ولایت در کلام شهدا/هفته 8
شهید محمد باقر باقری: از امام امت که از سلاله حضرت زهراست اطاعت کنید
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۰
شهید محمد باقر باقری در قسمتی از وصیت‌نامه خود چنین گفت: از امام امت این قلب تپنده مستضعفان جهان که از سلاله حضرت زهرا (س) است اطاعت کنید، که اطاعت از او اطاعت از خدا و پیامبر است.
 
روزی امام فرمود: پنچاه سال عبادت کردید و خدا قبول کند، یک روز هم یکی از وصیت نامه های شهدا را بگیرید، مطالعه کنید و تفکر کنید  این وصیت نامه ها بدن انسان را می لرزاند. برگ برگ وصیت نامه شهدا را هم که بگردیم توصیه به ولایت پذیری موج می زند این عشق، عاشق و معشوق است که هم امام به شهدا و هم شهدا به امام داشتند. توصیه شهدا به ولایت پذیری در عشقبازی و جانبازی در صحنه کارزار، چاره ساز افتاد اما توصیه آنها فقط برای آن زمان نبود بلکه برای همیشه است، ما هم گوشه ای از توصیه شهیدان به این امر مهم را هر هفته در ورقی تحفه درویش می کنیم باشد که قبول افتد.
شهید محمد باقر باقری در قسمتی از وصیت‌نامه خود چنین گفت: از امام امت این قلب تپنده مستضعفان جهان که از سلاله حضرت زهرا (س) اطاعت کنید، که اطاعت از او اطاعت از خدا و پیامبر است.

 
زندگی‌نامه:
هجدهم آبان 1341، در شهر دستنا از توابع شهرستان کیار به دنیا آمد.پدرش علیار کشاورز بود و مادرش ملک نام داشت.تا پایان دوره متوسطه در رشته انسانی درس خواند و دیپلم گرفت.به عنوان پاسدار در جبهه حضور یافت و سرانجام در بیست و پنجم اسفند 1363، با سمت فرمانده گروهان در شرق رود دجله عراق بر اثر اصابت گلوله به سر، شهید شد.مزار وی در گلزار شهدای زادگاهش قرار دارد.

