داخلی صفحه مرکزی خبر
 
تسنیم:
روایتی از شهادت ۸۹۵ نفر در بمباران هوایی رژیم بعث در استان مرکزی
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۷
مدیرکل بنیاد شهید استان مرکزی با بیان روایتی از ۷۷ حمله هوایی به اراک گفت: ۸۹۵ نفر در بمباران هوایی رژیم بعث در استان مرکزی شهید شدند.
 
به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی در نشست با خبرنگارانخبرگزاری تسنیم به ارائه برنامه‌ها و طرح‌های بنیاد شهید استان پرداخت.
مدیرکل بنیاد شهید استان مرکزی در این نشست برنامه‌های بنیاد شهید در راستای مشکلات و برنامه‌های پیشرو برای جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا را در این مصاحبه تفصیلی به بحث و گفت‌و‌گو گذاشت.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی با اشاره به عملیات مرصاد اظهار داشت: مقوله شهید و شهادت در جمهوری اسلامی ایران بر پایه نظام عجین شده به طوری که اگر رشادت، دلیری و خون‌هایی که برای این نظام مقدس در کنار رهبری فرزانه و با اقتدار امام(ره) و مقام معظم رهبری ریخته نمی‌شد این همه ارزش و افتخار برای جمهوری اسلامی نداشتیم.
مرتضی انصاری‌فر ادامه داد: نظام مقدس جمهوری اسلامی مدیون خون پاک شهدا و ایثارگری ایثارگران است که امام(ره) با ابتکار، ایجاد روحیه شهادت‌طلبی، نترسیدن از مرگ در جوانان و ملت غیور ما این روحیه را به وجود آورد به طوری که رژیم پهلوی به زباله دان تاریخ رفت بنابراین اگر در دفاع مقدس این روحیه نبود کشور دچار مشکل می‌شد.
جمهوری اسلامی ایران به واسطه خون شهدا و ایثارگران در منطقه و دنیا می‌درخشد
وی ادامه داد: روحیه ایثار و شهاد‌ت‌طلبی در بین مردم به‌ویژه جوانان سبب اقتدار و عزت جمهوری اسلامی در منطقه و جهان شده که با سربلندی پیشرفته‌ترین پهپاد دشمن را به زمین آورده و منهدم می‌کنیم بنابراین جمهوری اسلامی ایران به واسطه خون شهدا و ایثارگران در منطقه می‌درخشد.
انصاری‌فر خاطرنشان کرد: آرمان‌های نورانی که امام(ره) برای شهدا ترسیم کردند به رهبری مقام معظم رهبری پیگیری می‌شود که تلاش می‌کنیم تا به آنها برسیم و راه شهیدان ادامه پیدا کند.
وی بیان کرد: بنیاد شهید به عنوان نهادی جوشیده از بطن انقلاب و پایه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی است که بنابر گفته امام(ره) افضل نهادها است زیرا شهید از همه افضل بوده، در نتیجه بنیاد شهید و امور ایثارگران برپایه ایثار و شهادت پایه‌گذاری شده است.
روحیه جهاد و ایثارگری باید در جامعه زنده بماند
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی با اشاره به سخن امام(ره) در این باره که هر زمان که شرک است مبارزه هم ادامه دارد افزود: بنابراین برای نابودی ظلم و ستمی که در جهان است مبارزه ادامه داد به همین سبب روحیه جهاد و ایثارگری باید در جامعه زنده بماند.
انصاری‌فر با اشاره به ایثار اجتماعی در جنگ نرم و اقتصادی گفت: ایثار اجتماعی در 8 سال دفاع مقدی ایثار آشکار بود، اکنون ایثار خاموش برگرفته از روحیه ایثارگری 8 سال دفاع مقدس با همراهی ملت، ایثارگران و خانواده‌های شهدا است.
وی تصریح کرد: بنیاد شهید برای خدمات‌رسانی به قشر عزتمند جامعه به فرمان امام(ره) تاسیس شد، ماموریت اصلی بنیاد شهید ماموریت فرهنگی است زیرا خانوده‌های شهدا و ایثارگران طلبی از جمهوری اسلامی ندارند بلکه برنامه‌ها و طرح‌های بنیاد شهید در راستای کمک و خدمت‌رسانی به این قشر جامعه است.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی خاطرنشان کرد: محور فعالیت‌های بنیاد شهید برنامه‌های فرهنگی و هدف اصلی آن ترویج فرهنگ ایثار، شهادت، زنده نگهداشتن روحیه جهاد و شهادت با برگزاری برنامه‌های مختلف از جمله یادواره‌ها، کنگره‌ها و بزرگداشت‌ها و سایر موارد است.
انصاری‌فر بیان کرد: خدمات معیشتی و سایر خدمات به خانواده‌های شهید و ایثارگر ارائه می‌شود، خدماتی که به خانواده شهدا و ایثارگر داده می‌شود به عبارتی قطره در برابر دریا است.
وی اضافه کرد: نامهربانی‌هایی در جامعه برای این قشر در این راستا که خدمات و امکانات برای آنها وجود دارد اما خدمات در راستای قانون و با توجه به ظرفیت‌های موجود است به طوری که بعضی اوقات از قوانین موجود هم استفاده نمی‌شود.
استان مرکزی 44 شهید در عملیات مرصاد تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرد
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی با اشاره به عملیات مرصاد گفت: 5 مرداد ماه سال 1365 سالروز بمباران کارخانجات است، بیش از 500 شهید در عملیات مرصاد به شهادت رسیدند که در این عملیات استان مرکزی 44 شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرد.
انصاری‌فر ادامه داد: پس از پذیرفتن قطعنامه در سال 1367 رژیم بعثی عراق تنها 6 روز پس از پذیرش این قطعنامه اقدام به عملیاتی گستره بر علیه کشور کرد و تا آستانه سقوط خرمشهر پیش رفت اما رزمندگان در برابر دشمن ایستادگی کردند.
 
