برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه رابطین شرکت ذخیره شاهد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۷
مدیرعامل شرکت ذخیره شاهد با تأکید بر اهمیت به روز بودن رابطین این شرکت در سراسر کشور برای ارائه مشاوره‌های لازم به فرزندان و همسران شهدا گفت: در همین راستا کارگاه‌های آموزشی ویژه رابطین در تابستان امسال به‌صورت منطقه‌ای و در 6 نقطه از کشور برگزار می‌شود.
برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه رابطین شرکت ذخیره شاهد
 
به گزارش «ایثار»، محمدحسن قوسیان مقدم در خصوص فعالیت های شرکت ذخیره شاهد گفت: شرکت شاهد از سال 1363 با دستور امام خمینی (ره) تأسیس شد و ابتدا فرزندان شهدا عضو این شرکت بودند که با سهام ابتدایی 21 هزار تومان عضو این شرکت شدند. از سال 1383 سهام شرکت در بورس عرضه شد و موسسه اندوخته شاهد سهام‌دار عمده این شرکت در بورس شد. در سال 1391 همسران شهدا نیز عضو این مجموعه شدند و به هر نفر معادل 500 هزار تومان سهم اولیه به صورت اقساط بدون کارمزد اختصاص داده شد. در حال حاضر وظیفه شرکت ذخیره شاهد انجام امور کارگزاری اعضا برای واحد سهمی موسسه است و 4 فعالیت عمده توسط شرکت انجام می‌شود که شامل خرید سهام، فروش سهام، پرداخت سود سالانه به اعضا و تبدیل سود به سهم جدید است. این فعالیت‌ها با کمک و راهنمایی کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران در سراسر کشور که رابطین شرکت ذخیره هستند انجام می‌شود.
وی با اشاره به شرایط رشد سهم اعضا گفت: در ابتدا تمام اعضا دارای 215 سهم بودند و در طول زمان بخشی از اعضا با سهام و مطالبات خود کاری نکردند و این سهام در طول زمان رشد مشخصی داشته است. بخش دیگری از اعضا در این زمینه فعال بودند و با سرمایه گزاری مناسب در این بخش توانستند رشد بسیار زیادی در سهم خود ایجاد کنند و به‌عنوان‌مثال افرادی هستند که در حال حاضر بیش از یک میلیون سهم را در اختیار دارند.
مدیرعامل شرکت ذخیره شاهد درباره ارتباط این شرکت با بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: فرزندان شهدا از گذشته بنیاد را متولی این سرمایه گذاری می‌دانند و این عزیزان در تمام نقاط کشور از طریق بنیاد شهید و امور ایثارگران به شرکت ذخیره شاهد مرتبط هستند. زیرا از یک سو برای اعضا امکان مراجعه مستقیم به شرکت از اقصی نقاط کشور وجود ندارد و از سوی دیگر این امکان برای شرکت وجود ندارد که در بیش از 400 نقطه کشور نماینده مستقیم داشته باشد و به همین دلیل 420 نفر از کارکنان بنیاد در سراسر کشور به عنوان رابط شرکت ذخیره شاهد مشغول به فعالیت هستند و در سایت شرکت مشخصات و تلفن‌های تمام رابطین برای سهام‌داران قابل دسترسی است.
قوسیان مقدم با بیان اینکه در حال حاضر 206 هزار نفر از فرزندان و همسران شهدا عضو موسسه اندوخته شاهد هستند گفت: امکان اینکه شرکت به‌صورت مستقیم با تک تک این عزیزان در ارتباط باشد و به آن‌ها مشاوره بدهد وجود ندارد و این کار از طریق رابطین انجام می‌شود. دراین‌بین شرکت وظیفه دارد که اطلاعات رابطین را به‌صورت مستمر به روز نگه دارد و آموزش‌های لازم را به آن‌ها ارائه دهد تا این عزیزان به‌خوبی پاسخگوی سهام‌داران باشند و آن‌ها را راهنمایی کنند. فضای بورس شرایط خاصی دارد و بسیاری از افراد تجربه فعالیت در آن را ندارند به همین دلیل باید مشاوره‌های لازم به سهام‌داران داده شود. شرکت ذخیره شاهد به‌صورت متوسط هر 2 سال یک بار دوره‌های آموزشی را برای رابطین برگزار می‌کند و این عزیزان یا به‌صورت کشوری یا منطقه‌ای آموزش‌های لازم را می‌بینند.
وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما برای سال جاری برگزاری کارگاه‌های آموزشی رابطین است و در تابستان امسال این کارگاه آموزشی برگزار می‌شود و به منظور کاهش هزینه‌ها این کارگاه به‌صورت منطقه‌ای در 6 منطقه کشور برگزار می‌شود. طی چند ماه گذشته کارشناسان ما مشغول تدوین برنامه‌های آموزشی بوده‌اند و اداره کل تسهیلات رفاهی بنیاد، اداره کل توسعه منابع انسانی و اداره آموزش کارکنان بنیاد در این زمینه با ما همکاری نزدیکی داشته‌اند. در انتهای این دوره آموزشی آزمونی نیز برگزار می‌شود و جزو آموزش‌های ضمن خدمت کارکنان در نظر گرفته خواهد شد. در حال حاضر استانهای یزد، فارس، مازندران، کرمانشاه، خراسان رضوی و زنجان به عنوان استانهای میزبان در نظر گرفته شده اند که رابطین استانهای همجوار آنها در این کارگاه های آموزشی شرکت خواهند نمود.
