ایثار اجتماعی و ثبات اقتصادی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۰
محمدرضا پور حاج رضائی، عضو هیئت مدیره و مدیرعامل موسسه فرهنگی ورزشی و توانبخشی ایثار
 
دوران دفاع مقدس همواره یادآور جان‌فشانی‌ها، رشادت‌ها و ایثارگری‌های زن و مرد، پیر و جوان و دارا و ندار برای حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب و کیان این مرز و بوم بوده است. این انسجام و عزم ملی و دینی ایرانیان در سایه رهبری امام خمینی (ره) موجب خلق یکی از صفحات درخشان و غرورآفرین تاریخ کشور و پیروزی ملت ایران در برابر رژیم بعث عراق و کشورهای هم‌­پیمان با او گردید. این دستاورد در آن مقطع تاریخی که کشور مورد هجمه بسیاری از قدرت‌های وقت و تحریم همه جانبه از سوی آنها بود ثمره روحیه مقاومت، قناعت، ایمان به آرمان‌ها و ایثار مردم بود که در همه امور از مسائل کلان کشور تا کوچک‌ترین رویدادهای اجتماعی یار و یاور نظام بودند و با ازخودگذشتگی و فداکاری پای اصول ایستادند.
در این میان رزمندگان و ایثارگران دوران دفاع مقدس با ایثار خود پرچمدار این فرهنگ و آیین شدند و با اهدای جان و مال خود مصداق آیه شریفه «الَّذِینَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ أَعْظَمُ دَرَجَةً عِنْدَ اللَّهِ ۚ وَأُولَٰئِک هُمُ الْفَائِزُونَ» می‌باشند که خداوند متعال وعده نصرت و پیروزی نهایی به آنان داده است.
در شرایط کنونی نیز که کشور با یک جنگ تمام عیار اقتصادی از سوی بازمانده‌های همان قدرت‌های پوشالی و رژیم‌های وابسته آنها در منطقه مواجه می‌باشد تأسی به فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی رزمندگان و ایثارگران دفاع مقدس می‌تواند الگویی مناسب برای دوره گذار باشد.
تقویت این فرهنگ و بسط و ترویج آن وظیفه همزمان سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی کشور و آحاد مردم می‌باشد. این امر در سایه همدلی و حمایت مردم و تعامل مؤثر آنها با ساختارهای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جامعه در این مقطع حساس و تاریخی معنی پیدا می­کند. در شرایط امروز کشور نقش آفرینی یکایک کنشگران اجتماعی در عرصه­ های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی اثری تعیین کننده در آینده کشور و نظام دارد. در این میان نقش مسئولین کشور، رسانه‌های اجتماعی و فعالان اقتصادی در ارائه الگوهای رفتاری متناسب با شرایط اقتصادی کشور و تطبیق برنامه‌ها و خروجی­ های خود بر اساس خواسته‌های ملی اعم از سیاستگذاری، آموزش و اجرا می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشد.
الگوی اقتصاد مقاومتی، حمایت از محصولات داخلی و در کلان بهره‌گیری حداکثری از توان داخلی کشور در سایه همدلی و انسجام ملی می‌تواند راهکارهایی باشد که با الهام از توفیقات کسب شده از دوران دفاع مقدس ما را به مقصد رهنمون سازد همانگونه که ایثارگران عزیز، نشان دادند که می‌توان در مواقع ضرور، قیمتی‌ترین‌ها را نثار منافع و استقلال کشور نمود.
 
کد مطلب: 262431