ایجاد 20 هزار شغل برای ایثارگران در سال جاری
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۴
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در حوزه ایجاد اشتغال از ابتدای تأسیس بنیاد تاکنون 648 هزار فرصت شغلی برای ایثارگران ایجاد شده است که 95 هزار مورد آن مربوط به 2 دوره دولت تدبیر و امید بوده و در سال جاری نیز 20 هزار فرصت شغلی برای ایثارگران ایجاد شده است.
ایجاد 20 هزار شغل برای ایثارگران در سال جاری
 
به گزارش «ایثار»، نشست خبری محمود پاکدل معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اصحاب رسانه روز سه‌شنبه 16 بهمن‌ماه در محل سالن اجتماعات ساختمان شهید سلیمانی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.
وی در این نشست ضمن تبریک ایام دهه فجر، پیروزی انقلاب اسلامی و حفظ و تداوم آن را مدیون فرهنگ ایثار و شهادت دانست و گفت: این فرهنگ از عاشورا و فرهنگ امام حسین (ع) نشات گرفته است و خوشبختانه امروز در کشور ما نهادینه شده است. امروز شهدا و ایثارگران و فرهنگ شهادت و ایثارگری مؤلفه اصلی قدرت جمهوری اسلامی است و وظیفه هر فردی که در جایی مشغول به خدمت است، توجه به اولویت‌ها و نظرات این عزیزان است.
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران به تشریح فعالیت‌های این معاونت پرداخت و گفت: عمده خدمات بنیاد شهید و امور ایثارگران از طریق معاونت تعاون و امور اجتماعی انجام می‌شود و این خدمات در 5 حوزه پذیرش و امور اداری، مشاوره و مددکاری، تسهیلات رفاهی، اشتغال و کارآفرینی و مسکن و گلزارها ارائه می‌شوند.
پاکدل در خصوص فعالیت‌های حوزه پذیرش و امور اداری بنیاد گفت: علاوه بر پرداخت حقوق، مستمری معیشت و حق پرستاری، موضوع دیگری که در این حوزه صورت می‌گیرد بحث احراز ایثارگران است، زیرا با وجود پایان دفاع مقدس همچنان عده‌ای از هم‌وطنان ما بر اثر فعالیت‌های دشمنان به شهادت می‌رسند و یا دچار مجروحیت می‌شوند یا اینکه بخشی از رزمندگان دوران دفاع مقدس که اخیرآ پرونده‌های جانبازی تشکیل داده‌اند که در سال جاری 5 هزار پرونده مربوط به جانبازی و 310 پرونده مربوط به شهادت در این اداره کل احراز شده‌اند.
وی افزود: با توجه به پایان اعتبار کارت‌های شناسایی ایثارگران در سال جاری و همچنین صدور کارت برای جانبازان زیر 25 درصد، صدور 920 هزار کارت جدید در دستور کار اداره کل پذیرش و امور اداری قرار گرفت. تاکنون 580 هزار نفر از ایثارگران درخواست خود را برای دریافت کارت‌های جدید ارائه داده‌اند که از این تعداد 420 هزار کارت صادر و برای این عزیزان ارسال شده و 110 هزار کارت نیز چاپ شده و تا هفته آینده برای ایثارگران ارسال می‌شود.
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به بررسی اضافه شدن امکان ثبت درخواست احراز از طریق سامانه گفت: پس از اضافه شدن این امکان ایثارگران می‌توانند درخواست احراز را به همراه مدارک خود در سامانه ثبت کنند و این امکان ظرف 6 ماه آینده ایجاد می‌شود.
پاکدل با اشاره به تبصره الف ماده 88 قانون برنامه ششم توسعه گفت: بر این اساس برای رزمندگان فاقد مدارک بالینی و صورت سانحه مجروحیت فرآیندی در دستورالعمل ابلاغی مشترک ستاد کل نیروهای مسلح و بنیاد در نظر گرفته شده که بر اساس آن در صورت تأیید کمیسیون پزشکی نهاد اعزام کننده رزمنده و ارسال پرونده به بنیاد، حداقل 5 درصد جانبازی برای رزمنده در نظر گرفته می‌شود.
وی در خصوص کمک معیشت جانبازان معسر توضیح داد: در سال جاری بیش از 7 هزار و 500 جانباز معسر شناسایی و در سیستم ثبت شده‌اند و حداقل حقوق برای آنان برقرار شده است. همچنین برای نخستین بار موضوع پرداخت حق پرستاری والدین و همسران شهدا از طریق حکم حقوقی آنان عملیاتی شده است. از آبان ماه سال جاری نیز آن دسته از ایثارگرانی که یک نفر از افراد تحت تکفل آنان دارای معلولیت باشد مشمول دریافت یارانه شده‌اند که در حال حاضر 3 هزار و 400 نفر از این امکان استفاده می‌کنند.
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه به تشریح حوزه فعالیت‌های مددکاری و مشاوره پرداخت و گفت: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های صورت گرفته در این بخش انجام طرح سپاس است که سالانه در حدود 400 هزار دیدار در قالب این طرح انجام می‌شود. 70 درصد این دیدارها با حضور مسئولان و کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران و بقیه توسط مسئولان سایر دستگاه‌ها صورت می‌گیرد.
پاکدل افزود: بنیاد شهید و امور ایثارگران دارای 88 مرکز مشاوره در سراسر کشور است و انواع مشاوره‌های فردی، گروهی و خانوادگی به ایثارگران ارائه می‌شود. همچنین شبکه معتمدین معین با بیش از 16 هزار ایثارگر در سراسر کشور فعال هستند که در قالب 8 شبکه به ارائه خدمات گوناگونی در چهارچوب فعالیت‌های مددکاری به سایر ایثارگران می‌پردازند.
