کارگردان مستند جوان ترین شهید مدافع حرم استان در گفتگو با تبریزبیدار؛
سجایای اخلاقی شهید فخیمی ما را به سمت تولید این مستند برد/ مستند سازی جبهه مقاومت بعد از جنگ سوریه وارد فاز جدیدی شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۹
رنجبر گفت: بعد از بحران سوریه و به تصویر کشیده شدن چهره مظلوم مدافعین حرم، مستند سازان به این بخش نیز ورود کردند و این را به نوعی ادای دین در مقابل مظلومیت شهدای مدافع حرم دانستند.
 
به گزارش تبریز بیدار، دل‌سپرده نام مستند روایی است که درباره شهید مدافع حرم محمدرضا فخیمی هریس تولیدشده است  و روز سه‌شنبه در مراسمی با حضور خانواده این شهید و عوامل ساخت در کانون بسیج جوانان رونمایی خواهد شد، این بهانه‌ای بود که با کارگردان این مستند، گفتگوی کوتاهی انجام بدهیم.
حجت رنجبر کارگردان مستند روایی شهید فخیمی جوان‌ترین شهید مدافع حرم استان در گفتگو با  این پایگاه خبری با اشاره به  خصلت‌های نیکوی این شهید اظهار داشت: علت اینکه  این سوژه را برای کار مستند انتخاب کردیم  پنهان ماندن  خصوصیات این شهید بوده که بعد از شهادت وی  سجایای اخلاقی این شهید  گفته نشده  بود، البته این شهدا در آسمان‌ها شناخته‌شده‌اند و در بین زمینیان گمنام و ناشناخته هستند.
وی گفت: دومین موردی که  ما را بر آن داشت به سراغ زندگی این شهید برویم،  سن کم این شهید نسبت به سایر شهدا بود، همان‌طور که می‌دانید شهید محمدرضا فخیمی هریس کم سن و سال‌ترین شهید مدافع حرم آذربایجان‌شرقی است، همه  این عوامل دست‌به‌دست هم دادند تا ما را برای دانستن زندگی این شهید کنجکاو کند،  هر چقدر  در زندگینامه این شهید تحقیق می‌کردیم  زوایای پنهانی و اخلاق نیکو او برای ما  روشن می‌شد، به‌طور مثال می‌توان گفت پدر این شهید برای  ما تعریف می‌کرد که هر وقت به خانه می‌آمدم  محمدرضا به‌شدت  احترام می‌کرد و حتی جوراب  از پای من درمی‌آورد  و به من لطف و محبت می‌کرد.
رنجبر خاطرنشان کرد: فرماندهان  این شهید مدافع حرم  بر  مقید بودن این شهید بر حلال و حرام تأکید می‌کردند به‌طوری‌که چنین می‌گفتند که این شهید  در داخل پادگان که برای  رفتن به آرایشگاه  برای خود مرخصی ساعتی  در نظر می‌گرفت که مبادا در حقوقی که می‌گیرد  شبهه  وارد شود.
ساخت این مستند یک سال طول کشید
 کارگردان مستند شهید فخیمی ادامه داد:  همه این عوامل  دست‌به‌دست هم دادند تا سوژه تولید این مستند  در ذهن ما  پدید آید، تولید  این مستند به دلیل متفاوت بودن کمی زمان‌بر شد،  علت اصلی این مدت طولانی هم این بود که برخی هم‌رزمان این شهید در دسترس نبودند و گاهاً در مأموریت‌های مختلفی حضور داشتند به همین دلیل پیدا کردن و  مصاحبه‌های مختلف باعث شد که تولید این پروژه در حدود ۱ سال طول بکشد.
وی با اشاره به حضور مستندسازان در جبهه مقاومت افزود: مستندسازی جبهه مقاومت بعد از جنگ سوریه وارد فاز جدیدی شد، قبل‌ها  سوژه‌های شهدای گمنام بیشترین طرفدار در بین مستندسازان داشت ولی بعد از بحران سوریه و به تصویر کشیده شدن چهره مظلوم مدافعین حرم، مستندسازان به این بخش نیز ورود کردند و این را به‌نوعی ادای دین  در مقابل مظلومیت شهدای مدافع حرم  دانستند، سلاح ما نیز در این جبهه  رسانه است، خوشبختانه  اغلب مستندسازان به این حوزه ورود پیدا کردند و آثار فاخر و درخور شهدا  تولیدشده است.
این مستندسازی تبریزی بیان داشت:  مستند شهید فخیمی به‌عنوان چهارمین مستند  در حوزه جبهه مقاومت بود که  قبلاً هم برای حاج ذاکر حیدری و صادق عدالت اکبری تولید مستند کرده‌ایم که از صداوسیمای مرکز تبریز هم به روی آنتن رفته است، تنهاترین کمکی هم که صداوسیما به مستندسازان حوزه مقاومت می‌کند این است که فقط در حد پخش از سیما  عمل می‌کند. شبکه‌های ملی هم  گاها اقدام به پخش مستندهای تهیه‌شده می‌کنند که به‌طور مثال می‌توان از پخش مستند حاج ذاکر حیدری در چندین کانال تلویزیونی  نام برد.
لازم به ذکر است  مراسم رونمایی از این مستند سه‌شنبه ۲۷ آذرماه ساعت ۱۵ بعدازظهر در کانون جوانان بسیج واقع در خیابان حافظ  برگزار خواهد شد.
کلمات کليدی: ایثار، آذربایجان، شرقی، شهید فخیمی
کد مطلب: 271502