وصیت‌نامه:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
و لا تحسین الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیا عند ربهم یرزقون
به نام الله یگانه معبود بی‌همتا که شکر و سپاس و پرستش تنها سزاوار اقدس اوست. سلام و درود بر منجی عالم بشریت حضرت خاتم انبیا محمد مصطفی (ص) و بر دخت گرامی‌اش زهرای اطهر و بر علی (ع) و یازده فرزندان برومندش ائمه علیه‌السلام. سلام و درود بر شهیدان اسلام بالأخص سید و سالار شهیدان حضرت ابی عبدالله حسین و بر سید و سالار شهیدان انقلاب اسلامی شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی، سلام و درود فراوان بر رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی ویاران باوفایش بالأخص آیت‌الله خامنه‌ای و آقای رفسنجانی.
بالاخره سلام و درود فراوان بر کلیه خدمت‌گزاران اسلام وصیت‌نامه خود را شروع می‌کنم گرچه آنچه باید بگویم شهدا گفته‌اند اما بنا به تذکر چندکلمه‌ای با شماها صحبت خواهم کرد.
سؤال این است که برادران و خواهران، مادران، پدران و ای انسان‌ها، هدف از آفرینش ما چیست؟ آیا خداوند ما را خلق کرده که بی‌هدف زندگی کنیم؟ اگر کسانی چنین می‌پندارند سخت در اشتباه‌اند و اگر توبه نکنند خداوند آن‌ها را عذاب خواهد داد. پس خداوند متعال انسان را برای هدفی والاتر و ارزشمند خلق نموده و
همان‌طور که قران می‌فرماید: أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّمَا خَلَقْنَاکمْ عَبَثًا (آیا چنین می‌پندارید که شمارا بیهوده آفریده‌ایم ما انسان را خلق نموده‌ایم تا در زمین نماینده ما باشد) پس هدف بسیار بزرگ است. خداوند برای رسیدن انسان به این هدف مقدس پیامبر و کتاب فرستاد تا راهنمایی شوند، پیامبران راهنمای عقل و تفکر و فطرت‌اند (شیطان و دارو دسته‌اش حاکمان نفس و رذایل اخلاقی‌اند) عقل و فطرت و انسانیت ازیک‌طرف و شیطان و نفس اماره از آن‌طرف. این مبارزه‌ای است در انسان‌ها که بالاخره سرنوشت و مجازات انسان‌ها به این مبارزه درونی بستگی دارد. میدان مبارزه دنیاست ازیک‌طرف جهل،از آن‌طرف حال توای انسان. با تو است که در این میدان مبارزه و آزمایش چگونه سرنوشت خود را معلوم خواهی کرد جز اینکه پیروز شوی یا شکست بخوری بستگی به انتخاب تو دارد یا در این مبارزه جزء صالحین و بندگان مخلص خدا قرار می‌گیری و یا جزء صف شیاطین. پس هدف از آزمایش، مبارزه با جهل و شیطان است و ما خلق‌شده‌ایم تا آزمایش شویم.
همانطور که در قرآن آمده است:
أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ یتْرَکوا أَنْ یقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا یفْتَنُونَ
آیا پنداشته اید که تا گفتید ایمان آورده‌ایم رهایتان کنند و آزمایش نمی‌شوید نه ما شمارا آزمایش می‌کنیم تا راست‌گویان از دروغ‌گویان مشخص شوند پس این معنی زندگی و آفرینش است دشمن ما جهل ما است، نفس ستمگر ما است، شیطان درونی ما است. اگر ما بر جهل و نفس اماره پیروز گشتیم در مبارزه با شیاطین بیرونی مسلماً و بدون هیچ شکی پیروزیم
برادران و خواهران، مادران و ای کسانی که سخنان مرا می‌شنوید: الحمدالله خداوند بزرگ بر ما منت نهاده و این‌چنین نظام الهی را بر ما حاکم نموده که ما را از آن بدبختی‌ها، فسادها به این عزت و عظمت رسانده. موقعیت خودتان را درک کنید. اسلام و جمهوری اسلامی را بهتر بشناسید و از آن حمایت کنید که اگر خدای‌ناکرده لحظه‌ای کوتاهی کنید خداوند از شما راضی نیست. با تمام وجود پشتیبان انقلاب باشید که عظمت و عزت و سربلندی ما به وجود این نظام بستگی دارد اگر کوتاهی کنید به سرنوشت بدتر دچار خواهید شد که در آن‌وقت پشیمانی سودی نخواهد داشت و این را هم بدانید که شیاطین دنیا چشم دیدن این عظمت شمارا ندارند و چون این نظام علیه منافع و هستی آن‌ها به پا خواسته هرروز نقشه و توطئه‌ای را طراحی می‌کنند و این شماها هستید که تاکنون خنثی نموده‌اید و بر آن‌ها چیره گشته‌اید. مساجد این پایگاه‌های ایمان را پرکنید دعای کمیل بخوانید، باقران و نهج‌البلاغه بیشتر آشنا شوید وزندگی ائمه (ع) را بیشتر مطالعه کنید و درس بگیرید.
برادران حزب‌الله بچه‌های بسیج را تقویت کنید، آن‌ها را کمک کنید که همین عزیزان بودند که انقلاب را پیروز و حفظ می‌کنند، با یکدیگر مهربان باشید، اختلافات قومی و محلی و جزئی را کنار زده و دست در دست یکدیگر داده و علیه منافقین خواران مبارزه کنید.
خدای‌ناکرده فریب عوامل مخرب را نخورید، من زیاد وقت شمارا نمی‌گیرم، مرا حلال کنید به امید برافراشته شدن پرچم توحید در پهنه گیتی
خدا نگهدار شماها باشد.
والسلام
برادر شما محمدباقر باقری
 
انتهای پیام/8
کد مطلب: 274430
 


 
 
بسط اجتماعی گفتمان ایثار؛ رویکردی جدید در مأموریت‌های فرهنگی
 

*سید مستجاد حسینی، مدیرکل امور ورزشی و اردویی ...