داخلی صفحه قم خبر
 
​چهل و هشتمین سالگرد شهادت آیت الله سعیدی برگزار می شود
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۵
چهل و هشتمین سالگرد شهادت آیت الله سعیدی اول شهید نهضت حضرت امام خمینی (ره) فردا همزمان با سالگرد این شهید والامقام در آرامستان وادی السلام قم برگزار می شود.
​چهل و هشتمین سالگرد شهادت آیت الله سعیدی برگزار می شود
 
به گزارش ایثار واحد استان قم،‌ این مراسم به منظور بزرگداشت مقام شامخ شهید آیت الله سعیدی که تمام عمر گرانمایه خویش را در مسیر خدمت به اسلام و مبارزه با رژیم فاسد پهلوی صرف کرد و معرفی این شهید والامقام به نسل های انقلاب برگزار می گردد.  
در این مراسم فرزند شهید حجت الاسلام و المسلمین سید حسن سعیدی به ایراد سخنرانی می پردازد و در ادامه مداح اهل بیت (ع)،قاسم زاده مدیحه سرایی خواهد داشت، قرائت قرآن نیز توسط قاری بین المللی آقای شعاعی انجام می شود.
 در پایان مراسم غبار روبی و عطرافشانی مزار مطهر با حضور بیت شهید والامقام آیت الله سید محمد سعیدی نماینده ولی فقیه،‌ امام جمعه و تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) و سایر مسئولان و مردم و خادمان به شهدا برگزار می شود.   
شهید آیت الله سعیدی تحصیلات حوزوی را در حوزه مشهد شروع و سپس به قم سفر کرد. وی در این دوران در کلاس‌های درس مرحوم سید حسین طباطبایی بروجردی و حضرت امام راحل شرکت می‌کرد. وی در علوم حوزوی به درجه اجتهاد رسید. مدت زمانی جهت تبلیغ مذهب شیعه به کویت رفت.
در سال ۱۳۴۱ و همزمان با شروع نهضت به رهبری امام، به قم بازگشت. وی از فعالین مبارزاتی بر ضد حکومت پهلوی بود،‌به همین دلیل ممنوع المنبر شد، با این وجود در محله‌های دوردست و روستاهای اطراف تهران به فعالیت سیاسی ادامه می‌داد.
 وی در سال ۱۳۴۵، به دنبال ایراد یک سخنرانی درباره اسراییل دستگیر و به مدت ۶۱ روز زندانی شد. پس از آن در اردیبهشت ۱۳۴۹ و در قضیه ورود سرمایه‌گذاران آمریکایی به ایران، اقدام به انتشار اعلامیه‌ای به زبان عربی، خطاب به علمای کشورهای اسلامی کرد و از آن‌ها دعوت به اعتراض و مخالفت نمود.
 به‌دنبال این اقدام مجدداً دستگیر و در زندان قزل‌قلعه زندانی شد. در آخرین دستگیری به شدت توسط ساواک مورد سخت ترین شکنجه ها قرار گرفت و در نهایت به درجه شهادت نایل گردید.
کد مطلب: 292037
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور