چکیده عملکرد بنیاد آذربایجان شرقی در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۲
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان‌شرقی با تبریک جشن چهل‌سالگی پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به تشریح عملکرد بنیاد استان در این چهار دهه پرداخت.
 
به گزارش ایثار آذربایجان‌شرقی، عباس پورحسن مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان‌شرقی با تبریک جشن چهل‌سالگی پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به تشریح عملکرد بنیاد استان در این چهار دهه پرداخت.
عباس پورحسن در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری ایثار استان اظهار داشت: شهادت اوج کمال انسان و سرچشمه همه فضیلت‌هاست و عزت و کرامت امت اسلامی در زمان حال و آینده در گرو ادامه و استمرار این فرهنگ است و جمهوری اسلامی ایران نهال به ثمر نشسته‌ای از این شجره طیبه است.
 
بنیاد شهید و امور ایثارگران از چه زمانی تأسیس‌شده و اکنون دارای چند مرکز در سطح استان است؟
بنیاد شهید و امور ایثارگران، نهادی است انقلابی که در اجرای فرمان رهبر کبیر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (ه) در  22 اسفند 1358 تشکیل و در پی موافقت مقـام معظـم رهبــری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سه نهاد انقلابی بنیاد شهید انقلاب اسلامی، سازمان جانبازان انقلاب اسلامی و ستاد رسیدگی به امور آزادگان ادغام شد، افزود: بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان‌شرقی، اکنون با داشتن 17 مرکز در سطح استان، مراکز فرهنگی، ورزشی و توان‌بخشی، آسایشگاه جانبازان و بیمارستان با ظرفیت 110 تختخوابی اعصاب و روان، این افتخار را دارد که به جامعه ایثارگری با جمعیت بالغ ‌بر 35 هزار نفر خدمت‌رسانی کند.

عملکرد بنیاد استان در طول چهار دهه در خصوص اعطای تسهیلات مسکن به جامعه معزز ایثارگری بفرمائید.
یکی از اهداف اصلی بنیاد در جهت تأمین معیشت و رفـاه ایثارگران، کمک به تـأمین مسکن مناسب جامعه ایثارگری تحت پوشش فاقد مسكن و يا داراي مسكن نامناسب است. بنیاد در طی سال‌های 1358 تا 1367 با معرفی یک هزار و 455 نفر جهت دریافت تسهیلات خرید و احداث مسکن در راستای اهداف خود در این حوزه قدم برداشته است که این میزان در طول سال‌های 1368 تا 1377 به 4 هزار و 955 نفر و طی سال‌های 1378 تا 1387 به 8 هزار و 677 نفر رسید که تا پایان بهمن‌ماه 1397 به 12 هزار و 561 نفر رسیده است.

بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان‌شرقی در خصوص اشتغال و ایجاد فرصت‌های شغلی برای خودکفائی خانواده‌های معزز شهدا و ایثارگران چه اقداماتی انجام داده است؟
تلاش در جهت خوداتکـایی اقتصـادي و تأمين اجتماعي و رفاهي خانواده‌هاي شاهد و ایثـارگر از اهم فعالیت‌هـای بنیاد است. فراهم‌سـازي تسهيـلات و ارائه حمـایت‌های لازم و آموزش‌هـای تخصصي، فني و حرفـه‌اي و نيـز جلب مشـاركت كليــه ســازمـان‌هــا و دستگاه‌های ذی‌ربط جهت ایجاد اشتغال مفيد براي جامعه ایثارگری تحت پوشش استان، منجر به استخدام 19 هزار و 168 نفر از سال 1357 تا 1388 شده است. که این میزان طی سال‌های 1389 تا بهمن 1397 در مجموع به 21 هزار و 151 نفر رسیده است. همچنین از سال 1357 تاکنون 20904 وام اشتغال و کارآفرینی به واجدین شرایط اعطاشده است.
همچنین آمارهای فعالیت این بنیاد در سال جاری تا 22 بهمن سال 1397 نشان می‌دهد، استخدام 323 نفر از ایثارگران در دستگاه‌های دولتی و غیر‌دولتی، پرداخت 261 تسهیلات طرح کارآفرینی و خوداشتغالی، شرکت 16 نفر در طرح آموزش کارورزی، شرکت 72 نفر از ایثارگران در دوره‌های آموزش فنی مهارتی، ارائه 292 مشاوره شغلی، فنی و تخصصی در طول این سال انجام‌گرفته است.
 
