معرفی حسینیه‌های شهدا/ 2
معرفی حسینیه شهید «معیل»
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۹
حسینیه شهید معیل در سال 1381 در شهر قم تاسیس شد و در حال حاضر برنامه های فرهنگی گوناگونی در این حسینیه اجرا می‌شود.
معرفی حسینیه شهید «معیل»
 
به گزارش «ایثار»، همایش ملی حسینیه‌های شهید در مهرماه امسال با حضور 300 نفر از متولیان این حسینیه‌ها از سراسر کشور به همت معاونت فرهنگی و آموزشی و اداره کل امور فرهنگی و تبلیغات بنیاد در شهر قم برگزار شد.
در حال حاضر 1088 حسینیه شهید در سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند در همین راستا و در سلسله گزارش‌های «معرفی حسینیه‌های شهدا» به معرفی تعدادی از این حسینیه‌ها خواهیم پرداخت.
حسینیه شهید «معیل» یکی از حسینیه‌های فعال در شهر قم است که تولیت آن را «محمدعلی معیل»، فرزند سردار شهید «عبدالله معیل» بر عهده دارد.
محمدعلی معیل بابیان اینکه این حسینیه در سال 1381 با هدف زنده نگه داشتن نام پدر و ادای دین به اهل بیت(ع) تأسیس شده است، می‌افزاید: انجام کارهای فرهنگی، یکی دیگر از اهدافمان بود که در این سال‌ها تمرکز ویژه‌ای روی این موضوع داشته‌ایم. درحال حاضر شب‌های پنج‌شنبه هر هفته به‌صورت مداوم برنامه قرائت قرآن، زیارت عاشورا، مداحی و سخنرانی در این حسینیه برگزار می‌شود.
متولی حسینیه «معیل» اضافه کرد: یکی از کارهای فرهنگی این حسینیه، انتشار نشریه «قافله نور» بود. این نشریه ابتدا به صورت ماهنامه و سپس در قالب فصل‌نامه منتشر می‌شد که متأسفانه در یک سال و نیم گذشته به دلیل مشکلات مالی موفق به چاپ آن نمی‌شویم. «قافله نور» در سراسر کشور مخاطب داشت و بیشتر مطالب آن با محور مصاحبه با خانواده ایثارگران و همچنین معرفی سیره شهدا توسط اعضای تحریریه تولید می‌شد. در حال حاضر پیگیر چاپ مجدد نشریه هستیم اما تلاشمان هنوز به نتیجه نرسیده است.
این فرزند شهید، چاپ کتاب را یکی دیگر از فعالیت‌های اصلی حسینیه «معیل» عنوان کرد و گفت: سال گذشته کتاب «سرداران شهید استان قم» با عنوان «چهلچراغ» را با کمک بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس منتشر کردیم. این کتاب با استقبال مخاطبان روبرو شد و به چاپ دوم رسید. همچنین به یاد پدر شهیدم، کتاب «شهید معیل» را چاپ کردیم. این کتاب شامل زندگی‌نامه، وصیت‌نامه و خاطرات هم‌رزمان ایشان است که سال 1396 منتشر شد.
وی افزود: بخش دیگری از فعالیت‌های حسینیه، برگزاری برنامه‌های عمومی است که شامل فعالیت‌های اردویی، همکاری با بسیج و شرکت در همایش‌های استان می‌شود. در سالروز شهادت ائمه معصومین (علیهم‌السلام) نیز مراسم عزاداری در حسینیه در قالب دسته عزا برقرار است. برای نمونه تاسوعای امسال دسته عزا از حسینیه به سمت حرم حضرت معصومه (س) حرکت کرد. برای 28 صفر نیز، 3 شب برنامه عزاداری ویژه در نظر گرفته‌ایم.
متولی حسینیه «معیل» در ادامه با اشاره به ضرورت تشکیل «هیئت امنای حسینیه‌های شهید کشور» کشور گفت: در همایش علمداران «ایثار» که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران و با حضور جمعی از متولیان منتخب حسینیه‌های شهید سراسر کشور برگزار شد، مدیرکل امور فرهنگی و تبلیغات بنیاد قول داد که پیگیر تشکیل هیئت‌امنای حسینیه‌های شهید کشور باشد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر حسینیه‌های زیادی مشغول به فعالیت هستند که هرکدام کار خود را انجام می‌دهند و ممکن است کارشان موازی با یکدیگر باشد. این حسینیه‌ها از فعالیت‌های یکدیگر اطلاعی ندارند و هرکدام به‌صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند. علاوه بر آن به‌طورمعمول متولی بیشتر حسینیه‌های شهید، پدران شهدا هستند و یک طبقه از منزل خود را به حسینیه تبدیل کرده‌اند. فرزندان شهدا در این زمینه فعالیت کمتری دارند و جای جوانان در این زمینه خالی است.
متولی حسینیه «معیل» اظهار کرد: اگر برای حسینیه‌های شهید در سراسر کشور، هیئت امنا تشکیل شود، جوان‌ترها بیشتر پای کار آمده و مشکلات حسینیه‌ها از طریق هیئت‌امنا به مسئولان منتقل خواهد شد. جوانان از پتانسیل‌های خوبی از جمله خلاقیت و فعالیت در فضای مجازی برخوردار هستند این موضوع در معرفی بهتر حسینیه‌ها اثرگذار است.
گفتنی است حسینیه «معیل» در شهر قم، میدان آزادگان، بلوار شهید عابدی، خیابان انصارالحسین (ع)، نبش کوچه 10 واقع شده است.
سردار شهید «عبدالله معیل» شهریور سال 1332 در شهر قم دیده به جهان گشود. وی مسئول بسیج لشکر 17 علی بن ابیطالب (ع) بود که سال 1364 در عملیات «والفجر 8» و در بمباران معراج شهدا به شهادت رسید.
انتهای پیام/
کد مطلب: 265740