داخلی صفحه گیلان خبر
 
سردار عبدالله پور خبر داد:
ضرروت ایجاد کارگروهی برای طراحی و ساخت یادمان و المان شهدا
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۸
جلسه تصمیم گیری در خصوص تصاویر شهدا در سطح شهر و نقاشی دیوار بیرونی گلزار شهدا به میزبانی فرمانده سپاه قدس گیلان در دفتر سردار محمد عبدالله پور با حضور رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا، شهردار رشت، رییس سازمان سیما، مناظر و فضای سبز شهری رشت و همچنین حضور معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان و رییس ستادکنگره ۸۰۰۰ شهید استان گیلان برگزار شد.
 
به گزارش ایثار گیلان و نقل از پایگاه خبری 8 دی،محمد عبدالله پور فرمانده سپاه قدس گیلان در این جلسه، ضمن ارج نهادن به مقام شهدای شهر رشت و یادی از خاطرات شهدا و همچنین کنگره ۸۰۰۰ شهید گیلان و اجرای خوب کنگره ۸۰۰۰ شهید داشت و تشکیل کارگروهی برای طراحی و ساخت یادمان و المان شهدا و تهیه فیلم و مستند و … فعالیت های مختلف فرهنگی را برای آشنایی جوانان و نوجوانان با شهدا و فرهنگ شهادت را الزامی دانست.
محمد حسن عاقل منش رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت در این دیدار با تاکید بر رسالتی که بر دوش همه برای پاسداشت مقام شهدا وجود دارد، اظهار کرد: در زمینه پاسداشت و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه فقط شورا و شهرداری به تنهایی نمی توانند عهده دار مسئولیت باشند، بلکه مشارکت تمامی ادارات و سازمانهای فرهنگی شهر و استان لازم و در این راستا باید هم افزایی لازم صورت پذیرد.
عاقل منش از اقدامات انجام شده شورای شهر رشت و شهرداری در خصوص مقوله مهم بسط و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت به نام گذاری کوچه ها و خیابانهای شهر به نام شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم، مشارکت و اجرای فعالیتهای متنوع فرهنگی و هنری ازقبیل تئاتر خیابانی، برگزاری نمایشگاههای عکس و به همت شورا و شهرداری رشت، ساخت المانهای مربوط شهدا و نصب تصاویر شهدا والامقام در سطح شهر اشاره کرد و گفت: با توجه به نزدیک بودن سالگرد شهادت شهید مدافع حرم بابک نوری هریس و با اعلام کمیسیون نامگذاری و با تصویب شورای اسلامی شهر رشت یکی از خیابانهای این شهر به نام این شهید نامگذاری شد.
ناصر حاج محمدی شهردار رشت با اشاره به قداست و تکرار ناشدنی بودن خون این شهیدان بر تجلیل به نحو احسن از مقام شامخ شهدای شهر رشت اذعان کرد: وظیفه شهرداری رشت است که به بهترین نحو به پاسداشت خون شهدا از این عزیزان تجلیل نماید.
شهردار رشت تاکید کرد که المان ها باید از جنس عالی و بهترین متریال ها باشند و دادن فراخوان برای طراحی یادمان ها و المان ها را با اهدای جوایز به طرح های برتر در نظر گرفت و اجرای کار توسط هنرمندان زبده و همکاری دانشگاهیان در این مهم را شرط دانست.
سجاد محجوب رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری رشت با اشاره به مقام شامخ شهیدان و لزوم پاسداشت شهدا و رواج فرهنگ شهادت در جامعه بیان کرد: یکی از دغدغه های اصلی در ادامه دادن راه شهدا و زنده نگه داشتن یاد آنها همین است که با ساخت المانها و یادمانها در سطح شهر رشت حفظ و زنده نگه داشته می شوند.
وی همچنین از اقدامات صورت گرفته و در دست اقدام سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری سخن گفت و ساخت یادمان شهدای گمنام در بوستان ملت رشت که حدود هفتاد درصد پیشرفت فیزیکی داشته و احداث یادمان شهدا در شهرک مسکن مهر را که عملیات اجرایی آن پس از ابلاغ طرح از سوی بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس آغاز خواهد شد یاد آور شد.
وی ساخت المان شهدای مدافع حرم، ساخت المان سردار شهید قلی پور و ساخت المان شهیدان شمسی پور را از جمله کارهایی برشمرد که توسط سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری انجام گرفته است.
محجوب افزود: از ابتدای شروع بکار در سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری یکی از دغدغه های اصلی خود را برگزاری بزرگداشت و کنگره شهدا دانست.
رییس سازمان همچنین اشاره به تذکراتی که با اداره برق در خصوص نصب تابلوهای تمثال شهدا بر روی تیرهای چراغ برق بلوارها داشته کرد و به دلیل سنگینی و فشار مضاعف تابلوها عنوان داشت که تیره برق ها توان و ایستایی لازم را ندارند و در شرایط جوی نامساعد مشکلاتی را ایجاد می‌کنند.
همچنین با توجه به وضعیت آب و هوا و بارندگی ها، رنگ تصاویر شهدا از لحاظ بصری و زیبایی، مستهلک شده اند لذا با توجه به هزینه بالای ساخت پایه های جدید و تعویض تصاویر مساعدت و همکاری لازم در خصوص مشارکت سایر سازمانها و ارگانها را لازم دانست.
این جلسه به دعوت رییس کنگره ۸۰۰۰ شهید استان گیلان تشکیل شد و ایشان به همراه رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری رشت و معاون بنیاد شهید استان گیلان به ایراد سخنانی پرداختند.
"انتهای پیام"
 
کد مطلب: 295591