داخلی صفحه بوشهر خبر
 
یادواره شهدای حصر آبادان در دشتی برگزار شد
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۳
به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس یادواره سردار شهید محمد توپال شهید حصر آبادان و سالروز بسیج قشر پیشکسوتان جهاد و شهادت در دشتی برگزار شد.
یادواره شهدای حصر آبادان در دشتی برگزار شد
 
به گزارش «ایثار بوشهر» به نقل از تسنیم؛ سرهنگ پاسدار علی غضنفری در آئین نکوداشت یادواره سردار شهید محمد توپال شهید حصر آبادان و سالروز بسیج قشر پیشکسوتان جهاد و شهادت با تشریح وقوع جنگ تحمیلی اظهار داشت: جنگی تحمیلی که جنگی نابرابر بر انقلاب نوپای جمهوری اسلامی ایران با حمایت همه‌جانبه استکبار جهانی، توسط صدام رئیس رژیم بعث عراق تحمیل شد جنگی بود که تنها محدود به خطوط مقدم جبهه‌های نبرد نبود، بلکه تمام سرزمین ایران اسلامی اعم از شهرها و روستاها درگیر خود کرد.
فرمانده سپاه امام رضا (ع) شهرستان دشتی گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی دست آمریکایی‌ها از ایران و منطقه کوتاه شد و به‌منظور مهار گسترش انقلاب اسلامی جنگ 8 ساله توسط رژیم بعثی عراق با حمایت استکبار جهانی و کشورهای مختلف طراحی و اجرا شد.
وی خاطرنشان کرد: در روزهای نخست شروع جنگ تحمیلی و پس از سقوط خرمشهر، صدام تلاش کرد تا از طریق شرق رود کارون و شمال رودخانه بهمن‌شیر، شهرآبادان را اشغال کند.
غضنفری با گرامیداشت سالروز شکستن حصر آبادان بیان کرد: حصر آبادان از هشتم آبان سال 1359 تا پنجم مهرماه سال 1360 به طول انجامید که این امر از اهمیت ویژه‌ای در استراتژی نظامی دو طرف برخوردار بود.
وی بابیان این‌که پیروزی رزمندگان در حصر آبادان با اتحاد و همدلی ملت در سایه ولایت‌پذیری و پیروی از رهنمودهای رهبر کبیر و فرزانه انقلاب اسلامی تبلور یافت افزود: هنگامی‌که آبادان در محاصره دشمن تادندان‌مسلح قرار گرفت، امام (ره) خطاب به نیروهای مسلح فرمودند: که حصر آبادان باید شکسته شود فرمان امام (ره) مبنی بر آزادسازی آبادان علاوه بر جنبه نظامی، جنبه شرعی هم پیدا کرد و نیروهای مسلح تمام توان و قوای خود را در این راه صرف کردند.
غضنفری خاطرنشان کرد: در پی دستور حضرت امام خمینی (ره) یکی از چهار عملیات برجسته تاریخ دفاع مقدس رقم خورد که یک نقطه عطفی در 8 سال دفاع مقدس به شمار می‌رود.
وی افزود: پس از عزل بنی‌صدر طرح سپاه برای شکست حصر آبادان در شورای عالی دفاع موردبررسی و تصویب قرار گرفت و شکست حصر آبادان حماسه دلیر مردانی شد که رفتند تا همیشه یادشان در قلب‌ها و تاریخ ایران اسلامی و دفاع مقدس باقی بماند.
فرمانده سپاه امام رضا (ع) دشتی ضمن تجلیل از خانواده سردار شهید محمد توپال گفت: خانواده شهید توپال دو فرزند خود را درراه اسلام تقدیم به‌نظام و انقلاب اسلامی ایران کرده است.
سرهنگ غضنفری با تأکید بر انتقال حماسه رزمندگان به نسل جوان گفت: دفاع مقدس گنجینه‌ای فراموش ناشدنی است و باید تلاش کنیم این گنجینه ارزشمند حفظ و به نسل‌های آینده انتقال یابد.
امام‌جمعه خورموج نیز گفت: راز و نیاز باخدا و انجام واجبات می‌تواند بسیار در زندگی انسان‌ها مؤثر باشد و انسان را به خدا نزدیک می‌کند.
حجت‌الاسلام عبدالحسین مصلح افزود: یکی از موفقیت‌های رزمندگان در دوران دفاع مقدس دعای کمیل، تلاوت قرآن، زیارت عاشورا و ... با آن حال و هوای خاصی که در سنگرها قرائت می‌کردند بوده است.
وی افزود: امروز هم در مقابل جنگ تمام‌عیار اقتصادی دشمن باید تلاش جهادی انجام دهیم اما بعد روحانی، ارتباط باخدا و معنوی که از تأکیدات مقام معظم رهبری است بر این مطلب سفارش کردند.
مصلح تأکید کرد: یکی از رمزهای پیروزی رزمندگان در دوران دفاع مقدس و توطئه‌های دشمن در طول تاریخ انقلاب ارتباط باخداست.
وی افزود: اگر در زندگی اعتماد به خدا داشته باشیم بسیاری از مشکلاتمان حل می‌شود البته اعتماد باید از روی عقل باشد و بینیم که تحمل خیلی از سختی‌ها برایمان چقدر آسان می‌شود.
انتهای پیام/
کد مطلب: 260942
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور