ششمین جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت استان خراسان جنوبی برگزار شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۹
ششمین جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت استان خراسان جنوبی با حضور استاندار خراسان جنوبی برگزار گردید.
ششمین جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت استان خراسان  جنوبی برگزار شد
 
به گزارش ایثار واحد خراسان جنوبی ، ششمین جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ  ایثار و شهادت استان خراسان جنوبی با حضور استاندار خراسان جنوبی برگزار گردید.
محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در این نشست ضمن گرامیداشت یادو خاطره شهدا بیان داشت: با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته، فرودگاه بیرجند در  ۱۲ شهریورماه امسال به فرودگاه بین المللی شهید کاوه بیرجند تغییر نام می‌دهد.
معتمدیان افزود: شهید کاوه از شهدای شاخص جمهوری‌ اسلامی ایران است و یادواره شهید کاوه در خراسان جنوبی باید با تمام توان و بسیج دستگاه‌های اجرایی برگزار شود.
رئیس شورای ترویج  و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت استان خراسان جنوبی در ادامه تاکید کرد: در مراکز شهرستان ها یک میدان یا خیابان اصلی به نام شهید سردار کاوه نام گذاری گردد و سرکشی از خانواده شهدا، ایثارگران، آزادگان و جانبازان طبق برنامه مدون از طریق مسئولان صورت گیرد.
وی اظهار داشت: قوانین بالادستی زیادی در ارتباط با ارائه خدمات به ایثارگران و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت وجود دارد اما متاسفانه در عمل، بعضی جاها با مشکل مواجه هستیم که در این زمینه باید توجه شود.
معتمدیان خطاب به مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان جنوبی تاکید کرد که دستگاه‌ها نسبت به رعایت قوانین ایثارگری مورد ارزیابی قرار گیرند که در مسایلی همچون استخدام اگر دستگاهی کوتاهی کرد، تذکرات لازم از سوی استانداری ابلاغ شود.
در این جلسه حجت الاسلام عزیزی مدیرکل بنیادشهید و امور ایثارگران استان نیز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شدا و عرض خیر مقدم و تقدیر و تشکر از حضور اعضای شورا و تقدیر ویژه از استاندار جهت برگزاری این جلسه، مطالبی پیرامون جایگاه والای ایثار و شهادت بیان نمود و اظهار داشت:اصولاً شهادت و ایثارسکه ای است که دو رو دارد. یک طرف سکه انسان قرار داد و طرف دیگر سکه، خواست خداوند متعال و طبق آیات و روایات و فرمایشات بزرگان و عرفا این دو لازم و ملزوم هم هستند. نه انسان بدون لطف و اجازه خداوند می تواند به مقام شهادت برسد و نه اگر انسانی وجود داشته باشد، ایثارو فداکاری معنا پیدا می کند. خداوند همیشه عاشقان خود را دارد و هیچ وقت زمین خالی از این عاشقان نیست و نتیجه ایثار و فداکاری، شهادت می شود و بدون فداکاری و زحمت و جهاد کسی به شهادت نمی رسد. این اراده و همّت انسانهاست  و خواست خداوند متعال که بعضی به این درجه می رسند.  اکثر شهدا در وصایایشان کلمه حضور دواطلبانه و اختیاری در جبهه را آورده اند تا در آینده کسی تصوّر نکند که این عزیزان به اجبار در جبهه ها حضور داشته اند. وی افزود: شهدا از تمام هستی و وجود و مزایایی که خداوند به آنان عطا کرده بود، گذشتند تا به این مقام رسیدند. حجت الاسلام عزیزی بیان کرد: انسانی که طالب فداکاری نباشد به مقام شهادت نمی‌رسد و اینکه عده‌ای چندبار در جبهه‌های حق علیه باطل شرکت کردند و عده‌ای بی‌تفاوت بودند، برگرفته از این مهم است. وی ادامه داد: شهدا به صورت دواطلبانه و اختیاری در جبهه های حق علیه باطل حضور یافتند، که این مهمّ در وصیت نامه‌های شهدا به خوبی پیداست.
 مدیرکل بنیادشهید و امور ایثارگران استان خراسان جنوبی در ادامه ضمن اشاره به ششمین جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت استان، بیان داشت آنچه مهم است این است که ما در جامعه به عنوان متولّیان فرهنگی، زمینه ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت را فراهم نماییم. وی در ادامه دستور جلسات را بیان نموده و اعضای محترم حاضر در جلسه به بیان نظرات و پیشنهادات ارزنده خویش پرداختند.
در ادامه این جلسه محمدرضا فخر،مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان بیان داشت: با توجه به دستور استاندار خراسان جنوبی در دیدار با خانواده سردار شهید کاوه در ارتباط با برگزاری یادواره، مراتب در دستور کار قرار گرفت که امیدواریم یادواره‌ای در شأن شهید برگزار شود. وی گفت: خراسان جنوبی دارای ۳۴ شهید در عملیات کربلای 2 است که هفت نفر از این شهیدان جزو سرداران شهید هستند.
تهیه بروشور با عنوان تصاویر شهدا، رونمایی از کتاب‌های تازه به چاپ رسیده، حضور در فضای‌ مجازی و استفاده از رسانه، نامگذاری میادین، بازخوانی عملیات کربلای 2 توسط رزمندگان و برپایی نمایشگاه عکس با عنوان مجاهد کردستان از مهمترین پیشنهادات این جلسه بود که در برگزاری هرچه باشکوه­تر مراسم یادواره شهدای کربلای 2 با محوریت سردار شهید کاوه و سرداران شهید استان در منطقه حاج عمران مطرح گردید.
سردار شهید محمود کاوه یکم خرداد ۱۳۴۰ در روستای بیهود از توابع شهرستان قاینات به دنیا آمد و ۱۱ شهریور ۱۳۶۵ در عملیات کربلای دو در منطقه حاج عمران عراق به شهادت رسید.
کد مطلب: 301438