معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد:
تبیین مولفه‌های ایثار اجتماعی در جامعه ضروری است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۵
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران بر تبیین مولفه های ایثار اجتماعی در جامعه تأکید کرد.
تبیین مولفه‌های ایثار اجتماعی در جامعه ضروری است
 
به گزارش «ایثار»، نشست هم‌اندیشی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران با مدیرکل و روسای ادارات اداره کل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران با محوریت بررسی فعالیت ها، اقدامات و انتظارات موجود در حوزه های فرهنگی و هنری، روز دوشنبه 30 اردیبهشت برگزار شد.
حجت‌الاسلام محمدحسن کاویانی راد در این نشست با بیان اینکه در سال جاری برای اداره کل هنری بنیاد، 15 انتظار عمومی تعریف شده است، گفت: این موارد حداقل انتظارات از این اداره کل است که متناسب با وضعیت سال 98 تعریف شده است و هر برنامه ای که در طول سال ایجاد شود، به فهرست برنامه های موجود اضافه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه رویکرد اداره کل هنری بنیاد در سال های قبل بر آموزش متمرکز بوده است، گفت: در گذشته فرزندان شاهد و ایثارگر در سنین کودکی و مدارس بودند و به همین جهت یکی از دغدغه های بنیاد حوزه آموزش تعریف می‎شد تا استعدادهای هنری را در آنها شکوفا کند اما پس از گذشت سال ها و تغییر سن جامعه هدف، آموزش هنری دیگر جزو اولویت ها نیست.
وی ادامه داد: در جهت گیری جدید اداره کل هنری بنیاد باید تولید آثار هنری ملی و همچنین ارتقای توانایی های هنرمندان فعال جامعه هدف از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی با کیفیت در اولویت قرار گیرد.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد با تأکید بر اینکه در حوزه استانی نیز باید نگاه ها تغییر کند، اظهار داشت: انتظار از بنیاد استان ها در درجه نخست شناسایی استعدادهای فعال هنری است یعنی هر استان ایثارگرانی که در حوزه های مختلف هنری به صورت حرفه ای فعالیت می کنند را شناسایی و معرفی کند.
حجت الاسلام کاویانی راد تاکید کرد: یکی از اقداماتی که اداره کل هنری در راستای برقراری ارتباط و تولید محتوای هنری با کیفیت باید انجام دهد، مراجعه به گروه های مرجع هنری مانند حوزه هنری است. همچنین با ایجاد ارتباط مستقیم با صدا و سیمای مراکز استان ها می توان برنامه های هنری مناسب و البته ملی را تولید کرد.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد درباره انتظارات از اداره کل هنری معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد گفت: اگر هر کدام از ادارات زیر مجموعه این اداره کل سه اثر هنری فاخر با کیفیت تولید کنند، تا پایان سال شاهد تولید 9 اثر ملی در حوزه های هنری خواهیم بود. تولید این آثار باید به حدی از کیفیت بالایی برخوردار باشند که ظرف 2 سال، اداره کل هنری بنیاد بتواند به مرجع کارشناسی تبدیل شود و به عنوان مثال اگر یک کارگردان قصد ساخت سریال در حوزه ایثار و شهادت را دارد، به یک کارشناس از بنیاد مراجعه کند.
وی به موضوع آثار عکاسی در حوزه ایثار و شهادت اشاره کرد و بیان داشت: برای تولید در این حوزه لزوما نباید منحصر به عکاسان ایثارگر باشیم زیرا وقتی هدف، تولید باشد، نباید دایره را محدود به ایثارگران کنیم. با برگزاری جشنواره های دانشجویی در دانشگاه ها، می توان از توانایی و ظرفیت دانشجویان که از انگیزه بالایی نیز برخوردار هستند، در این حوزه استفاده کرد.
حجت الاسلام کاویانی راد در انتها به ایثار اجتماعی و لزوم تفکیک آن از مفاهیم هم عرضی همچون احسان و نیکوکاری اشاره کرد و بیان داشت: نیازمند تبیین مولفه های ایثار اجتماعی به صورت شفاف هستیم تا افراد بتواند استاندارد و شاخص های آن را بشناسند. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که معمولا افراد نمی توانند مولفه های آن را درک کنند و به همین جهت باید بدانیم ایثار اجتماعی به فعالیت ها و اقداماتی اطلاق می‌شود که در آن منافع جمعی بر منافع فردی ترجیح داده شود.
انتهای پیام/
کد مطلب: 289639