وی با اشاره به حوزه تسهیلات رفاهی گفت: در این بخش حدود 850 هزار نفر از ایثارگران توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران تحت پوشش بیمه عمر و حوادث قرار گرفته‌اند و در حوادث مختلف بیمه‌ها به جبران خسارات وارده به ایثارگران می‌پردازند و در حادثه زلزله کرمانشاه و کرمان بیش از 71 میلیارد تومان خسارت توسط شرکت بیمه البرز به ایثارگران آسیب‌دیده پرداخت شد. در بحث تخصیص وام‌ها نیز سامانه سجایای بنیاد به بانک‌ها متصل شده است تا ایثارگران بتوانند ثبت‌نام خود را از این طریق انجام دهند که به‌عنوان‌مثال در حوزه وام ازدواج در سال جاری 35 هزار و 500 ایثارگر پس از ثبت‌نام این وام را دریافت کرده‌اند.
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: در بحث سبد حمایتی دولت نیز 726 هزار ایثارگر توسط بنیاد به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شدند که 533 هزار ایثارگر توسط این وزارتخانه مشمول دریافت این سبد شناخته شدند و آن را دریافت کردند.
پاکدل درباره طرح «حکمت کارت» نیز گفت: بر اساس قراردادی که بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امضا شده، این کارت‌ها در اختیار ایثارگران قرار خواهد گرفت که تاکنون کارت‌های ایثارگران 10 استان صادر شده و توزیع آن از هفته آینده آغاز می‌شود و بر اساس اعلام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کارت‌های بقیه استان‌ها نیز تا پایان بهمن‌ماه آماده و ارسال خواهند شد.
وی به تشریح فعالیت‌های حوزه اشتغال و کارآفرینی پرداخت و گفت: بخشی از فعالیت‌های این حوزه در قالب توانمندسازی شغلی ایثارگران با ارائه آموزش‌ها و مشاوره‌های شغلی صورت می‌گیرد. بخش دیگر نیز حوزه اشتغال است که از 3 زمینه «استخدام در دستگاه‌های اجرایی دولتی»، «استخدام در مجموعه‌های خصوصی و اشتغال‌زایی» و «ارائه وام‌های اشتغال‌زایی» صورت می‌گیرد. در حوزه ایجاد اشتغال از ابتدای تأسیس بنیاد تاکنون 648 هزار فرصت شغلی برای ایثارگران ایجاد شده است که 95 هزار مورد آن مربوط به 2 دوره دولت تدبیر و امید بوده است. در سال جاری نیز 20 هزار فرصت شغلی برای ایثارگران ایجاد شده که 10 هزار مورد آن از طریق استخدام و 10 هزار مورد نیز در قالب کارآفرینی صورت گرفته است.
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: برای حضور در آزمون استخدامی سال جاری نیز سایت بنیاد شهید و امور ایثارگران با سایت جهاد دانشگاهی لینک شد تا ایثارگران پس از ثبت‌نام و شرکت در این آزمون، از سهمیه‌های استخدامی استفاده کنند که 37 هزار ایثارگر برای شرکت در آزمون ثبت‌نام کردند. همچنین در بند «ج» ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه برای اشتغال فرزندان شهدا و جانبازان 70 درصد تأکید شده که مشمولین این طرح 10 هزار و 400 نفر هستند و این موضوع نیز خارج از سهمیه مطرح شده که 200 سهمیه برای بنیاد شهید و امور ایثارگران در نظر گرفته شده و چنانچه موافقت سازمان اداری و استخدامی اخذ شود، این سهمیه در سایر دستگاه‌های اجرایی نیز در نظر گرفته می‌شود.
پاکدل با اشاره به حوزه مسکن و گلزارهای بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز گفت: در حوزه مسکن سالانه 100 هزار تسهیلات برای ایثارگران مصوب می‌شود و در سال جاری این تسهیلات بین 7 بانک تقسیم شده و موفق شدیم 23 هزار سهمیه را برای دریافت این تسهیلات به استان‌ها ابلاغ کنیم. به‌طورکلی در طول دوران فعالیت بنیاد شهید و امور ایثارگران بیش از یک میلیون و 20 هزار ایثارگر وام و تسهیلات مسکن دریافت کرده‌اند که 207 هزار مورد آن مربوط به دولت تدبیر و امید بوده است.
وی در خصوص ساماندهی گلزارهای مطهر شهدا نیز گفت: تاکنون از مجموع 20 هزار و 85 گلزار مطهر شهدا، 14 هزار و 745 گلزار ساماندهی شده است و 564 گلزار نیز در دست ساماندهی قرار دارند و از نظر تعداد مزارها نیز 155 هزار مزار تاکنون ساماندهی شده است.
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به تشکیل کارگروه ساماندهی گلزارهای مطهر شهدا در استان‌ها گفت: این کارگروه‌ها از سال‌ها پیش با حضور دستگاه‌های مختلف تشکیل شده‌اند و با توجه به بافت فرهنگی، وضعیت جوی و آداب‌ و رسوم هر منطقه برای نحوه ساماندهی گلزارها تصمیم‌گیری می‌کنند.
پاکدل با اشاره به تذکرات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در خصوص ساماندهی گلزارهای مطهر شهدا گفت: حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی بلافاصله پس از طرح تذکرات و رهنمودهای معظم له دستور به تشکیل کارگروهی با مدیریت معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد دادند تا دستورالعمل جدیدی بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری تنظیم شود و تا پیش از اتمام این دستورالعمل تمام فعالیت‌های مربوط به ساماندهی متوقف شده‌اند و قطعاً در مسیر این فعالیت از نظرات خانواده‌های معظم شهدا استفاده می‌شود.
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 277770