داخلی صفحه کردستان خبر
 
به مناسبت کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان
سردیس شهید استاد کامران نجات اللهی در دانشگاه کردستان رو نمایی شد
تاریخ انتشار : شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۸
سردیس شهید استاد کامران نجات اللهی در دانشگاه کردستان رو نمایی شد
 
به گزارش ایثار به نقل ازشبکه اطلاع رسانی دانا به مناسبت کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان که قرار است اردیبهشت سال آینده در سنندج برگزار شود از سردیس شهید استاد کامران نجات اللهی در دانشگاه کردستان رو نمایی شد.

 به همین مناسبت یک باب ساختمان در دانشکده علوم پایه بیجار به نام ایشان مزین شده و قرار است در آینده نزدیک سردیس شهید به مکان مورد نظر منتقل شود.

گفتنی است این رونمایی، در حاشیه برگزاری اجلاسیه شهدای کارمند استان کردستان انجام شد و آیین پرده برداری با حضور سردار محمدحسین رجبی فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان و حشمت الله فلاحت پیشه زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برگزار شد. 

کامران نجات اللهی معروف به استاد نجات اللهی استاد دانشگاه پلی تکنیک دانشگاه تهران بود که در حمله مامورین نظامی خکومت پهلوی به تحصن استادان و دانشجویان دانشگاه های تهران در وزارت علوم به شهادت رسید. 

وی تحصیلات دوران کودکی را بنا به اقتضای شغل پدرش در شهر های مختلف انجام داد ولی مقطع متوسطه را در دبیرستان دارلفنون گذراند.

نجات اللهی مدرک کارشناسی عمران را از دانشگاه علم و صنعت دریافت نمود و سپس وارد دانشگاه پلی تکنیک شد و کار شناسی ارشد را در همین دانشگاه دریافت کرد و بعد از ان در همان دانشگاه مشغول تدریس شد. در پنجم دی ۱۳۵۷ گروهی از دانشگاهیان جهت اعتراض به ورود گارد به دانشگاه ها در وزارت علوم واقع در خیابان ویلا تحصن کرده بودند.در آن روز نجات اللهی در حالی که مشغول سخنرانی برای متحصنین بود هدف گولوله قرارگرفت و به شهادت رسید.

او در قطعه ۴۴ردیف ۳شماره ۱۳بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شده است.

در مراسم تشیع جنازه استاد نجات اللهی هزاران نفر شرکت داشتند که در این مراسم دست کم ۵نفر شهید و ۱۳۰نفر مجروح شدند.

نام وی تبدیل به یکی از چهره های شاخص در حین پیروزی انقلاب اسلامی شد و خیابان ویلا پس از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷به نام وی نام گزاری شد .در سال ۱۳۸۸کتابی به نام فصل گل یخ از زندگی وی به صورت داستانی منتشر شد.
 
کد مطلب: 279940