مدیرعامل شرکت ذخیره شاهد با اشاره به برگزاری مجمع فوق‌العاده شرکت شاهد در اسفندماه 1397 گفت: در این مجمع افزایش سرمایه به تصویب رسید و 25 درصد از سهام هر عضو در تاریخ برگزاری مجمع، به‌ صورت سهام جایزه و 23 درصد به ‌صورت حق تقدم به سهام‌داران تعلق می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال اگر فردی دارای 100 هزار سهم بوده، 25 هزار سهم را به شکل رایگان دریافت می‌کند و 23 هزار سهم را نیز با قیمت هر سهم 100 تومان دریافت می‌کند و این در حالی است که قیمت روز هر سهم 160 تومان است. بخشی از سهام‌داران یعنی در حدود 130 هزار نفر تمام یا بخشی از سود چند سال گذشته خود را از شرکت دریافت نکرده‌اند که می‌توانند از محل این سود برای دریافت 23 درصد سهام حق تقدم اقدام کنند و بخش دیگری که سود سال های  گذشته خود را دریافت کرده‌اند می‌توانند با پرداخت مبلغ 100 تومان برای هر سهم از این امکان استفاده کنند. در حال حاضر علی رغم اطلاع رسانی گسترده شرکت و نمایندگان و رابطین آن، حدود 30 هزار نفر از امکان افزایش سرمایه از محل حق تقدم  استفاده نکرده‌اند که امیدواریم در فرصت باقی مانده تا پایان خردادماه نسبت به این کار اقدام کنند.
قوسیان مقدم در تشریح نحوه دریافت سود سهام گفت: بر اساس روال همه شرکت‌های بورسی، جدول زمان‌بندی برای پرداخت سود سهام‌داران وجود دارد که به‌عنوان‌مثال افراد دارای 1 تا 2000 سهم در یک بازه زمانی، افراد 2 هزار تا 20 هزار سهم در یک بازه دیگر و به همین شکل سود خود را دریافت می‌کنند. سهام‌داران برای دریافت سود خود می‌توانند به‌صورت اینترنتی درخواست بدهند و در زمان مشخص شده سود خود را دریافت کنند. لذا نیازی به مراجعه حضوری ندارند علاوه بر این سهام‌داران با افزایش قیمت سهام خود نیز در واقع سود می‌کنند و می‌توانند با فروش سهام خود این سود را دریافت کنند. خریدار این سهام نیز خود شرکت ذخیره شاهد به نیابت از موسسه اندوخته شاهد است و مبلغ حاصل از فروش سهام را ظرف مدت 15 روز به حساب فروشنده واریز می‌کند.
وی درباره نحوه اطلاع‌رسانی به سهام‌داران شرکت گفت: این کار از راه‌های مختلفی انجام می‌شود که یکی از آن‌ها اطلاع‌رسانی در گروه‌های مجازی فرزندان شهداست. همچنین سایت شرکت ذخیره شاهد به‌صورت مستمر اطلاعات را به سهام‌داران ارائه می‌دهد و سایت ایثار نیز بخش دیگری از خبرهای مربوط به شرکت را پوشش می‌دهد. همچنین راه‌های دیگری چون ارسال پیامک و اطلاع‌رسانی از طریق رابطین نیز برای ارتباط وجود دارد.
مدیرعامل شرکت ذخیره شاهد با بیان اینکه همسران و فرزندان شهدایی که در سال‌های اخیر به شهادت می‌رسند نیز به عضویت این مجموعه در می‌آیند و سهام دریافت می‌کنند گفت: هر فرزند و همسر شهیدی که عضو شرکت نباشد با ارسال مدارک خود به عضویت مجموعه در می‌آید و کد ورود به سایت دریافت می‌کنند تا از آن طریق به خرید سهام اقدام کند. هدیه اولیه‌ای که به این عزیزان نیز تعلق می‌گرفت برای این عزیزان دارای جنبه تبرک است و علاقه به دریافت آن وجود دارد که مکاتبات آن نیز با حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا شهیدی نماینده محترم ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام شده است موافقت اولیه ایشان دریافت شده تا مبلغ اولیه‌ای به این عزیزان تعلق بگیرد.
قوسیان مقدم در پایان با اشاره به اهمیت موضوع اقتصاد، تولید و اشتغال در کشور گفت: این حوزه در سال‌های اخیر مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده و امروز اهمیت آن را می‌بینیم. سرمایه گذاری در حوزه‌هایی مانند مسکن یا ارز را نمی‌توان سرمایه گذاری مناسبی برای کمک به تولید و اشتغال کشور دانست، اما بورس در واقع پشتیبان تولید است و سرمایه گذاری در این حوزه علاوه بر سود شخصی به اقتصاد کشور کمک خواهد کرد.
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 292164