داخلی صفحه مرکزی خبر
 
دیار آفتاب:
تهیه و تدوین دانشنامه ۲۰ جلدی شهدای استان ماندگارترین فعالیت کنگره/برگزاری همایش فرهنگِ ایثار و شهادت و حقوق شهروندی در سطح بین الملل
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۶
مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس بیان کرد: یکی از ماندگار ترین کارهایی که در کنگره نقش امام(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی در حال انجام است تهیه و تدوین دانشنامه شهدای استان بوده که بر اساس بررسی انجام شده در بیش از ۲۰ جلد به چاپ خواهد رسید.
 
به گزارش دیار آفتاب؛ مصطفی مشایخی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در صد و سی و دومین جلسه ستاد کنگره نقش امام خمینی (ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی در تشریح برنامه‌های انجام‌شده و پیش روی این کنگره گفت: بناشده است که در هر یک از مکان‌های مرتبط با اعزام نیرو، بمباران و محل‌های ترور اشخاص در سطح شهر المان‌ها و نمادهایی تعبیه و مستقر گردد.
مشایخی افزود: طرح‌های مهندسی مختلفی در این راستا ارائه‌شده است که برای تصمیم‌گیری نهایی و تعیین جزییات نیاز به بررسی تخصصی و هنری دارد. همچنین محتوای به‌کاررفته در این المان‌ها توسط ستاد پیشینه رزم تهیه و آماده خواهد شد.
وی در خصوص همایش فرهنگ ایثار و شهادت و حقوق شهروندی عنوان کرد: موضوعات فراخوان مقاله در این همایش بسیار مهم است و چارچوب کار را مشخص می‌کند.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با تأکید بر برگزاری این همایش در سطح بین‌المللی تصریح کرد: موضوعات فراخوان مقاله این همایش در اختیار مجمع تقریب مذاهب و مجموعه جامعه المصطفی قرار گیرد تا نظرات این دو مجموعه بین‌المللی نیز در مورد این فراخوان‌ها گرفته شود.
وی استفاده از ظرفیت‌های هنری در این عرصه را مهم دانست و بیان کرد: مسئولین این همایش می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌های هنری موجود و همچنین ظرفیت بسیج هنرمندان به تولیدات هنری در راستای موضوعات طرح‌شده نیز بپردازند.
مشایخی به بخش چاپ کتاب‌های کنگره ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی پرداخت و بیان کرد: یکی از ماندگارترین کارهایی که در این کنگره در حال انجام است تهیه و تدوین دانشنامه شهدای استان بوده که بر اساس بررسی انجام‌شده در بیش از ۲۰ جلد به چاپ خواهد رسید.
وی ادامه داد: در این دانشنامه اطلاعاتی شامل زندگینامه شهید، وصیت‌نامه و گوشه‌ای از خاطرات خاص از ۵۶۰۰ شهید به چاپ می‌رسد که تابه‌حال اطلاعات تمامی ۵۶۰۰ شهید جمع‌آوری‌شده است و تا به این لحظه اطلاعات ۳۰۰۰ شهید به کتاب تبدیل‌شده و مابقی نیز در حال تهیه و تنظیم است.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اظهار کرد: جهت کاهش هر چه بیش‌تر نقص‌ها و اشتباهات احتمالی موجود در این دانش‌نامه، بخش ۳۰۰۰ شهید ابتدایی به‌صورت نرم‌افزاری در اختیار کمیته‌ها، شهرستان‌ها و سازمان‌های مرتبط و تصمیم گیر قرار داده می‌شود تا در فرصتی ۲۰ روزه اطلاعات جمع‌آوری‌شده را بررسی کنند و در صورت نیاز اصلاحات انجام شود.
وی تعداد تیراژ نهایی این دانشنامه را با توجه به مرجع بودن آن ۱۰۰ سری عنوان کرد و افزود: این کتابِ نزدیک به ۲۵ جلدی به‌صورت نرم‌افزاری و یک اپلیکیشن به عبارتی به صورت نسخه الکترونیک آماده خواهد شد که در دسترس همگان باشد و با این کار هم در هزینه و هم در گستره مخاطب نتایج مثبتی حاصل خواهد شد.
مشایخی در خصوص سرود نمایش‌های ویژه کنگره تشریح کرد: باید توجه داشت که در اجلاسیه های دانش‌آموزی و دانشجویی سرودهایی آماده شود که بنا بر تأکید مقام معظم رهبری پتانسیل جاری شدن بر زبان افراد و یا به عبارتی فراگیر شدن را داشته باشد اما برای کنگره نهایی باید سعی شود در سرود موردنظر کلیدواژه‌هایی چون امام(ره) و ۶۲۰۰ شهید استان در نظر گرفته شود.
وی با تأکید بر اینکه باید بحث‌های هنری را در کنگره پررنگ‌تر کنیم گفت: در حوزه تئاتر خیابانی، تئاترهای صحنه‌ای و حتی نقالی فعالیت‌ها را افزایش می‌دهیم و باید طرح‌های موردنظر در حوزه تئاتر توسط فعالین این حوزه تحویل شود تا از طریق دبیرخانه وارد ستاد شده و بهترین آن‌ها انتخاب گردد.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خاطرنشان کرد: پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم که علی‌رغم تعطیلی صفحه‌های استانی روزنامه جوان در صورت آغاز به کار صفحه استان مرکزی به‌صورت هفتگی یک یا دو صفحه نیز به کنگره شهدای استان اختصاص یابد.
مسئول برگزاری همایش فرهنگ ایثار و شهادت و حقوق شهروندی:
همایش فرهنگِ ایثار و شهادت و حقوق شهروندی در سطح بین‌المللی برگزار خواهد شد
علی‌اکبر ملکی راد مسئول برگزاری همایش فرهنگ ایثار و شهادت و حقوق شهروندی در این جلسه گفت: تصمیم بر این شده است که همایش فرهنگ ایثار و شهادت و حقوق شهروندی در سطح بین‌المللی برگزار شود.
ملکی راد افزود: در همین راستا هماهنگی‌هایی با مجموعه جامعه المصطفی و مجمع تقریب مذاهب در حال انجام است.
وی دفاع از حق صلح، امنیت و اقتدار ملی، دفاع از حق آزادی و امنیت شهروندی، دفاع از حق مظلومان، دفاع از حق حیات و کیفیت زندگی، مبارزه با مفاسد اخلاقی، مبارزه با قاچاق، مبارزه با مواد مخدر، شهدا مدافعان حقوق شهروندی، دفاع مقدس دفاع از حقوق شهروندی را محورهای اصلی  این همایش عنوان کرد.
مسئول برگزاری همایش فرهنگ ایثار و شهادت و حقوق شهروندی، حقوق شهروندی از دیدگاه ادیان و مذاهب، حقوق شهروندی دفاع و شهادت، شهادت از دیدگاه ادیان و مذاهب و تبیین دفاع و تروریست را از محورهای اضافه‌شده به این همایش با توجه به بخش بین‌الملل برشمرد.
وی بیان کرد: تدوین و چاپ کتابی در رابطه با محوریت همایش توسط دو تن از اساتید دانشگاه آزاد در دستور کار قرار دارد که تحقیقات این کتاب آغازشده و قرار است با تشکیل یک تیم این کتاب تدوین شود. همچنین بخشی از مقالات ارسالی به همایش نیز در این کتاب جای خواهد گرفت.
انتهای پیام/
کد مطلب: 288885