بزرگداشت شهدای مدافع حرم در آرامگاه فردوسی برگزار شد
یادواره دلیران ایران در آرامگاه حماسه سرا
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۰۲
یادواره دلیران ایران در آرامگاه حماسه سرا
 
کدخبر: 20101 || تاریخ: 28اردیبهشت1398
روزنامه خراسان رضوی: یادواره شهدای مدافع حرم «دلیران ایران زمین» و افتتاحیه دبیرخانه هنر حماسی، همزمان با پنجمین سالگرد شهادت شهید حسن قاسمی دانا در آرامگاه بزرگ حماسه‌سرای شیعی، حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزار شد. به گزارش واحد خبر روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی، این برنامه با اجرا و شاهنامه‌خوانی اسماعیل آذر آغاز شد و او با اشاره به نقش بی‌بدیل فردوسی در اعتلای زبان و ادب فارسی گفت: زبان فارسی نه تنها میراث معنوی مردمان ایران زمین بلکه میراث تمامی فارسی‌زبانان است و خاستگاه آن سرزمین خراسان بزرگ و شهرهایی همچون هرات، بلخ و بخاراست، بنابراین دوستان افغانستانی‌ نیز به گردن زبان فارسی حق بسیاری دارند و در تمامی زمینه‌ها کنار ما هستند.
دلاورانی که حماسه آفریدند
این کارشناس سرشناس شعر و ادب فارسی، ضمن تقدیر از حسن انتخاب برگزاری یادواره شهیدان در جوار آرامگاه حکیم توس، تصریح کرد: این برنامه همزمان است با سالگرد شهادت شهید مدافع حرم حسن قاسمی دانا، ابتدای مراسم فرزند این شهید بزرگوار به سراغ من آمد و گفت که پدرم به برنامه مشاعره شما علاقه داشت و آن را دنبال می‌کرد و من خرسند شدم. آن شهید دلاوری است که حماسه آفرید و نامش دانا بود، مصداق همان دانایی که حماسه‌سرای بزرگ ایران گفته‌ است: توانا بود هرکه «دانا» بود‌. در ادامه اسماعیل آذر با خوانش قطعه شعری از زنده‌یاد بدیع‌الزمان فروزانفر در مدح امام رضا(ع)، حضار را به تماشای اجرای گروه سرود «آوای رضوان» و شعرخوانی «محمد حسین رحیمی»، شاعر خراسانی دعوت کرد.
حماسه مهم‌ترین عنصر هویت ملی ماست
در ادامه، «محسن مومنی شریف» رئیس حوزه هنری کشور با اشاره به این که شهیدان و مدافعان اسلام و وطن نزدیک‌ترین انسان‌ها به فردوسی و مفاهیم مورد توجه او هستند، اظهار کرد: حماسه مهم‌ترین عنصر هویت ملی ماست و البته حماسه‌ای که فردوسی معرفی می‌کند به لحاظ ماهوی با آثار افرادی مثل هومر و قهرمانان غربی تفاوت بسیاری دارد.
وی افزود: قدرت قهرمانان غربی، جسمانی است و به دنبال پیروزی به هر قیمتی هستند اما در قهرمانان و حماسه‌آفرینان اساطیری و حقیقی ایران زمین به جز قدرت جسمانی، اخلاق و فضیلت‌ها و ارزش‌های انسانی اهمیت بسیار دارد و حاضر نیستند به بهای زیر پا گذاشتن این ارزش‌ها به آن چه می‌خواهند برسند. رئیس حوزه هنری تصریح کرد: امروز بیش از هر زمان دیگر و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب نیازمند حماسه و ادبیات حماسی هستیم.
حماسه زدایی از فردوسی یک تهدید جدی است
مومنی با بیان این که انقلاب اسلامی حماسه را به ادبیات ما بازگرداند، خاطرنشان کرد: هنرمندان ما باید با بهره‌گیری از عنصر حماسه، قهرمانان این سرزمین را معرفی کنند و همگی با حماسه‌زدایی از فردوسی که یک تهدید جدی است، مقابله کنیم بنابراین افتتاح دبیرخانه هنر حماسی حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی را در این مکان آمیخته با حماسه گرامی می‌داریم و امیدوارم بتوانیم با قدرت در این مسیر حرکت کنیم.
شهدای ما حماسه فردوسی را به منصه ظهور رساندند
سپس سردار «یعقوبعلی نظری» فرمانده سپاه امام رضا (ع) در ادامه مراسم با بیان این که امروز در مقابل دنیای استکبار به روحیه حماسی احتیاج داریم، تصریح کرد: شهدای عزیز ما حماسه فردوسی را با تکیه بر اعتقادات دینی و اسلامی، به منصه ظهور رساندند و ما نیز باید در این شهر مقدس با بهره‌گیری از حضور با برکت حضرت رضا(ع) و فردوسی به عنوان دو گنجینه معنوی،  مشهدالرضا(ع) را به عنوان نماد حماسه مبتنی بر معنویت معرفی کنیم.
افتتاح دبیرخانه هنر حماسی
 در ادامه و با حضور مسئولان فرهنگی و پدران و فرزندان جمعی از شهیدان والامقام از جمله شهید عارفی، عطایی، حریری و قاسمی‌دانا، دبیرخانه هنر حماسی حوزه هنری خراسان رضوی به طور رسمی افتتاح و از نشان آن رونمایی شد. در پایان، نقالی شورانگیز «مرشد میرزا علی» و بیان خاطره‌ای از صبوری و استقامت دختر کوچک یک شهید مدافع حرم، زینت‌بخش و حسن ختام این محفل بود.
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 289238