روز دانشجو، سیره شهدا، تعالی دانشگاه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۹
دکتر عبدالله ارژندی- اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی
 
ایثار و شهادت در زمره عالی‌ترین مفاهیم قدسی و متعالی‌ترین ارزش‌هایی است که با جاری ساختن روح فداکاری بر پیکره جامعه، نقش بزرگی در تکامل و تعالی جامعه ایفا نموده و به اتکا بن مایه غنی و معنوی‌اش، مسیر حرکت جامعه را پرفروغ کرده و توسعه و پیشرفت توأم با اخلاق و معنویت را برای جامعه رقم می‌زند. شهدای عزیز در سایه ایمان و اعتقاد راسخ و با ایثار و از خود گذشتگی در طریق حق و حقیقت، استقلال و آزادیخواهی را برای مردمان، جامعه و کشور طلب نموده و جان خویش را بر سر آن نهادند.
 فرهنگ غنی ایثار و شهادت با تأسی به سیره و طریق سرور و سالار شهیدان، حضرت سید الشهداء (ع) و پیام بزرگ «هیهات منا الذله» عاشورایی، مشحون از رشادت‌ها و ایثارگری‌های فرزندان این مرز و بوم در مبارزه با دشمنان آن و دفاع از کیان اسلامی و تحقق ارزش‌های روشنگرانه و انسانی اسلامی است. در شرایط کنونی جامعه و به منظور پیمودن مسیر توسعه و پیشرفت همه جانبه کشور و حفظ و حراست از ارزش‌های والای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت وظیفه‌ای خطیر بر عهده همه مسئولان و دلسوزان مخصوصاً در حوزه فرهنگ می‌باشد.
بخش مهمی از ترویج فرهنگ ایثار و شهادت گرامیداشت یاد و خاطر شهدای عزیز از هر قشر و صنفی است چرا که این عزیزان با ایثار و فداکاری در راه میهن و نظام اسلامی حق بزرگی بر گردن جامعه دارند. مزین شدن جای جای میهن اسلامی و لحظه لحظه زمان به یاد و خاطر شهدای گرامی، خود گویای عمق و گستره و عظمت فداکاری شهیدان عزیز و نقش مسلط و افتخار آفرین آنها در تعالی فرهنگ و تمدن اسلامی ایران است.
روز دانشجو در شمار برگ زرین دیگری از جهاد و مبارزه و روحیه ایثار و استکبارستیزی در تقویم رسمی، تاریخ زمان و وجدان بیدار جامعه و کشور است. 16 آذر 1332 یادآور مبارزه آزادیخواهانه، استقلال طلبانه و عدالت جویانه فرزندان فداکار این مرز و بوم، البته این بار در جامهٔ علم و دانش و در مکان مقدس دانشگاه با دشمنان شرف و عزت این کشور است. دانشجویان گلگون‌کفن در سنگر علم و دانش در کنار جد و جهد علمی از اعماق دل و جان مملو ازایمان و ایثار خود، فریاد آزادیخواهی سر دادند و روز بزرگ دانشجو را در قلب زمان و بر تارک بلند بالای فرهنگ ایثار و شهادت نشاندند.
گرامیداشت روز دانشجو، ارج نهادن به تمامی عزیزانی است که در کنار کسب علم و دانش برای توسعه و پیشرفت کشور از مسیر توسعه علمی، دغدغه محافظت و پاسداری از والاترین ارزش‌های جامعه و کشور یعنی استقلال طلبی، آزادیخواهی و عدالت جویی را داشته و بر سر حفظ هویت فرهنگی و پیشرفت کشور از جان‌مایه گذاشته و تا سر حد شهادت پیش رفته و همواره در این راه، جهاد شهادت طلبانه داشته و دارند. روز دانشجو به ما می‌آموزد ایثار، ایثار اجتماعی و تلاش برای توسعه و پیشرفت کشور، حد و مرز نمی‌شناسد و فراتر رفتن از ابعاد محدود زمان و مکان برای پیشرفت و عزت خواهی کشور ضروری است. معنویت و تلاش در سایه ایمان و آگاهی و توأمان شدن دو بال تعهد و تخصص برای رشد و تعالی کشور، جهاد علمی و پرورش یافتن در بستر فرهنگ ایثار و شهادت و طی مسیر آن و ترویج و گسترش ارزش‌های ایثارگرانه از آموزه‌ها و پیام‌های مهم روز دانشجو و روزهای ایثار و فداکاری است.
قامت فراخنای فرهنگ ایثار و شهادت متأثر از فرهنگ عظیم و غنی عاشورای حسینی همواره در دل زمان و مکان تاریخ، مملو از ایثارگرانی است که با سلاح ایمان و ایثار خویش به جنگ تاریکی‌ها و ظلم رفته و عزت و شرف کیان اسلامی خویش را خواستار باشند، اگر دیروز در 16 آذر 1332 دانشجویان عزیز با غلتیدن در خون بر کف و پله‌های دانشکده فنی دانشگاه تهران، استقلال، آزادیخواهی و توسعه و پیشرفت کشور را فریاد زدند، در دفاع مقدس و فردای آن نیز گونه‌ای دیگر از جنس ایثار و شهادت را در حفظ و حراست از ارزش‌های اسلامی، ملی و میهن اسلامی به نمایش گذاشتند.
جایگاه و اهمیت دانشجو و دانشگاه و روز متعلق بدان، در حدی است که حضرت امام خمینی (ره) دانشگاه را مبدأ همه تحولات می‌دانند و دانشگاه را انسان‌ساز توصیف می‌نمایند. روز دانشجو که با ایثار و شهادت عزیزان دانشجو در فضای مقدس و علمی دانشگاه آذین گشته، فرصتی است برای شناخت، سپاس و تکریم عزیزان شهید و ایثارگر در مسیر پر فروغ جهاد علم و ایثار و به فرموده رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، «تکریم شهیدان، تکریم ایثار و اخلاص است، تکریم دل‌های نورانی و جان‌های لبریز از صفا و نورانیت است.»
 
 
کد مطلب: 269842