داخلی صفحه فارس خبر
 
دبير حمايت از جانبازان شيميايي ایران:
تنها نیمی از جانباز شيميايي درصد جانبازي دريافت كرده‌اند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۰
دبير حمايت از جانبازان شيميايي كشور با اشاره به وجود ١٥٠ هزار جانباز شيميايي در كشور گفت: تاكنون ٦٨ هزار نفر از آنها به بنياد شهيد مراجعه و درصد جانبازي گرفته‌اند که ٧٣٩ نفر از آنها دچار مصدوميت شديد هستند
 
به گزارش ايسنا منطقه فارس ، سيد كمال لوح موسوي چهارشنبه ١١ ارديبهشت در يك كنفرانس خبري در شیراز بیان کرد: جانبازان شيميايي به دليل مشكلاتي كه دارند در جواني شهيد مي‌شوند و عمر كوتاهي دارند و حيف است که از زندگی آنها مستند تهیه نشود .
وي ادامه داد: برخي از آنها شايد تا ١٠ سال ديگر هم زنده نباشند به همین دلیل به دنبال ثبت خاطرات شفاهي و تهيه دانشنامه‌ای برای آنها هستيم .
دبير حمايت از جانبازان شيميايي كشور خاطرنشان کرد: از آنجا كه هر جانباز يك كتاب و سند افتخاري براي جمهوري اسلامي ايران است، بايد اين خاطرات ثبت شود .
موسوي با بيان اينكه جانبازان شيميايي زخم خورده رژيم بعثي عراق هستيم، گفت: اين قشر از جامعه سند مظلوميت و حقانيت ايران هستند كه بايد از آنها دفاع كرد .
وي خواستار تهيه مصاحبه و ثبت تاريخ شفاهي اين جانبازان شد تا فرياد مظوميت آنها به گوش جهانيان و نسل آينده ايران برسد .
دبير حمايت از جانبازان شيميايي كشور اظهار كرد: اكنون وظيفه ما جانبازان است كه در گام اول اسناد مظلوميت را آماده و در دادگاه‌هاي صالحه دنيا شكايت كنيم كه اولين آن دادگاه لاهه هلند است كه سازمان منع گسترش سلاح‌هاي شيميايي در آن قرار دارد .
موسوي يكي از دلايل ايجاد سازمان‌هاي منع گسترش سلاح‌هاي شيمیایی را وجود جانبازان شیمیایی ايران عنوان کرد كه با حضور و دیدار  از مناطق شيمیایی شده ايران راه‌اندازي اين سازمان و تصميم بين‌المللي براي وضع قانون منع استفاده از اين سلاح در دستور کار قرار گرفت .
وی با تصریح بر اینکه بسياري از جوامع بين‌المللي اطلاعي از مظلوميت جانبازان شميمايي ايران ندارند و مسائل سياسب مانع از اين كار شده است، تاکید کرد: بايد اسناد حقوقي را عليه سازندگان ارائه كرد .
دبير حمايت از جانبازان شيميايي كشور با بیان اینکه ما جانبازان شيميايي بيش از ديگران قدر نفس كشيدن را مي‌دانيم، گفت: با هر سرفه قدردان نعمات الهي هستيم
 
کد مطلب: 287905