داخلی صفحه تهران خبر
 
حماسه برادران قصیر و شعار امسال «روز شهید» در لبنان
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۷
سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان، در ۱۶ فوریه ۱۹۸۵ در گردهمایی عظیم شهیر صیدا که به اعلام علنی شکل‌گیری حزب الله منجر شد، یازدهم نوامبر سالروز شهادت احمد قصیر را "روز شهید" نامگذاری کرد.
حماسه برادران قصیر و شعار امسال «روز شهید» در لبنان
 
به گزارش «ایثار تهران» به نقل از تسنیم، شهید احمد جعفر قصیر، در 1346 در روستای دیر قانون‌النهر شهر صور لبنان به دنیا آمد. او تا سه سالگی به همراه خانواده‌اش در عربستان و لیبی بود. با آغاز تجاوز رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان به کشور خود بازگشت. مغازه کوچک پدر در لبنان بیشترین ارزش را براى او داشت. وی با فرا گرفتن آموزش‌های نظامی در لبنان بعد از اشغال بخشی از خاک لبنان، با دوستانش گروه‏‌هاى پایداری محلى را پایه‌گذاری کردند. مبارزه کوچه به کوچه با نیروهاى اسرائیلى و حمله و شبیخون به پایگاه‌های نظامى صهیونیست‏‌ها بخشی از اقدامات روزانه احمد و دوستانش بود، اما او می‌دانست که بیرون راندن متجاوزان صهیونیستی از لبنان کاری بزرگ را می‌طلبد.
حزب‌الله لبنان در آن زمان برنامه ریزی برای آغاز دور جدید از مبارزات بر ضد رژیم صهیونیستی را بر اساس عملیات شهادت طلبانه در دستور کار خود قرار داده بود، قرار بود عملیاتی گسترده با تعداد تلفات بالا در مقر فرماندهی نظامیان رژیم صهیونیستی در صور انجام شود. دوستی که احمد قصیر را برای عملیات استشهادی به حزب‌الله معرفی کرده بود، مسئول جمع‌آوری مواد منفجره و آماده‌سازی خودروی سفید رنگ پژو احمد قصیر شد.
احمد قصیر در مذاکراتی که با رهبران حزب‌الله از جمله سیدحسن نصرالله، دبیر کل کنونی حزب در رابطه با نحوه اجرای عملیات مذکور انجام داد، اعلام کرد که تنها شرط او برای انجام این عملیات بزرگ تعیین زمان (روز و ساعت) اجرای عملیات توسط خودش است. این شرط پذیرفته می‌شود تا خودرو آماده شود. دوست احمد قصیر پس از آماده کردن خودرو و جاسازی مواد منفجره به شهید قصیر می‌گوید که تصمیم حزب تغییر کرده و او [دوست احمد قصیر] باید عملیات را به اجرا بگذارد که با مخالفت شدید احمد مواجه می‌شود. وی با بهانه کردن خودرو و این که مالکیت خودرو از آن اوست،‌ سران حزب‌الله را در معذوریت شرعی می‌گذارد و با موافقت یکی از رهبران حزب‌الله خودروی بمب‌گذاری شده در اختیار او قرار می‌گیرد.
قصیر برای تعیین ساعت و روز عملیات سه روز متوالی استخاره می‌کند،‌ اما هر بار استخاره بد می‌آید، به گونه‌ای که مسئولان حزب‌الله گمان می‌کنند که وی در انجام عملیات مردد شده است، لذا تصمیم به تعویض او با فرد دیگری می‌گیرند، اما بالاخره برای بار چهارم و در یک روز بارانی و در حالی که باران به شدت می‌بارید استخاره خوب می‌آید و بامداد یازدهم نوامبر احمد قصیر به طرف مقر صهیونیست‌ها به راه می‌افتد. در لحظه اجرای عملیات بر شدت باران افزوده می‌شد و همین موضوع صهیونیست‌هایی را که خارج از ساختمان بودند، را نیز وادار می‌کند برای در امان ماندن از باران به داخل آن ساختمان هشت طبقه محل استقرار خود بروند.
پس از این‌ که احمد قصیر اطمینان حاصل می‌کند که اکثر قریب به اتفاق صهیونیست‌ها برای فرار از باران به ساختمان پناه برده‌اند، ماشین خود را روشن کرده و با آخرین سرعت خود را به طبقه اول ساختمان می‌کوبد تا در عرض تنها چند ثانیه تمامی ساختمان به تلی از خاکستر تبدیل شده و بنا بر برخی آمارهای  بر اثر این عملیات استشهادی تا 151 صهیونیست به هلاکت برسند که جنازه های 10 نفر از آن‌ها هرگز پیدا نشد. مقامات این رژیم در میان حیرت به تحلیل‌های مختلف نظامی در این خصوص پرداختند و در نهایت این روز به عنوان بزرگترین روز اندوه در سرزمین‌های اشغالی نامگذاری شد.
سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در 16 فوریه 1985 در گردهمایی عظیم شهیر صیدا که به اعلام علنی شکل‌گیری حزب الله منجر شد، یازدهم نوامبر سالروز شهادت احمد قصیر را "روز شهید" نامگذاری کرد. برادر احمد، «حسن قصیر» نیز از شهدای مقاومت لبنان است.
حسن پس از عملیات برادرش داوطلب عملیات استشهادی شد. به واسطه‌ای توانست اجازه شرعی عملیات استشهادی را از امام خمینی(ره) دریافت کند و پس از آن ماشینی را که توسط یکی از جوان‌های حزب‌الله بمب‌گذاری شده بود، برای عملیات برگزید. تنها کسانی که از عملیات خبر داشتند هم همان دوست حزب اللهی و یکی از فرماندهان کارآمد حرکت امل که از بچه‌های شهید چمران بود به نام «شهید محمد سعد» بود.
قبل از غروب، ماشین خود را از کوچه کنار مدرسه برداشت و به کاروان ماشین‌های اشغالگران کوبید و انفجار آن باعث کشته و زخمی شدن ده‌ها افسر و سرباز دشمن اشغالگر شد. عملیات استشهادی حسن قصیر 20 ساله در 1985/2/7 در منطقه البرج الشمالی انجام شد که 15 کشته و 50 زخمی صهیونسیت برجای گذاشت. به واسطه قولی که این دو برادر شهید از هم‌رزمان خود می‌گیرند، تا دو سال و نیم بعد از شهادت، خبر شهادتشان به خانواده نمی‌رسد و مادر شهید فکر می‌کند فرزندانش در اسارت هستند.
انتهای پیام/
کد مطلب: 266204