روزشمار دفاع مقدس (30 تیر)
آغاز مرحله سوم عملیات رمضان (1361 ه.ش)
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۹
در سومین مرحله از عملیات رمضان که باهدف انهدام نیرو با شرکت یازده تیپ از سپاه صورت گرفت جمعاً حدود ۴۵۱ دستگاه تانک و نفربر زرهی و ۱۴۱ دستگاه خودرو سبک و سنگین دشمن منهدم شدند و حدود ۲۵۰ نفر از نیروهای دشمن نیز به اسارت درآمدند.
 
به گزارش "ایثار" واحد چهارمحال و بختیاری: عملیات رمضان در تاریخ ۲۳ تیرماه سال ۶۱ با رمز یا صاحب‌الزمان ادرکنی در مناطق عملیاتی شلمچه شمال غربی خرمشهر و شرق بصره، باهدف فتح منطقه‌ای از خاک عراق و گرفتن امتیاز اراضی برای پایان عادلانه به جنگ دوساله طی پنج مرحله توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای ارتش جمهوری اسلامی اجرا شد.
نگاهی به موفقیت‌های سومین مرحله از عملیات رمضان
 
پس از فتح خرمشهر وبرتری سیاسی- نظامی ایران، رژیم بعث عراق در حالی مسئله صلح را مطرح کرد که هیچ تغییری در ماهیت رفتار سران این رژیم مشاهده نمی‌شد. پافشاری عراق بر ادعای قبلی عدم پذیرش قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر، حضور در بخشی از خاک ایران و ادامه حملات، تأیید این مسئله بود و تلاش عراق و مجامع بین‌المللی و کشورهای حامی آن در منطقه برای طرح صلح نه از روی اعتقاد بلکه به دلیل شرایط حادی بود که آنان را در موضع ضعف قرار داده بود و منافعشان را تهدید می‌کرد. علاوه بر آن تصمیم‌گیرندگان سیاسی و فرماندهان نظامی ایران با توجه به برتری مطلق جمهوری اسلامی در این زمان حاضر نبودند بدون دستیابی به حداقل امتیاز (تنبیه متجاوز و گرفتن غرامت) قرارداد پایان جنگ را امضاء کنند. ازاین‌رو هدف اصلی ایران از ورود به خاک عراق و ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر وادار کردن جامعه بین‌المللی به تنبیه متجاوز بود تا از این رهگذر به ماهیت انقلاب اسلامی خدشه وارد نشود.
 
پس از پیروزی در عملیات بیت‌المقدس که به آزادسازی بخش اعظمی از مناطق اشغالی منجر شد، ایران برای اجرای عملیاتی که سرنوشت جنگ را مشخص کند چاره‌ای جز ورود به خاک عراق نداشت که با اذن حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر ورود به خاک عراق، فرماندهان، منطقه شلمچه و بصره را برای حمله نهایی خود برگزیدند که بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته با رسیدن نیروهای ایرانی به بصره یا نزدیکی آن، کار رژیم صدام تمام بود، اما در این میان مسئله حمله گسترده اسرائیل از زمین و هوا به لبنان به اوج خود رسید.
 
در این زمان در جلسه شورای عالی دفاع که با حضور شهید سپهبد صیاد شیرازی و محسن رضایی برگزار شد، پس از چندین ساعت بحث و تبادل‌نظر تصمیم گرفته شد ایران به جنوب لبنان نیرو اعزام کند، اما شهید صیاد شیرازی که در آن مقطع به سوریه سفرکرده بود از قراین و شواهد متوجه این مطلب شد که پرداختن به لبنان و غفلت از عراق دامی برای ایران است و نظر خود را در این خصوص در بازگشت به محضر امام (ره) رساند و ایشان فرمان بازگشت نیروها را از لبنان صادر کردند. هرچند ایران از این دام رهید اما صدام از یک ماه غفلت، نهایت استفاده را کرد و ضمن ساماندهی ارتش خود به‌سرعت بر استحکامات شرق بصره افزود.
 
عملیات رمضان با مشارکت و فرماندهی ارتش و سپاه، نخستین عملیاتی بود که باهدف حضور قوای نظامی ایران در پشت شط العرب و تسلط بر معابر وصولی بصره و با این امید که در صورت موفقیت امکان پایان پیروزمندانه جنگ فراهم شود، در خاک عراق انجام شد. این عملیات در چهار مرحله انجام گرفت که در مرحله اول و دوم نیروهای ایران توانستند به مواضع دشمن حمله کرده و به‌رغم تصرفات قابل‌توجه و تلفات و خسارات سنگینی که بر دشمن وارد کردند، ناچار به عقب‌نشینی شدند.
 
در مرحله سوم این عملیات که بامداد روز ۳۰ تیرماه ۶۱ آغاز شد، باوجود واردکردن تلفات بسیاری بر نیروها و ادوات دشمن و دست یافتن به برخی اهداف از پیش تعیین‌شده، به علت شدت مقاومت دشمن یگان‌ها پس از پیشروی اولیه ناچار به بازگشت به مواضع قبلی شدند. مرحله چهارم در شامگاه اول مردادماه ۶۱ با حرکت گردان‌های خط‌شکن سپاه آغاز شد و نیروهای خودی موفق به شکستن خط اول دشمن شدند، ولی محدود بودن زمین منطقه، وجود انواع موانع از قبیل سیم‌خاردار و میدان مین و تمرکز انبوه آتش توپخانه و فشار رده‌های بعدی ارتش عراق در منطقه، مانع پیشروی یگان‌ها شد. هرچند عملیات رمضان برابر طرح‌های تهیه‌شده به اهداف نهایی خود دست نیافت، اما رزمندگان اسلام به هدف اصلی که تنبیه متجاوز و انهدام هر چه بیشتر نیروهای بعثی و مقابله با تمامی فشارهای سیاسی- تبلیغاتی دنیای استکبار بود، دست یافتند. در این بخش تلفات و ضایعات دشمن در مرحله سوم عملیات رمضان بررسی می‌شود که دریکی از اسناد آرشیو واحد عملیات لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) ذکرشده است.
 
