​انعقاد تفاهم‌نامه مشترک اداره کل پژوهش و اسناد ریاست جمهوری با اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد + فیلم
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۱
تفاهم‌نامه مشترک اداره کل پژوهش و اسناد معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری با اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران با حضور مدیران دو اداره کل منعقد شد.
​انعقاد تفاهم‌نامه مشترک اداره کل پژوهش و اسناد ریاست جمهوری با اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد + فیلم
 
به گزارش «ایثار»، رحیم نریمانی مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران روز دوشنبه 30 اردیبهشت‌ماه در این مراسم، مفاهیم هویت ملی، تاریخ انقلاب و حوزه اسناد را از مسائل مشترک مابین اداره کل پژوهش و اسناد معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری با اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد دانست و گفت: بخش اعظمی از اسناد تاریخی کشور در اختیار اداره کل پژوهش و اسناد ریاست جمهوری است و در برهه کنونی تصور می‌کنیم استفاده از این گنجینه‌ها به‌ویژه اسناد مرتبط با تاریخ انقلاب برای انتقال به نسل آینده مغفول مانده است و بنیاد شهید و امور ایثارگران بهره‌گیری عموم مردم از این اسناد به‌ویژه آثار به‌جامانده از فرهنگ ایثار و شهادت را یک ضرورت می‌داند.
وی افزود: یکی از مفاد تفاهم‌نامه، تحلیل محتوایی وصیت‌نامه‌های شهدا به‌عنوان اسناد مقدسی است که می‌تواند برای نسل جدید و آیندگان الگو باشد، از سوی دیگر در زمینه تولید و عرضه کتاب‌های سندی به‌ویژه در خصوص شهدای دولت، دو اداره کل می‌توانند همکاری‌های گسترده‌ای را باهم داشته باشند.
مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد با اشاره به جمع‌آوری 9 میلیون فایل و سند مکتوب توسط بنیاد از شهدا، جانبازان و آزادگان خاطرنشان کرد: این آثار در موزه شهدا نگه‌داری و در معرض دید عموم قرار داده‌شده است، همچنین 92 هزار وصیت‌نامه شهدا و 270 هزار پرونده فرهنگی شامل مناجات‌نامه، سخنرانی، نقاشی، کتاب و دل نوشته شهدا جمع‌آوری‌شده که در قالب سامانه مدیریت جامع اسناد ایثارگران نگه‌داری می‌شود و در فضای وب این سامانه برای دسترسی عموم قرار خواهد گرفت.
وی در پایان گفت: اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد در راستای حفظ و نگه‌داری آثار برجای‌مانده از شهدا و ایثارگران، امور مربوط به مخزن اسناد و مرمت و ضدعفونی این گنجینه‌ها را انجام می‌دهد.
در ادامه این مراسم، نیما رجب لو مدیرکل پژوهش و اسناد ریاست جمهوری نیز بابیان اینکه نگاه مشترک میان بنیاد و اداره کل اسناد ریاست جمهوری زمینه‌ساز انعقاد این تفاهم‌نامه شد، گفت: ما نسبت به ایثارگرانی که از جان و مال خود برای کشور گذشتند دین‌داریم بنابراین برای روشنگری باید اسناد مرتبط با آنها را در اختیار عموم مردم قرار دهیم.
وی با تاکید بر این‌که شهدای دولت یکی از موارد همکاری مشترک میان بنیاد و اداره کل اسناد ریاست جمهوری خواهد بود خاطرنشان کرد: وصیت‌نامه‌های این شهدا می‌تواند ما را در جهت نشر کتب مناسب برای افکار عمومی کمک کند، قطعاً اداره کل پژوهش و اسناد ریاست جمهوری در قالب چاپ و نشر کتاب‌های موضوعی همکاری‌های خوبی با بنیاد می‌تواند داشته باشد و امیدواریم اولین تفاهم‌نامه منعقدشده با بنیاد بسیار قوی و دارای آثار مثبتی باشد.
همچنین صدری معاون اسنادی مرکز پژوهش و اسناد ریاست جمهوری نیز با اشاره به وجود اسناد دولت در زمان جنگ ایران و عراق در آرشیو اسناد ریاست جمهوری گفت: این اسناد می‌تواند در همکاری مشترک با بنیاد بسیار مفید باشد، از سوی دیگر از دولتمردانی که شهید و یا جانباز شدند مکاتباتی باقی‌مانده که می‌توان از آن بهره برد، همچنین خانواده‌های شهدا و ایثارگران نامه‌هایی برای روسای جمهور نوشته‌اند که در پاسخ آن پی‌نوشت‌هایی نیز موجود است که می‌تواند زمینه همکاری اداره کل پژوهش و اسناد ریاست جمهوری با بنیاد شهید و امور ایثارگران باشد.
گفتنی است در پایان این مراسم، تفاهم‌نامه مشترک اداره کل پژوهش و اسناد ریاست جمهوری با اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد توسط مدیران دو اداره کل به امضا رسید.
​انعقاد تفاهم‌نامه مشترک اداره کل پژوهش و اسناد ریاست جمهوری با اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد 
انتهای پیام/
 
 
کد مطلب: 289590