از دیگر اقدامـات بنیاد جهت توانمندسازی جامعه هدف درزمینهٔ مدیریت مشکـلات و حل مســائل توسط خود افراد جـامعه هدف، ارائه خدمات مددکاری و مشاوره است لطفاً در این خصوص، عملکرد بنیاد آذربایجان‌شرقی را تشریح بفرمایید.
دیدار با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگـر و تکریم ارزش‌هــای الهــی و انســـانی و متعــالی افضــل‌تـرین خلایــق یکی از سیاست‌ها و رویکردهای اصلـی بنیـــاد است که در قــــالب «طرح سپاس» نمود پیدا می‌کند. انجــام بیش از 11 هزار دیــدار و 7 هزار و 789 ارتباط تلفنی با جامعه هدف تا بهمن سال 1397 در قالب این طرح و تلاش در حفظ افتخار کسب رتبه برتر اجرای طرح سپاس در سال 1395 و 1396، از دیگر اهداف بنیاد در راستای تکریم جامعه بزرگ ایثارگری است.
همچنین خدمات مشاوره و مددکاری این بنیاد در سال جاری تا بهمن 1397 به 4 هزار نفر رسیده است.
 
طرح پایش سلامت با چه رویکردی در بنیاد به اجرا درمی‌آید؟
بنیاد شهید و امور ایثارگران با رویکرد مراجعه خادم به مخدوم و حفظ منزلت ایثارگـران با تلاش برای افـزایش ســلامت جسمی ایثارگـران «طـرح پایش سـلامت ایثارگــران» را تعریف و اجرایی نموده است. در این طـرح که از اولیـن طرح‌هــای مراقبت مستقیـم و نزدیک از افراد در معـرض بیمــاری است؛ خدمات بالینـی در منزل‌ مانند ویزیت پـزشکی، خدمات مراقبتی و پرستاری، فیزیوتراپی، پانسمان و تزریقات، خدمات ICU و ... در منزل و بر اساس وضعیت بالینی بیمار و نظر پزشک معالج ارائه می‌شود.
طرح پایش سلامت در سال 1397 برای بیش از 12 هزار نفر اجرا گردید.
اعزام بیش از 140 نفر از جانبازان واجدالشرایط برای درمان به تهران، تهیه و توزیع بیش از 3 هزار دستگاه تجهیزات پزشکی و پوشش بیمه‌ای بیش از 37 هزار نفر در بیمه عمومی و بیش از 66 هزار نفر در پوشش بیمه تکمیلی از دیگر اقدامات شایان‌ذکر بنیاد در حوزه بهداشت و درمان ایثارگــران است.
 
در طول چهار دهه از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی چه تعداد مزار مطهر شهید در سطح استان ساماندهی و مناسب‌سازی شده است؟
این بنیاد در استمرار مسیـر انجـام وظایف و مأموریت‌هـای محولـه، با تجمیع دستگاه‌های متولی و مسئـول، به ساماندهی و مناسب‌سازی گلـزار مطهر شهـدا که نمـاد و سمبل ایثار و شهادت هستند می‌پردازد. ساماندهی یک هزار و 101 گلزار تا 22 بهمن 1397 ازجمله فعالیت‌های این بنیاد است.
 
 صندوق «قرض‌الحسنه شاهد» بنیاد استان در راستای حمایت مالی از جامعه ایثارگری چه اقداماتی انجام داده است؟
بدون تردید یکی از راه‌هـای صحیـح تأمین نیازمندی‌های افـراد جامعـه، گستـرش و تعمیـق فرهنگ الهـی قرض‌الحسنـه است که در اقتصــاد اسلامی هم جایگاه ویژه‌ای دارد. در همین راستا صندوق قرض‌الحسنه شاهد با مشارکت جامعه ایثارگـری تأسیس و ارائه تسهیلات به خانواده‌های معزز شاهد و ایثارگر را با کمترین کارمزد و بیشترین انقطاع سرلوحه اهدافش قرار داده و توانسته است ماهانه در طول سال 1397 به طور متوسط  5 میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران اعطا نماید.