ساعت ۱۷: ۴۵ عصر روز پنجشنبه ۳۱ تیر سال ۶۱ از سوی سردار شهید حمید معینیان مسئول واحد اطلاعات-عملیات قرارگاه مرکزی کربلا (سپاه) تلفن‌گرامی به این شرح خطاب به ستاد مرکزی سپاه پاسداران ارسال شد: از اطلاعات عملیات قرارگاه کربلا به ستاد مرکزی سپاه؛ موضوع «تلفات و ضایعات دشمن»: در سومین مرحله از عملیات رمضان که باهدف انهدام نیرو با شرکت یازده تیپ از سپاه صورت گرفت جمعاً حدود ۴۵۱ دستگاه تانک و نفربر زرهی و ۱۴۱ دستگاه خودرو سبک و سنگین دشمن منهدم شدند و حدود ۲۵۰ نفر از نیروهای دشمن نیز به اسارت درآمدند. اسامی گردان‌ها و تیپ‌های آسیب‌دیده ارتش عراق و میزان خسارت‌های وارده به هریک از واحدها به این شرح است: ۱- تیپ مستقل ل ۱۰ زرهی، انهدام گردان تانک الکندی به میزان ۶۰ درصد، انهدام گردان تانک یافا به میزان ۶۰ درصد، انهدام گردان تانک البعث به میزان ۶۰ درصد، انهدام گردان تانک سیف سعد به میزان ۷۰ درصد، ۲- لشکر ۵ مکانیزه، انهدام یک گردان تانک به میزان ۳۰ درصد، ۳- تیپ ۵۶ مکانیزه، این تیپ به میزان ۴۰ درصد منهدم شده است. ۴- تیپ ۳۰ زرهی، انهدام دو گردان تانک و یک گردان مکانیزه به میزان ۱۰۰ درصد، انهدام یک تیپ پیاده که نام آن مجهول بود به میزان ۱۰۰ درصد، ۵- تیپ ۱۲ المعتصم؛ این تیپ به میزان ۶۰ درصد منهدم شده است.
 
همچنین اسامی تیپ‌های عمل‌کننده سپاه در مرحله سوم عملیات رمضان و میزان خسارات و تلفات وارده از جانب هر یک از این واحدها به دشمن نیز بدین شرح است: تیپ ۱۸ جوادالائمه (ع) انهدام ۵۰ تانک و نفربر و ۲۰ خودروی دشمن، تیپ ۳۵ امام سجاد (ع) انهدام ۱۵ تانک و نفربر و ۵ خودروی دشمن، تیپ ۳۳ المهدی ۰ عج) و تیپ ۱۷ علی‌بن‌ابی‌طالب (ع) مشترکاً: انهدام ۸ دستگاه تانک و نفربر و ۵ خودروی دشمن، مجموع تلفات وارده به دشمن توسط ۴ تیپ فوق‌الذکر: ۳۰۰ نفر کشته و ۱۰۰ نفر اسیر، تیپ ۸ نجف اشرف انهدام ۱۰۰ تانک و نفربر و ۲۰ خودروی دشمن، تیپ ۱۴ امام حسین (ع) انهدام ۴۴ تانک و نفربر و ۲۲ خودروی دشمن، مجموع تلفات وارده به دشمن توسط این ۲ تیپ: ۴۵۰ نفر کشته و زخمی و ۷۰ نفر اسیر، تیپ ۷ ولی‌عصر (عج) انهدام ۲۰ تانک و نفربر و ۲۰ خودروی دشمن، تیپ ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) انهدام ۱۱۴ تانک و نفربر و ۲۰ خودروی دشمن.
در بین تانک‌های منهدم شده توسط این تیپ تعداد ۱۶ دستگاه از نوع تی-۷۲ است. مجموع تلفات وارده به دشمن توسط این تیپ ۳۳۰ نفر کشته و زخمی که در بین کشته‌شدگان اجساد ۲ نفر سرگرد مشاهده شد و نیز به اسارت گرفتن ۳۰ نفر و انهدام یک انبار بزرگ مهمات انهدام قرارگاه مقدم یک تیپ زرهی، به غنیمت گرفتن دو دستگاه تانک، یک دستگاه توپ چهار لول ضد هوایی شیلیکا و تعدادی جیپ و نفربر.
 
درمجموع ۴۴۰ دستگاه تانک و نفربر و ۱۳۲ دستگاه خودرو منهدم و بیش از دو هزار نفر از نیروهای دشمن کشته شدند. تعداد زخمی‌ها قابل‌شمارش نبوده و تعداد اسیرها دشمن نیز ۲۰۰ نفر است. کلیه تیپ‌های عمل‌کننده سپاه در این مرحله از عملیات از لشکرهای فجر و فتح بوده‌اند.
سرانجام مرحله سوم عملیات رمضان با همه فراز و نشیب‌هایش تمام شد و محمدابراهیم همت فرمانده تیپ ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) طی جلسه‌ای که در روز جمعه اول مردادماه ۶۱ در محل قرارگاه تیپ ۲۷ با حضور مسئولان ستادی این یگان برگزار کرد به تشریح عملکرد واحدها و گردان‌های تیپ پرداخت.
 
 
انتهای پیام/
کد مطلب: 297977