داخلی صفحه سمنان خبر
 
مصطفی رحماندوست:
آثار ایثار و شهادت منتشرشده برای کودکان اثرگذار نیست
تاریخ انتشار : شنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۱
رحماندوست با بیان اینکه آثار ایثار و شهادت از نظر معنایی به دو شاخه تقسیم می شوند، گفت: یک بخش مدیران را راضی می کند و بخش دیگر دل های مردم را می لرزاند.
آثار ایثار و شهادت منتشرشده برای کودکان اثرگذار نیست
 
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، «مصطفی رحماندوست» امروز شنبه هفتم اردیبهشت در نشست «بررسی وضعیت کمی و کیفی و معنایی کتاب های کودک و نوجوان در حوزه ایثار و شهادت» که در سالن شهید مرتضی آوینی در نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد، گفت: دو هزار عنوان کتاب را فقط بنیاد شهید منتشر کرده است. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انتشارات مدرسه و سایر ناشران نیز در حوزه ایثار و شهادت کتاب هایی برای کودکان چاپ کردند.
 
این نویسنده، شاعر و مترجم تصریح کرد: باید از همکاران بنیاد شهید پرسید که کتاب هایی که برای کودکان و نوجوانان چاپ کردند چه تاثیری داشته است؟ از نظر کمی تعداد کتاب های دفاع مقدس چشمگیر است اما از نظر کیفی این طور نیست. کتاب های حوزه ایثار و شهادت از نظر کیفیت هنری سطح پایینی دارند چون اغلب آنها سفارشی هستند. کیفیت یک اثر بستگی به این دارد که رعایت اصول هنری آن ژانر مورد نظر رعایت شود.
 
وی با طرح این سوال که کدام اثر مربوط به ایثار و شهادت شما را تکان داده است، عنوان کرد: حوزه هنری کار خوبی در حوزه ایثار و شهادت انجام داد، بدین ترتیب که خاطرات همرزم، همسر و خود شهید را یادداشت کرد؛ این به گونه ای تاریخ نگاری شفاهی است و اثرگذار است چون از دل بلند شده است.
 
رحماندوست خاطرنشان کرد: از نظر کیفی بیش از 90 درصد آثار حوزه دفاع مقدس تاثیرگذار نیست. از نظر معنایی باید این آثار را به دو شاخه تقسیم کرد؛ یک بخش معنایی که مدیران را راضی می کند و یک بخش که دل های مردم را می لرزاند و اثرگذار است. در یک اثر ادبی نباید مستقیم حرف زد، از نظر معنایی کتاب تاثیرگذار کم داریم. مستقیم حرف زدن دل مدیر را راضی می کند.
 
این نویسنده، شاعر و مترجم که تاکنون بیش از 116 اثر از وی به چاپ رسیده است، بیان کرد: نویسندگانی بودند که خودشان به خودشان سفارش دادند مانند محمدرضا بایرامی که کسی به او سفارش کار نداد. آثار بایرامی نه تنها در دل مردم جا باز کرد بلکه به زبان های دیگر نیز ترجمه شد.
 
کد مطلب: 286959