از دیگر اقدامات شاخص بنیاد شهید و ایثارگران در حوزه فرهنگی و آموزشی به چه مواردی می‌توان اشاره کرد؟
تأسیس موزه شهدا آذربایجان و به نمایش گذاردن آثار به‌جامانده از شهدا؛‌ جمع‌آوری و مستندسازی آثار به یادگار مانده از شهدا گران‌قدر استان؛‌ برگزاری یادواره‌، کنگره، همایش و مراسم در سطح ملی و استانی و شهرستانی باهدف گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گران‌قدر انقلاب اسلامی، و جنگ تحمیلی و تجلیل و تکریم شهدا و ایثارگران در طول سال‌های 1388 تا 1397؛‌ پیگیری نام‌گـذاری معبـر، میـدان‌، مركز فرهنگي، اجتماعي و ساير اماكن عمومـي و ملي به ‌نام مبارك شهدا و طراحی و نصب یادمـان‌ها و المان‌هـا از فداکاری شهدا، از طریـق دستگاه‌هــای اجــرایی استــان و شهرداری‌ها، در جای‌جای استان در جهت یادآوری و زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدا؛ ‌تأسیس و راه‌اندازی تشکلی تـــحت عنوان پیام‌آوران ایثار به‌منظور حضور راویان هشت سال دفاع مقدس در مدارس، مساجد، یادواره‌ها، مراسم و همایش‌ها و همچنین مناطق عملیاتی دفاع مقدس باهدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بابیان خاطرات و رشادت‌ها و حماسه‌آفرینی رزمندگان، شهدا و ایثارگران؛‌ پيگيري و نظارت امور فرهنگي، تربيتي و آموزشي فرزندان شاهد و ایثارگر و زمينه‌سازي رشد و تعالي فكري، روحي، اخلاقي و تحصيلي آن‌ها، نظارت در جهت ايجاد تسهيلات لازم براي ارتقاي علمي، تحقیقی، آموزشي و فكري و تخصصي در تمام‌ مراحل و مقاطع تحصيلي به بهترين وجه، با همكاري دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی؛ تهـذيب و كسب معنـويت و ارتقـاي معـرفت دينـي و بهـره‌ور کـردن استعدادهـاي الهـي نهفتـه در فرزنـدان و همسران معظم شهـدا و ایثارگران با برگزاری کلاس‌های آموزشی و مسابقات قرآنی برای جامعه معظم ایثارگران، تشکیل کارگاه آموزش فعالین قرآن، طرح ملی حفظ قرآن، راه‌اندازی و تکمیل پرونده‌های رایانه‌ای برای فعالین قرآنی؛ اجرای اردوهای زیارتی و سیاحتی برای خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران می‌توان اشاره کرد.
 
بنیاد آذربایجان‌شرقی در خصوص ساخت و تجهیز بیمارستان و کلینیک برای ارائه خدمات ویژه به جانبازان و ایثارگران و خانواده‌های معظم ایشان چه اقداماتی انجام داده است؟
«بیمارستان تخصصی اعصاب و روان فجر تبریز»، وابسته به اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان‌شرقی، دارای رتبه دوم در درجه‌بندی کیفی و کمی ارائه خدمات به بیماران در سطح استان، و جزء 4 بیمارستان تخصصی بیمارستان‌های وابسته به بنیاد در سطح کشور است.
این بیمارستان با 6000 مترمربع مساحت و 5339 مترمربع زیربنا و با یک بخش تخصصی روان‌پزشکی مردانه از سال 1380 با همکاری مجرب‌ترین گروه پزشکی استان آذربایجان‌شرقی فعالیت می‌نماید. بیمارستان فجر تبریز طرف قرارداد با تمام بیمه‌ها بوده و به‌طور شبانه‌روز در طول سال 1397 برای بیش از 2 هزار و 600 نفر از خانواده‌های محترم شهدا، جانبازان، ایثارگران خدمات درمانی ارائه داده است.
این مركز با ارائه خدمات درمانی اورژانس، بستری، خدمات سرپایی، درمانگاه عمومی، تخصصی، نوار مغزی، الکتروشوك درمانی، کاردرمانی، داروخانه می‌کوشد تا با استفاده از بالاترین استانداردهای بهداشتی و فناوری مدرن، با افزایش مستمر كیفیت خدمات درمانی رضایت و اعتماد بیماران را تأمین نماید.
مجتمع خدماتی و درمانی «صدرا» وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان‌شرقی، با دارا بودن 17 واحد در سال 1393، و با تلاش برای ارتقا سطح کیفی و کمی خدمات واحدهای خود در سطح استان را در سال 1396 به 20 واحد رسانده است.
این مجتمع شامل: «سالن ورزشی چندمنظوره صدرا»، «مرکز فیزیوتراپی صدرا»، «تالارها و رستوران»، «استخر و سونای صدرا»، «اردوگاه قوریگل» (که سالانه میزبان بیش از 3 هزار و 500 نفر از جامعه معزز ایثارگری است) بوده؛ و در حال حاضر با تجهیز و گسترش امکانات پزشکی، ورزشی و تفریحی خود مراکز «مجتمع صدرای 2» و «باشگاه شاهد تبریز» را نیز به مجموعه خود اضافه کرده است.
مجتمع «صدرا» با میزبانی همایش‌ها و مسابقات ورزشی (لیگ جهانی والیبال نشسته، اسنوکر قهرمانی آسیا، مسابقات تیم بسکتبال شهرداری تبریز در لیگ برتر) و همچنین ارائه خدمات به تعداد 36000 نفر تایم برای جامعه هدف در سال 1397 توانسته است یاریگر بنیاد در ارائه خدمات پزشکی، فرهنگی، ورزشی به جامعه معزز ایثارگری باشد.
انتهای پیام/
کلمات کليدی: ایثار، آذربایجان، شرقی، چهل ساله، عملکرد، مصاحبه
کد مطلب: 278568