در سالهای پس از دفاع مقدس می توان در جامعه احساس کرد به ویژه برخی از مسائل هشت سال دفاع مقدس مانند بازگشت آزادگان عزیز و سرافراز، پیکر شهدای مفقود الاثر، شهدای مظلوم مدافع حرم که جان خویش را در راه اعتلای اسلام ناب محمدی (ص) فدا نموده تا در دفاع از حریم خاندان پاک و سلاله پیامبر ذره ای درنگ نکنند.
امروز با بازگشت 135 شهید تازه تفحص شده کوچه ها و خیابان های ما دوباره رنگ و بوی دوران دفاع مقدس و فرهنگ عاشورایی به خود گرفته و عطر شهادت در جامعه ما دوباره پیچیده. این است فرهنگ عاشورا.
انتهای پیام/
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
کد مطلب: 259290
 


 
 
بسط اجتماعی گفتمان ایثار؛ رویکردی جدید در مأموریت‌های فرهنگی
 

*سید مستجاد حسینی، مدیرکل امور ورزشی و اردویی ...