مدیرکل بنیاد شهید استان مرکزی: عراق به شهرستان‌های شازند، تفرش، آشتیان و خمین حمله کرد که در مجموع تقریبا 895 شهید در بمباران‌های عراق تقدیم کردیم، عمده‌ترین عملیات هوایی عراق بمباران سه کارخانه مهم و استراتژیک از جمله کارخانه آذرآب، واگن‌پارس و آلومینیوم بود
 
وی اضافه کرد: منافقان در سرزمین دشمن اردوگاه و پادگانی تشکیل دادند و بمباران‌ها و موشکباران‌های شیمیایی با حمایت رژیم بعثی انجام دادند و بر اساس تصمیمات خود برای گرفتن تهران در مدت زمان 48 ساعت تقریبا 148 کیلومتر به عمق خاک کشور وارد شدند به طوری که 24 کیلومتری کرمانشاه حضور داشتند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی افزود: لشکر تازه تاسیس 71 روح‌الله در عملیات مرصاد حضور داشت که منافقان در تنگه مرصاد زمین‌گیر کرد، پس از جنگ شاهد خفت و خواری منافقان بودیم به طوری که به فرانسه و آلمان و سایر کشورها رفتند، فرماندهی عملیات مرصاد با شهید صیاد شیرازی بود.
اراک 77 بار مورد تجاوز هواپیماهای بعثی عراق قرار گرفت
انصاری‌فر با اشاره به بمباران کارخانجات عراق به دست رژیم بعثی گفت: اراک تقریبا بر اساس آمارهای موجود 77 بار مورد تجاوز هواپیماهای بعثی عراق قرار گرفت و تعدادی از مردم مظلوم به شهادت رسیدند.
وی تصریح کرد: عراق به شهرستان‌های شازند، تفرش، آشتیان و خمین حمله کرد که در مجموع تقریبا 895 شهید در بمباران‌های عراق تقدیم کردیم، عمده‌ترین عملیات هوایی عراق بمباران سه کارخانه مهم و استراتژیک از جمله کارخانه آذرآب، واگن‌پارس و آلومینیوم بود.
در بمباران‌های هوایی عراق به سه کارخانه آذرآب، واگن‌پارس و آلومینیوم 78 نفر شهید و 400 نفر جانباز شدند
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی خاطرنشان کرد: در مجموع 78 شهید داشتیم که 40 شهید از کارخانه واگن‌پارس، 33 شهید کارخانه آلومینیوم و 5 شهید کارخانه آذرآب بود، بیش از 400 نفر جانباز در این حمله هوایی دشمن به این سه کارخانه داشتیم.
انصاری‌فر با اشاره به جنگ اقتصادی عنوان کرد: در زمان جنگ بر اساس برنامه‌ریزی دشمن مراکز حساس و کارخانجات ما مورد هدف قرار گرفت اما بیشترین هواپیما در طول هشت سال دفاع مقدس به ویژه در بمباران‌های هوایی ساقط کردیم.
وی با اشاره به زنده نگه داشتن نام و یاد شهدا در جامعه گفت: چراغ و آرمان امام(ره) و دستاوردهای شهدا باید زنده نگه داشت و در این راستا اقدامات لازم انجام گیرد.
مدارس شاهد ویژه فرزندان خانواده شهدا، جانبازان، ایثارگران و آزادگان فعالیت می‌کنند
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی با اشاره به خدمات به خانواده شهدا، جانبازان، ایثارگران و آزادگان گفت: مدارس شاهد ویژه فرزندان این قشر از جامعه هستند که در این راستا فرزندان خانواده شهدا، جانبازان، ایثارگران و آزادگان در این مدارس تحصیل می‌کنند.
انصاری‌فر بیان کرد: مدارس شاهد با همکاری آموزش و پرورش در زمینه‌های مختلف درخشیدند که در کنار مدارس استعدادهای درخشان و سایر مدارس فعالیت می‌کنند، اکنون فارغ‌التحصیلان دانشگاهی فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران با کسب مدارج بالا در بهترین موقعیت‌های اجتماعی به مردم خدمت می‌کنند.
تحصیل رایگان خانواده شاهد در دانشگاه‌های غیردولتی
وی افزود: بر اساس مصوبه موجود در دانشگاه‌های غیردولتی فرزندان شاهد و جانبازان 25 درصد به بالا و همسران آنها می‌توانند به صورت رایگان تحصیل کنند، اکنون در جامعه ایثارگری ما بیشتر افراد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی تصریح کرد: در راستای نشر فرهنگ ایثار و شهادت اقدامات خوبی انجام شده از جمله برگزاری یادواره‌ها، کنگره‌ها، ساخت فیلم‌ها و سریال‌ها، تولید کتاب و نشر و انتشارات، ضبط خاطرات خانواده‌های شهدا و ایثارگران و جمع‌آوری آثار شهدا انجام شده به طوری که با آماده‌سازی موزه دفاع مقدس آثار شهدا را از کانون امام علی(ع) به موزه انتقال دادیم، موزه دفاع مقدس فضای خوبی برای بازدید عموم دانش آموزان، خانواده‌ها و دانشجویان است.
انتهای پیام/ ع
کد مطلب: 299674