​نشست «ایثار اجتماعی» با حضور نویسندگان و صاحب‌نظران برگزار شد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۷
نشستی با محوریت «ایثار اجتماعی» با حضور مسوولان فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران و نویسندگان، منتقدان و کارگردانان روز یکشنبه 29 اردیبهشت‌ماه در سالن جلسات معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد برگزار شد.
​نشست «ایثار اجتماعی» با حضور نویسندگان و صاحب‌نظران برگزار شد
 
به گزارش «ایثار»، حجت‌الاسلام محمدحسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد در این نشست با اشاره به‌ضرورت توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و نهادینه‌سازی این فرهنگ در زندگی فردی و اجتماعی مردم اظهار داشت: بنیاد شهید و امور ایثارگران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، تعریف و تبیین قله‌های متعالی ایثار را در دستور کار خود قرار داده است که در این زمینه ایثار اجتماعی در صدر قرار دارد.
وی افزود: اگر زیرساخت‌های ایثار به‌صورت علمی در سطح زندگی عمومی مردم نهادینه شود منجر به رفتارهای متعالی از افراد می‌شود، استقامت ایثارگران در برابر دشمن تصادفی نیست بلکه بر اساس فطرت الهی، مؤلفه‌هایی در زندگی و نگرش آنها پدید آمده تا درنهایت شخصیت‌هایی مانند شهید حججی را به وجود آورده است، بنابراین این مؤلفه‌ها باید جمع‌بندی و طبقه‌بندی شوند تا بازتولیدهایی را در عرصه فرهنگ ایثار و شهادت داشته باشیم.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد با تأکید بر اینکه برای ترسیم فرهنگ عمومی ایثار نیازمند تحول مفهومی هستیم، خاطرنشان کرد: از تمامی نویسندگان و صاحب‌نظران تقاضا می‌کنیم که در مسیر تبیین چارچوبی برای رسیدن به این تحول و تولید آثار با محتوا و دور از شعارزدگی بنیاد را یاری کنند.
وی در پایان تاکید کرد: بنیاد شهید و امور ایثارگران عرضه و ترویج ایثار اجتماعی با سوژه‌هایی انگیزه‌بخش با توجه به اصول متعالی دینی را در برنامه‌های خود گنجانده است.
در ادامه این نشست محمدرضا سروش مدیرکل دفتر مطالعات و پژوهش‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به جایگاه والای فرهنگ ایثار در تاریخ ایران و جهان، گفت: اگر فضائل‌ اخلاقی را طبقه‌بندی کنیم ایثار زیرمجموعه عفت قرار می‌گیرد که به معنای کنترل خواهش‌های نفسانی است و اگر کسی از تمایلات درونی خود بگذرد جود، کرم و ایثار مفهوم بیشتری پیدا می‌کند ولی با توجه به شرایط امروز، نیازمند مطالعات بیشتری در زمینه مفاهیم ایثار، وفاداری و ازخودگذشتگی هستیم.
وی ادامه داد: در جریان دفاع مقدس مفهوم ایثار به‌عنوان یک فضیلت علو درجه پیدا کرد و اکنون نیازمندیم تا از این اصل متعالی، برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت میان عموم مردم بهره بگیریم.
گفتنی است در پایان این نشست بازخورد نمایش مستند ایثار اجتماعی در شبکه‌های تلویزیونی موردبررسی قرار گرفت و نویسندگان، کارگردانان و منتقدان ایده‌های خود را برای تولید آثار با مضامین ایثار اجتماعی ارائه دادند.
انتهای پیام/
کد مطلب: 289432