داخلی صفحه کردستان خبر
 
اجلاسیه شهدای جامعه پزشکی در کردستان برگزار شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۳
اجلاسیه 22 شهدای پزشکی استان کردستان با حضور سردار نصرالله فتحیان، مشاور عالی وزیر بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان برگزار شد.
 
به گزارش ایثار، سردار نصرالله فتحیان، مشاور عالی وزیر بهداشت، در اجلاسیه شهدای جامعه پزشکی استان کردستان، که امروز، ۲۱ خردادماه در دانشگاه علوم پزشکی استان برگزار شد، اظهار کرد: ما در دوران قبل از انقلاب تعداد کمی پزشک در کشور داشتیم و بیشتر پزشکان از کشور‌های هند و پاکستان به کشورمان فرستاده می‌شد.
وی فداکاری و جان فشانی ملت ایران اسلامی را بی‌نظیر دانست و افزود: در هیچ کجای دنیا، تا این حد مردم به نظام پایبند نیستند و دشمن از این فداکاری ملت می‌ترسد.
مشاور عالی وزیر بهداشت، عنوان کرد: سرمایه انسانی بزرگترین نقطه قوت در همه ابعاد است که دشمن با فاصله انداختن بین مردم و ملت، در صدد ضربه زدن به آن است.
سردار فتحیان بیان کرد: مردم کردستان از سال ۵۸ تاکنون حوادث پی در پی و مشکلات زیادی را تحمل کرده در واقع دشمن برای جدا کردن مردم از نظام در تلاش بوده و بارها این استان را مورد بمباران قرار داده است.
وی با اشاره به اینکه دشمن برای جدا کردن ملت از هر جنایتی دریغ نمی‌کند، اعلام کرد: امروز دشمن با راه انداختن جنگ اقتصادی در صدد است که جوانان کشور را از این نظام جدا کند.
مشاور عالی وزیر بهداشت، با اشاره به شعار کشور ایران اسلامی که استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است، ادامه داد: دشمن نمی‌خواهد که کشور ایران استقلال داشته باشد در حالی که جمهوری اسلامی به دنبال استقلال و آزادی است و نمی‌خواهد که وابسته و نیازمند به بیگانان باشد.
سردار فتحیان ذکر کرد: امروز کشور ایران اسلامی در شاخص سلامت، سرآمد بوده و کشور برتر در دنیا است در واقع پزشکان در دوران جنگ تحمیلی جراحی‌های پر افتخاری انجام دادند که امروز در دنیا حرفی برای گفتن دارند.
وی ادامه داد: کشور ایران علاوه بر شاخص های سلامت در شاخص های امنیت و دفاعی جزء برترین ها در دنیا است، این افتخارات و پیشرفت ها در این ۴۰ سال رخ داده و دشمن با نقاط قوت این ملت مخالف است.
مشاور عالی وزیر بهداشت، یادآور شد: امروز در استان کردستان ۵۴۰۰ شهید، بزرگترین سرمایه برای ملت ایران اسلامی بوده که پشتوانه اصلی این ملت هستند.
نقش‌آفرینی جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس مثال‌زدنی است
وحید یوسفی‌نژاد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در این اجلاسیه اظهار کرد: ما در دوران دفاع مقدس شهیدان بیشتری داشتیم اما با تلاش‌ها و آموزش‌های داوطلبانه گروه‌های امدادی و پزشکی در حوزه‌های بهداری رزمی و آموزش‌های لازم میزان صدمات کاهش یافت.
وی افزود: در دوران جنگ تحمیلی، با دشمنی مواجه بودیم که حوزه‌های اخلاق در جنگ را رعایت نمی‌کرد که در این راستا ۱۵۰پایگاه امدادی و ۲۰۰ آورژانس توسط نیروهای بعثی مورد تهاجم بمباران رژیم بعثی قرار گرفت.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: در این جنگ پنج بیمارستان به صورت مستقیم و یک بیمارستان تحت حمله شیمیایی قرار گرفت و نهایتا چهار هزار شهید در حوزه پزشکی از جمله پرستار، بهیار جان از دست دادند.
یوسفی‌نژاد افزود: شهدای عرصه سلامت نسبت به شهدای دیگر مظلوم‌تر هستند چرا که بدون سلاح و در هنگام خدمت و کمک رسانی در جبهه های جنگ حق علیه باطل جان خود را فدا کردند.
وی عنوان کرد: خدماتی که شهدای عرصه پزشکی در بیمارستان‌های صحرایی در دوران جنگ انجام دادند، مثال زدنی هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ذکر کرد: امنیت و استقلال امروز ایران مدیون شهدایی هستیم که از جان خود گذشتند و همچنین افرادی که در حال حاضر آماده جان فشانی هستند.
یوسفی‌‌نژاد، با اشاره به نقش‌آفرینی مثال زدنی جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس یادآور شد: با وجود امکانات محدود در دوران جنگ، اما تیم پزشکی در حوزه های مختلف از جمله پزشکی، پرستاری و بهیاری به خوبی توانستند نقش‌آفرینی کنند. زمانی می‌توانیم جان فشانی شهدا را جبران کنیم که در هیچ جای کشورمان مشکل خدمات‌رسانی نداشته باشیم.
 
کد مطلب: 292469
 
 
 
سالروز آزادی خرمشهر: روز مقاومت، ایثار و پیروزی
 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی؛ نماینده ...